Tudomány

Joguralom és demokrácia Horváth Barna jogszemléletében
Szabadfalvi József tanulmánya Horváth Barna (1896–1973) gondolkodásán keresztül vizsgálja a joguralom és a demokrácia viszonyát a 20. század első felének magyar jogelméleti diskurzusaiban.

Napjainkban a nyelvművelés
Február 13-án adták át először az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány Grétsy László-díját, melyet 2024-ben hoztak létre a tavaly elhunyt ismert nyelvészprofesszor emlékére. Ennek kapcsán beszélgettünk a magyar nyelvművelés jelenéről Blankó Miklós nyelvésszel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatójával, az alapítvány elnökével.

To Dismantle the World Order?
BRICS, until recently a forum for cooperation between Brazil, the Russian Federation, India, the People’s Republic of China, and the Republic of South Africa, has captured the imagination of many around the world since the early 2010s.

Joó Tibor nemzetkoncepciója és szellemtörténeti szemlélete
Joó Tibor, a két világháború közötti magyar gondolkodás egyik kiemelkedő, de mára háttérbe szorult alakja, a nemzet fogalmát mindenekelőtt szellemi konstrukciónak tekintette.

Két pápa barátja, Angelo Rotta
Kiutasításának nyolcvanadik, egyúttal halálának hatvanadik évfordulója különleges alkalmat kínál, hogy röviden áttekintsük az egykori nuncius életútját és Magyarországhoz kötődő tevékenységét.

Akik lebontanák a világrendet
A BRICS, azaz a legutóbbi évekig Brazília, az Oroszországi Föderáció, India, a Kínai Népköztársaság és a Dél-afrikai Köztársaság együttműködési fóruma a 2010-es évek elejétől világszerte sokak fantáziáját megmozgatta.

Közép-Európa magyar szerelmese
Az idén nyolcvanéves Kiss Gy. Csaba a közép-európai polgár példáját adja nekünk. Azét, aki otthon van régiónkban Varsótól Fiuméig, Prágától Zágrábig, Bécstől Pozsonyig, és aki kitartóan hisz régiónk együttműködésében.

Karaktergyilkosság az emigrációban
Hajnal Géza tanulmánya a magyar emigráció egyik legsúlyosabb belső konfliktusát dolgozza fel, amely Tollas Tibor, az 1956-os forradalom utáni emigráns közélet emblematikus alakja ellen irányult.

Robot–ember félmaraton
Mintegy húsz vállalat emberszabású – humanoid – robotja a történelemben először fut versenyt tizenkétezer emberrel április 13-án Pekingben. Vajon rajthoz áll-e Musk Optimusa?

Arganénak három ága, Angas háza
Kedves néprajzos barátom fordult hozzám, hátha tudnám értelmezni egy korábbi gyűjtését: a szöveg csinódi adatközlőjével ki tudja, mi történt azóta. „Arganénak három ága, / Magas menjbe angas háza, / Kűjel irgalmas, belől aranyas.”

A bizánci unikornis
Nacsinák Gergely András esszéje Hamvas Béla Bizánc-képének kritikája, amely a magyar gondolkodó tendenciózus és leegyszerűsítő szemléletmódját vizsgálja.

A konzervativizmus magányossága
A hazai konzervativizmus helyzetéről jelentetett meg tavaly izgalmas tanulmánykötetet Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász és közíró. Az Országút 133. számában közölt a könyvről esszét Egedy Gergely eszmetörténész, a konzervativizmus hazai kutatásának egyik doyenje.

Feszítővágó, puttonyfecskendő és társaik
Bizonyos szakmai szavak, kifejezések szinte kötelező jelleggel fordulnak elő a baleseti tudósításokban. Úgy érzik az újságírók (újabban sajtómunkásoknak, még inkább tartalomgyártóknak is nevezik őket), hogy ettől hitelesebb, életszerűbb lesz a tudósításuk.

A magyar trikolór első megjelenése zászlókon
Guitman Barnabás tanulmánya a magyar trikolór eredetét vizsgálja az udvari reprezentáció kontextusában, bemutatva a magyar országszínek megjelenését a középkortól kezdve.

Aki megelőzte Semmelweist
Zsoldos János, a sokoldalú pápai orvos és nyelvművelő, aki 1830-ban lett a pesti egyetem tagja, 1815-ben, az anyák megmentőjének születésekor már második kiadásban adta közre Diaetetika című korszakos művét, amelyben a seb-orvos és az orvosi eszközök fertőtlenítését szorgalmazta.

A konzervativizmus magányossága
Nem való mindenkinek ez az eszmeáramlat, és ha valaki el akar rettenni tőle, azon könnyű segíteni – állapítja meg a neves alkotmányjogász, Szentpéteri Nagy Richard e szemlélet múltjával és távlataival foglalkozó új kötetében.

Nem A TÉK-től kell igazán félni
Tavaly háromszáz éve, hogy Immanuel Kant, sokak szerint minden idők egyik legjelesebb filozófusa megszületett. Az észt és a tapasztalatot középpontba állító gondolatrendszere előtt tiszteleg a szerző.

Az Unió mint civilizációs állam?
Rohamosan romlik az öreg kontinens geopolitikai helyzete: az orosz elnök látványosan megveti az integrált európai államokat, az Atlanti-óceán túlpartjáról pedig egyre barátságtalanabb jelzések érkeznek. Úton-útfélen geopolitikáról értekeznek, ahogyan nagy konfliktusok előtt szoktak.

Hogyan kapnak a bizbaszok nevet?
Változik a világ, új dolgok jelennek meg, egy-egy bizbasz, aminek nincs neve, de valahogy beszélni kell róla.

Mivé lett a német szociális piacgazdaság?
A rendszerváltó miniszterelnök szeme előtt a német szociális piacgazdaság képe lebegett. Előttem is. Tragikus, ami most Németországban történik. Végzetesen kihat ránk is. Hazánk, ha tetszik, ha nem, erősen kötődik Németországhoz. Jogrendje, kultúrája, kereskedelmi és tőkekapcsolatai szerint is.

Számonkér, de szájba rág és számba vesz
A határozós szókapcsolatok bizonytalan írásmódja olykor változik. 2015-ig külön kellett írni, hogy számon kér, azóta egybe. Hogy miért? Csak.

Egy magyar-kanadai indián
Az amerikai kontinens őskori betelepüléséről a tudománynak mára megoszló a véleménye. Abban azonban biztosak lehetünk, hogy mintegy ötvenezer évvel ezelőtt, amikor a világtengerek átlagos vízszintje jóval alacsonyabb lehetett a mainál, a Bering-szoros akár száraz lábbal is járható volt.

Árpád írnokának feljegyzése
Eddigi írásaimban arról szóltam, miért és miként kell őriznünk a nyelvet, nyelvjárásainkat. Ideje, hogy megfordítsuk mindezt, és arról beszéljünk, hogyan őriz a nyelv minket.