Képzőművészet

Csak természet(esen)
Takáts Fábián
Csak természet(esen)

Tárlatán számára ismerős tájakra kalauzol Csáky Donát Márk. A Balaton-felvidéki Várvölgy és a Duna-parti Verőce természeti részleteit örökíti meg olyan szellemi és technikai alapállásból, amely közel fél évezredes tradíciót fog össze (Molnos Péter).

Ahol az idő és a test folytat párbeszédet
Pusztai Ilona
Ahol az idő és a test folytat párbeszédet

Majd tíz éve tartozik a Várfok Galéria állandó művészköréhez, annak legfiatalabb alkotójaként. Nemes Anna (1989) legújabb munkáit tárja a látogatók elé a Várfok Galéria kiállítása, a Metanoia, a vallomás a tökéletesnek tűnő testről, annak iszonytató szépségével. Mostani kiállítása ötödik egyéni bemutatkozása a galéria rendezésében.

Minden illúzió
Fazakas Réka
Minden illúzió

Városi utcarészletek, tükröződő kirakatok, síkból kilépő formák, két- és háromdimenziós víziók, s illuzórikus látomások jellemzik a klasszikus táblaképektől eltérő formavilágú festményeket. 

Új magánmúzeum Kolozsváron
Pásztor Péter
Új magánmúzeum Kolozsváron

Románia második modern képzőművészetnek szentelt magánmúzeuma nyílik meg szeptemberben Kolozsváron a Bogdánffy-házban.

Üzenet RGB-ben és fehérben
Lisányi Endre
Üzenet RGB-ben és fehérben

Az Athéni Városi Fesztivál (Athens City Festival) keretében az athéni Mosaico Fine Art Studióban és a budapesti Mobil Bódé Galériában május 24-én, azonos időpontban nyílt görög–magyar mail art cserekiállítás.

Mesterről mesterien
Mesterről mesterien

Ikonikus portréfotósok lencséjén keresztül elevenedik meg a titokzatos művész, Barcsay Jenő emblematikus figurája a szentendrei kiállításon. 

Magad is örök változás vagy
Kocsis Katica
Magad is örök változás vagy

Különös, misztikummal teli világ, ékszerszerűen felfénylő, képlékenynek tűnő kreatúrák veszik birtokba Soltész Melinda üvegművész kiállításán a K.A.S. Galéria terét. Apró üveglények, amelyek egyszerre tűnnek ismerősnek, ugyanakkor idegennek. Puhák, ezért ismerősek, de tükröződnek, így időn túli dimenzióba kerülnek.

Utazásra hívnak az alkotások
Utazásra hívnak az alkotások

Megnyílt a Kor-Kör-Kép című kiállítás a Pesti Vigadóban. A Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozatának csoportos tárlata felnagyítva állítja elénk a szépet, a különöst, az egzotikust és a szokatlant.

Nem helyettesíthető tárgyak / III. Képzőművészeti Nemzeti Szalon
Nem helyettesíthető tárgyak / III. Képzőművészeti Nemzeti Szalon

A kiállítás a Műcsarnok évente megrendezett Nemzeti Szalonjainak sorában május 23. és szeptember 28. immár harmadik alkalommal mutatja be a hazai és határon túli magyar képzőművészet előző öt évének legfontosabb törekvéseit, alkotásait.

Divatja múlt
Divatja múlt

A hazai fotográfiai élet egyik kulcsfigurájának, Schäffer Zsuzsának olyan fekete-fehér divatfotóit láthatja a nagyközönség, melyeket korábban még sehol nem állítottak ki. A fotográfus a képzőművészet felől érkezett a fotóhoz, festői látásmódja tetten érhető képein.

Vincent van Gogh „Bibliája”
Magyar Miklós
Vincent van Gogh „Bibliája”

1885 október végén Vincent van Gogh ezt írta testvérének, Theónak: „Küldök neked egy csendéletet egy nyitott, tehát enyhén fehér Bibliáról, bőrkötésben, fekete háttér előtt, sárgásbarna előtérrel, egy plusz citromsárga árnyalattal. Ezt egyetlen nap alatt festettem meg.”

A jelenlét struktúrái
Kovács László
A jelenlét struktúrái

Immáron több mint egy évszázados története során a geometrikus absztrakció számos alakban megnyilvánult. A korai idők utópikus, nemegyszer ezoterikus legitimációjú vonulataitól az út a XX. század során (és azon túl) sokfelé vezetett, és a festészetnek ez a formája egymástól olykor radikálisan eltérő tendenciák zárt rendszerében öltött testet.

Amit életnek nevezünk
Kocsis Katica
Amit életnek nevezünk

Nagyon jól áll Király Gábor műveinek az Einspach & Czapolai Fine Art második terének indusztriális belső tere: a téglafalak rímelnek azzal a kopottas, időt megélt környezettel, amelybe figuráit elhelyezi.

Azok a nyolcvanas évek!
Kocsis Katica
Azok a nyolcvanas évek!

Művészettörténetileg jelentős kiállítás látható az Einspach & Czapolai Fine Art terében, ahol a galéria művészeinek munkáin keresztül fedezhetjük fel a nyolcvanas években előtörő művészeti irányzatokat.

A tér maga a szabadság
Cserhalmi Luca
A tér maga a szabadság

Szobrász szakon, Jovánovics György és Körösényi Tamás tanítványaként a Magyar Képzőművészeti Egyetemen 2002-ben diplomát, majd 2010-ben doktori fokozatot szerzett. Alkotásai a tér érzékelése, személyes megélése és ennek kifejezése, megfogalmazása jegyében születnek. Cseh Lili szobrászművésszel beszélgettem.

„Monsieur Madame”
Makláry Kálmán
„Monsieur Madame”

A XX. századi magyar művészettörténet egyik legizgalmasabb, mégis méltatlanul elfeledett alakja Anton Prinner, akinek életműve máig alig ismert hazánkban. Eddig mindössze egyetlen önálló múzeumi kiállítása volt Magyarországon, 2007 tavaszán az Ernst Múzeumban. Ennek egyik oka, hogy fiatalon elhagyta az országot és Franciaországban keresett lehetőséget a művészi kibontakozásra.

Fénnyel érő sűrü csend – Hommage à S. G.
Kondor Attila
Fénnyel érő sűrü csend – Hommage à S. G.

Az Epreskerti Kálvária és a Parthenón-fríz Terem két, egymáshoz egészen közeli helyszínén az elmúlt bő évtized szorosan összefüggő munkáiból mutatott be válogatást Menasági Péter. Már a kiállítás címe is elmélyedésre késztet. A Pilinszky János verséből idézett mondat archaikus szóhasználata több értelmezési lehetőséget is megenged. 

Létezés más tekintete árán
Tunner Fruzsina
Létezés más tekintete árán

Két női sors, két különböző életszakaszt idéz meg. Markó Luca és Martin Wanda lehengerlő fotómunkái visszaveszik a tekintet birtoklását a saját testük felett, és képesek a lélek gyöngeségeit és erősségeit, kétségeit és bizonytalanságait a test felszínére csatornázni, miközben kísérletet tesznek arra, ami a modern társadalomban szinte lehetetlen – látszani és létezni mások tekintete nélkül.

Nagy dobásra készült
Takáts Fábián
Nagy dobásra készült

A kocka el van vetve – mondta Julius Cesar, amikor seregével átkelt az észak-itáliai Rubicon folyón. Szállóigéje Bartha Máté szájából is elhangozhatott volna – Kockavető című tárlata nagy dobás.

Vajda Lajos – Szentendre Van Goghja
Pusztai Ilona
Vajda Lajos – Szentendre Van Goghja

A XX. századi magyar művészet kiemelkedő alakja. A krisztusi korban ((1908–1941) eltávozott alkotó, aki már életében, majd halála után is a szentendrei fiatal művészek példaértékű mestere, szellemi vezére volt, alig másfél évtized alatt hozta létre máig ható életművét. 

Az öt legbalhésabb művészzseni
Debreceni Balázs
Az öt legbalhésabb művészzseni

Bár művészeinket gyakorta jellemzi deviáns, antiszociális viselkedés, szerencsére az csak ritkán torkollik tettleges erőszakba. Az alább jellemzett festők azért voltak igazán különlegesek, mert képeiken lényük sötétebb oldalát sem titkolták, s azért is, mert igaz bűnbánatukban olykor a vallásos festészet legszebb lapjait írták, mint az irodalomban Villon, Verlaine, Balassi és Ady. 

Technicizált portrék
Horváth Márk
Technicizált portrék

Míg a mesterséges intelligenciának eddig is számos felhasználási módja volt a keresési motoroktól, a Covid-diagnózisig, a fordítóprogramoktól az ételrendelésig, addig a művészeti színtérben való megjelenése azt mutatja, hogy alapvető és nagyon mély átalakulás zajlik, amely az ember ontológiai mélystruktúráját is áthatja.

Czóbel harmadszor
Pusztai Ilona
Czóbel harmadszor

A szentendrei Czóbel Múzeum idén tavasszal megnyitott Mágikus kör című kiállítása a Két Paletta és Paletták után a czóbeli életmű újabb aspektusait állítja középpontba.