Környezet
Eldobható javak kultúrája
Már a XIX. század eleje óta létezik a marketing, amelynek részeként nap mint nap mérhetetlen mennyiségű hirdetés ömlik ránk: fogyassz, dobd el és vegyél újat! Paul Ágnes kommunikációs tanácsadóval, a Cleanwashers klíma- és etikus márkakommunikáció alapító tagjával beszélgettünk.
Megújuló áramtermelést integráló okoshálózat
Ki ne szeretne ugyanazért a termékért öt forint helyett akár tizenötöt kapni? Ezt kínálja egy törökbálinti székhelyű vállalkozás, amely az áramtőzsdén kereskedve a hivatalos díjszabásnál jóval kedvezőbb árat kínál a háztartási napelemes kiserőművek többletáramáért.
Építészcsalád évszázada
Vadásztársaság – ezt a címet kapta a Pesti Vigadó december 11-én nyíló építészeti kiállítása, amely Vadász Bence építészt köszönti hatvanadik születésnapján. A tárlat emléket állít a százéves építészdinasztiának, s mesél a Vadász-építésziroda munkájáról.
Mikroműanyagok és makrobeszédek
Nem született meg az ENSZ globális műanyagegyezménye most sem. Pedig sokáig készültek rá, de valami igen fontos hiányzik továbbra is.
Szabadka szecessziós szépségei
Szecessziós kaleidoszkóp, látjuk benne a széttöredezettséget, azután a színes darabkák egységgé állnak össze. Mindegy, milyen háttértudással érkezünk, van-e szecessziós „előéletünk”, vagy itt, Szabadkán ismerkedünk a XX. századi stílussal: ez a Varázsló kertje.
Német atom: hátra arc?
Nagyon rossz ötletnek tartja az atomenergiáról való lemondást Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, éppen akkor, amikor bolygónk megmentése érdekében az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelésre minden korábbinál nagyobb szükség lenne.
Corvus corax, a zuhanóbombázó
A hollók a rendszerváltás környékén jelentek meg újra a Rába feletti légtérben. Mondhatni, ahogy a kommunisták elmentek, ők megjöttek. Mégpedig a kapitalista Nyugatról, az osztrák hegyekből ereszkedtek alá a barátságosabb magyar vidékre.
Templomok titokzatos mélyén – 2.
Szó esett a beszélgetés első részében arról, miként gondol a közvélemény a régészetre, az őskorral, az ókorral foglalkozó tudományra, és érzékeli-e, mit jelent a középkorral foglalkozni, sötét volt-e, vagy mégiscsak színes a középkor.
Templomok titokzatos mélyén – 1.
Akárcsak két „szomszédvár” magasodik Kőszeg Jurisics terén a Szent Jakab- és a Szent Imre-templom. Vajon mi búvik a föld alatt, miről mesélnek az egymásra rétegződött kövek, mit rejtenek a sírok, vannak-e kulisszatitkai a középkori templomok föltárásának? VIDEÓ
Ring, Gürtel, Nagykörút
A növekedés körgyűrűi – A bécsi Ringtől a budapesti Nagykörútig című kiállítás, amely a városépítészet társadalmi hatását mutatja meg a városokat összetartó XIX. századi körutak, körgyűrűk kapcsolatában, november 25-én nyílik a MÉSZ Kós Károly termében.
Egy csepp Amazonas
Pasaréti Gyula évtizedek óta a hazai akvarisztika meghatározó személyisége. Húsz éve vezeti az Akvaristák Magyarországi Egyesületét. Tudását, tapasztalatait szívesen osztja meg szakkörökben vagy éppen az egyetemi katedráról.
A föld lázas
Nyár végi dél-ázsiai látogatása során Ferenc pápa ezekkel a szavakkal hívott fel személyes és közösségi megtérésre, szorgalmazva a párizsi klímamegállapodás végrehajtását. Elengedhetetlennek nevezte a szembenézést a gyorsan felmelegedő világ veszélyeivel, különösen támogatva a legsebezhetőbbeket.
Józsi úthenger hazatalál
Kiskőrösön várja a látogatókat az ország egyetlen úttörténeti múzeuma, amely egy felvidéki útmester szenvedélyes gyűjtőmunkájának köszönhető, akinek ugyancsak szakmabeli unokája is szívügyének tekinti az egyedülálló közutas emlékek és relikviák megőrzését és bemutatását.
Vallás, spiritualitás és környezeti válság
Úgy kell felfognunk cselekvéseinket és alkotásainkat, hogy azok a létezés szerkezetében alapvető változásokat, visszavonhatatlan hatásokat eredményeznek.
A kínai fine diningtől a horvát kőlevesig
A Néprajzi Múzeumban jelenleg két táplálkozáskultúrával foglalkozó időszaki kiállítás is várja a látogatókat. A nem mindennapi tárlatokról Bazsó Borkával, a Néprajzi Múzeum nemzetközi kapcsolatok referensével beszélgettünk.
Egy diákuszoda emlékezete
Hogyan is jut eszébe egy fiatalembernek, hogy uszodát kellene építeni a gyerekeknek abban a városban, nevezetesen Pécsett, amelynek nincs természetes fürdésre alkalmas vize? Erre mindenki tudja a választ, aki a Sugovica partján töltötte a gyermekkorát.
Erődnézőben Cipruson
Megfeledkezünk róla, pedig manapság már Ciprus az egyetlen megosztott európai ország, s fővárosa, Nicosia kettészakított település. A sziget fontos szerepet játszott az oszmán hódítás elleni védekezésben, ennek köszönhető vár- és erődépítészeti öröksége.
Edelény előremenekült
Vajon milyen különös elképzelés vezette a katonává lett lotaringiai nemest, aki 1686-ban részt vett Budavár visszafoglalásában, hogy a Gömör–Szepes felől nagy medereséssel érkező Bódva folyó szigetén építse föl nagyvonalú, barokk kastélyát?
Csatornaálmok a Duna–Tisza közén
Főként aszályos években előtérbe kerül az a régi elképzelés, hogy a Homokhátság kiszáradását a Duna–Tisza-csatorna megépítésével kellene visszafordítani. Hajós Béla nyugalmazott helyettes államtitkárral arról beszélgettünk, manapság mennyire reális e koncepció megvalósítása.
Volt egyszer egy HÉV és 43-as villamos
December 8-ig látható még a Magdolna Udvarban a budafoki HÉV és a később azt felváltó 43-as villamos történetét bemutató kiállítás. A kiállított anyagot Nehéz György vasútirelikvia-gyűjtő saját gyűjteményéből válogatta. A november 2-i tárlatvezetésen jártunk.
Jog az erdők védelmében
Természettudományos felismerések által megalapozott jogi szabályozás, a helyi közösségek felelősségvállalására épülő végrehajtás és ellenőrzés, a földtulajdonosok érdekeltségét megteremtő támogatási rendszer, valamint szemléletformálás együtt szolgálhatja a természet védelmét.
Eltűnt sírkertek nyomában
Budapest utcái és terei régmúlt történeteket rejtenek, köztük egykori temetőkét, melyek csak az idősebb generációk emlékezetében élnek. Az elmúlt századok során a város fejlődésével és átalakulásával számos temető megszűnt, helyüket parkok, épületek, utak foglalták el.
Vihar az e-autók körül
Hiába határozott meg feszes menetrendet az Európai Bizottság az akkumulátoros elektromos autók elterjesztésére, az európai polgárok vonakodnak áttérni a drágább, cserébe körülményesebben használható modellekre, sőt sokan visszalépnek azok közül is, akik kipróbálták őket.