Előadó-művészet
Köztes állomás: Bécs
Muszatics Péter filmtörténész Bécs, Budapest, Hollywood címmel írt kalauzt, amelyben az Osztrák–Magyar Monarchia kulturális és társadalmi hatását kereste a hollywoodi filmekben. Most kiállítást rendezett a Bécsben alkotó magyar filmeseknek.
Ki ért jobban a közönségfilmhez?
Nem divat szórakoztató filmet forgatni itthon, Herendi Gábor szerint a műfaj kissé lenézett filmes körökben. A Futni mentem rendezője úgy látja, a családok széthullását megragadó téma mellett a vígjátékigénynek köszönhető a nagy közönségsiker.
Föltámad a filmszemle
Tizenkét év után, százötven versenyfilmmel indul újra februárban Budapesten a Magyar Filmszemle, amelyet Muhi András rendező-producer, a Magyar Filmművész Szövetség elnöke, producerekkel és támogatókkal együtt a közös szakmai fórum eszményével élesztett föl.
Történeti épületektől a kamarazenéig
A többszólamúság és a minimalizmus jegyében válogatta évszázadokon átívelő, fényjátékkal társított tematikus műsorát a Protean Quartet. Az együttes az európai kamarazenei együttműködés, a MERITA keretében ad koncertet január 20-án a Budapest Music Centerben.
Bukásra ítélt idealista
Az iskola a társadalom kicsiben: szuperlelkes, fiatal tanárnő találkozik az iskolarendszer korlátaival és azzal, hogy hiába minden lelkesedése, ha a tanártársai és a szülők úgyis visszarántják a „túlbuzgó” kezdő kollégát. A tanári szoba. Ismerős?
Eri anyu megmondta, TÉ!
Kínai turnéja volt, operaházi fellépésekre készül, a KvintEsszencia Mesteriskolájának kurzusain tanít a Pécsi Egyetemen. Miklósa Erikával szobalányból lett pimasz komornáról, egyedi tanrendről, tudatos éneklésről, tudatos életről is beszélgettünk.
A vén bolond csaló lesz
Biztosan érdemes egész életünkben mindenáron becsületesen élni? A gonosz cselekedet tényleg elnyeri méltó büntetését? A Blaga leckéi című film ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel szembesíti nézőit, de a provokáció sem áll távol gondolkodásától.
Karácsonyi koncert Szent Márton hegyén
Olivier Messiaen orgonaciklusának, Az Úr születésének darabjai és Johann Sebastian Bach örök érvényű orgonaművei csendülnek föl a zene és hit összefonódását, az ünnep misztériumát jelképezve karácsony másnapján Pannonhalmán, a Szent Márton-bazilikában.
Carmen, Hamupipőke és a LED-illúzió
Mit tud a világ színpadjain is elsők közt jegyzett operettszínházi LED-fal? A teátrumban úgy mondják, a megjelenő kép eddig nem látott térélményt nyújt, de azért a díszletet nem váltja föl, ám a színészeknek meg kell tanulniuk együtt mozogni a háttérrel.
Nem biccentek igent…
Magával ragadó muzikalitás, zenei kimunkáltság, megalapozottság – így jellemzik sokan a Pomázhoz és Pécs környékéhez egyaránt kötődő Vujicsics Együttest, amely tevékenységével szimbóluma lett a szerb, a horvát és a többségi magyarság közötti jó kapcsolatnak.
Mit mondott Plácido Domingo?
Úgy véli, a művész nemcsak elénekli a hangokat, hanem lélekkel, érzelmekkel tölti meg, erre törekedett mindig, sok alakítása ezért felejthetetlen. Budai Lívia rendszeresen szerepelt a világ rangos színpadain, idén a Prima-díjat kapta meg.
Hárman az életért
A brit filmművészet szívesen állít emléket a társadalom hétköznapi hőseinek, közülük való Jean Purdy brit ápolónő is, aki önfeláldozása révén járult hozzá a lombikbébi-program megteremtéséhez. Róla szól a Joy, az élet csodája című mozidarab.
Két este Bernstein jegyében
Pécsett a Kodály Központban november 28-án, másnap Budapesten a Művészetek Palotájában ad hangversenyt a Pannon Filharmonikusok Kesselyák Gergely vezető karmester dirigálásával. Mindkét koncert középpontjában Leonard Bernstein III. Kaddis szimfóniája áll.
Nem annyira életrevalók
Az Olivier Nakache–Éric Toledano alkotópáros az Életrevalókkal lett a filmvilágban egyszeriben ismert. Védjegyükké vált, hogy fontos, érzékeny témákat dolgoznak fel rengeteg humorral. Legújabb filmjük, az Ennél csak jobb jöhet két nagy kérdésbe is belekap.
Pauk György emlékére
Alig egy hónappal nyolcvannyolcadik születésnapja után elhunyt Pauk György Londonban élő magyar hegedűművész. A nagy hegedűsgeneráció egyik utolsó tagja november elején még mesterkurzust tartott a Zeneakadémián. Pauk Györgyre tavalyi interjúnkkal emlékezünk.
Tubán túl
A hamburgi Elbphilharmonie-ban, az amszterdami Concertgebouw-ban is elhangzott darabja, idén a Bécsi Filharmonikusok tűzte műsorára kompozícióját. Szólista és a Nemzeti Filharmonikusok tagja, növendékeit a zene titkaiba igyekszik beavatni Szentpáli Roland.
Jó–rossz vagy könnyű–nehéz
Alázattal keresi dirigensként a darabok igazságát, de saját előadói lelkülete is megjelenik minden felhangzó zeneműben. Dobszay Péter Székesfehérvár és Szeged között ingázva igyekszik családjára is időt szakítva társulatokat és repertoárt építeni.
Lehetek én akár krumplihámozó
Az iskolai ünnepségek nem tartoznak a diákok kedvenc programjai közé. Azonban az egykori és újabban megint (budai) ciszterci gimnázium barokk dísztermében 1971-ben sok százan örültünk együtt három egymást követő pénteken a nem kötelező programnak.
Turandot – így vagy úgy?
Talányos Turandot. Nemcsak a rideg kínai hercegnő története, nemcsak a rejtvényeire adható válaszok, hanem az opera vége is rejtélyes. Puccini utolsó alkotása ugyanis befejezetlen maradt, egyes föltételezések szerint a dalművek mestere sem találta a megoldást.
Nem látja a „fától” a lángoló erdőt
A német Tűzvörös égbolt le sem tagadhatná, hogy a világjárvány időszakának mozija. Csakhogy azon kevés filmek egyike, amelyik kimondottan kreatívan tudta használni az ezzel együtt járó kötöttségeket, és szerencsére egyáltalán nem a pandémiáról szól.
Tánc, kreativitás, technológia
Miként találkoznak az előadó-művészetek a digitális innovációval? – erről szól a Közép- Európa Táncszínház Budapest Dance Hack elnevezésű, a művészet és technológia iránt érdeklődőknek közös fölfedezést kínáló programja november 11. és 15. között.
MittelCinema huszonkettedszer
Tizenkét kortárs olasz filmet mutatnak be eredeti nyelven, magyar fölirattal az Istituto della Cultura Italiana (Olasz Kultúrintézet) és a Cinecittà rendezvényén, a MittelCinemaFesten Budapesten a Puskin és a Tabán moziban november 8. és 16. között.
Kipp-kopp ki kopog?
Nem véletlenül nyitott komoly bevétellel az Egyesült Államokban és szerzett sok rajongót Magyarországon Osgood Perkins új filmje, a Longlegs – A rém: nagyon igényes, költői vizualitású és pszichológiai érdekeltségű mélyfúrás az emberi lélek mélyére.