Kritika
Egy nem beszélő autista szavai
Az autizmus napjaink gyakori és népszerű beszédtémája, mégis nagyon keveset tudunk róla. Sokan, sok helyen kutatják. Egyre több gyógypedagógus, szakértő kerül ki az egyetemről, akik sokat tudnak, még többet segítenek a tudásukkal.
Birodalom kontra nemzeti szabadság
Az ukrán szabadságharc hadműveleti-hadászati vonatkozásairól beszélgettünk Resperger István ezredessel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzorával.
Ne tüntesd fel rossz színben
Jordan B. Peterson közismert kanadai pszichológus – némi kényszerszünet után – újabb „szabálygyűjteménnyel” állt elő a globális nyilvánosságban zajló kulturális-ideológiai küzdelmek színterén. Munkáját eszmetörténész mutatja be.
A humanizmus nyomában
Egy szemétgyűjtési szakértő a rádióban »urbán legendáról« beszélt, és edukálni kívánta az embereket; a bolti zacskón ez olvasható: Powder Sugar. A diákok randomra töltik ki a teszteket, és private chatelnek a Facebookon.”
A magyar történelem a pszichében
A magyar történelem traumái folytán a magyar politikai elit alapértékekben nem tud közös nevezőre jutni. A helyzet lélektani vizsgálatáról és kezelésének lehetőségéről szóló könyvet mutatja be a történész.
Hiába veréb csak
Magyar költők Trianon-verseinek angol fordítását skót presbiteriánus lelkész-költő mutatja be. Írása után két versét közöljük Fazekas Sándor fordításában.
Napló és történelem
Az először 1936-ban megjelent könyv szerzője, aki húszévesen, 1916 nyarán esett orosz fogságba, művében lebilincselően számol be sorsáról, ismételt szökési kísérleteiről, s végül hazajutásáról.
Tükröt tartva a tükröknek
A „mindent letagadók” tevékenységét kutatja Mező Gábor A média lenyúlásának titkos története című művében. A könyv médiatörténet, de hálózattörténeti, titkosszolgálati kézikönyvként is olvashatjuk – több mint harminc évvel a rendszerváltás után.
A vészkorszak tovább élő vírusa
A magyar zsidóság deportálása és jelentős részének elpusztulása után alig pár hónappal az ország néhány településén antiszemita megmozdulások ütötték fel a fejüket. Pelle János kutató utánajárt a különféle, többek közt kommunista mozgatórugóknak.
Saecula obscura
Harmadik kötetéhez érkezett Adamik Tamás monumentális középkori latin irodalomtörténete. Az eddig elkészült három kötet fél évezred irodalmáról ad lenyűgöző látképet mintegy ezerötszáz oldal terjedelemben – olyan fél évezredéről, amely jóformán kihullott korunk kulturális emlékezetéből.
Civil a pályán
Szocialista örömhír: „Az első magyar sporttárgyú játékfilm szervezését kezdték meg.” (Kis Újság, 1951. május 29.)
A „ráismerés” eleven öröme
A szavak súlyáról Kodolányi Gyulának a negyedik olyan kötete, amely a Nap Kiadó Magyar Esszék sorozatában lát napvilágot.
Két néplélek, egy per
Borsi-Kálmán Béla (1948) történészprofesszor a XIX. századi román–magyar–francia kapcsolatok szakértője, román filológus, egykori bukaresti és párizsi diplomata, a román és a magyar nemzetkarakter kiváló ismerője. A Kisfiúk a nagy viharban a huszonharmadik – ismét vaskos – könyve. Számomra letehetetlennek bizonyult.