Képzőművészet

Hogy lásd, mit is gyűjtenek
Takáts Fábián
Hogy lásd, mit is gyűjtenek

A 2018-as alapítású Tér-Kép Galéria a budai kulturális élet egyik meghatározó színhelye. Hatalmas üvegablakain át kiválóan belátni modern, letisztult terébe, ahol már festőknek és szobrászoknak, ipar- és fotóművészeknek egyaránt biztosítottak kiállítási lehetőséget.

A művészkolóniától  az art marketig
Jankó Judit
A művészkolóniától az art marketig

Negyven éve vezetik New Yorkban a Postmasters Galériát, de néhány éve már Rómában is jelen vannak. Működésük során sokféle médiumban dolgozó fiatalt vagy beérkezett művészt képviseltek, s mindig az volt a legfontosabb számukra, hogy a művészet mai világunkra reflektáljon. Banovich Tamással felesége, Magda Sawon társaságában beszélgettünk.

Egyszeri és megismételhetetlen pillanat
Egyszeri és megismételhetetlen pillanat

Valami újba való megérkezést jelöl a belépés mint pillanatnyi folyamat, átmenet, amely lehet bizonytalan, reményteli, de mindenképpen olyan szubjektív élmény, melyet érdemes több szemszögből is megvizsgálni.

Utána már mindenki az egyéni karriert tolta
Csóka Edina
Utána már mindenki az egyéni karriert tolta

Az Újlak Csoport alapító tagjával, az egykori legendás Tűzoltó utcai artist-run space szervezőjével, Ravasz András médiaművésszel beszélgettem.

Kutatóablak múltba és jövőbe
Balázs D. Attila
Kutatóablak múltba és jövőbe

Ott kezdődik a restaurátorművész munkája, ami a műgyűjtők és laikusok rémálma. Ebbe a csodákkal, felfedezésekkel teli világba kalauzol a Gránátalma a szárnyasoltáron című album, amelyet a hajdani restaurátor-doyen, Szentkirályi Miklós jegyez.

Ami nem látszik
Jankó Judit
Ami nem látszik

San Polo (Velence) címmel nyílt Péntek Orsolya festőművész-író olajképeit bemutató kiállítás az Újbuda Galériában. Az aprólékos, egymáson áttetsző olajfestékrétegekből épített festmények absztrakt színnyelvi jelekbe kódolják át a város örökösen változó arcát, és egyszerre idézik fel víz-fény-színjátékait és a különféle emberi tudatállapotokat. A tárlat kapcsán beszélgettünk.

Shifting Baseline - Stark Attila kiállítása
Shifting Baseline - Stark Attila kiállítása

Könnyű a nemzeti parkokat statikusnak és változatlannak látni. A világ azonban mindig mozgásban van, s a lassabb, fokozatos változások gyakran észrevétlenek maradnak. Idővel azonban ezek a változások is elfogadhatóvá válhatnak, mint ahogy a dolgok mindig is voltak. Ezt a jelenséget nevezik shifting baseline szindrómának. 

A lélek és a halál
Wehner Tibor
A lélek és a halál

Verebes György festőművész kiállítási kollekciójának megközelítése kapcsán, időlegesen félretéve megszokott művészettörténeti vizsgálati szempontjainkat, a tárlat különös címének – Szóma széma – indíttatására könnyed filozófiai sétát kell tennünk.

Bosch vs. Dürer
Debreceni Balázs
Bosch vs. Dürer

Bosch életéről szinte semmit sem tudunk, miközben Dürer e korszak leghíresebb festője volt, talán a legelső művészcelebritás. Művészi világuk is a lehető legnagyobb mértékben különbözött, ám néhány Krisztusról készült képet nagyon hasonló módon festettek meg.

Nézőpont (kérdése)
Nézőpont (kérdése)

Nemcsak festeni akartunk, hanem kifejezetten képet csinálni azok belső logikájának és elhelyezésének megkérdőjelezése jegyében – vallja három fiatal festőművész: Kaszás Konrád, Csekő Andrea, Szlávik Barbara.

l’Invisible Vu – a láthatatlan látható
Lisányi Endre
l’Invisible Vu – a láthatatlan látható

Zugló–Párizs címmel Molnár Sándor grafikáit középpontba állító kiállítást rendezett a Resident Art Galéria 2023 őszén. A hiánypótló tárlat a művész szinte teljesen ismeretlen, korai – az 1960-as és az 1970-es években készült – grafikai műveire és azok hazai és nemzetközi kontextusára összpontosított. 

Az impresszionizmus nagyasszonya
Magyar Miklós
Az impresszionizmus nagyasszonya

Nemcsak a magyarok, de a franciák számára sem tűnik ismerősnek Berthe Morisot neve, jóllehet négyszázhuszonhárom festmény, százkilencvenegy pasztellkép, rézmetszetek és szobrok, valamint több mint kétszáz rajz alkotója. A kezdeti mellőzés legfőbb oka, hogy csaknem valamennyi műve magántulajdonban volt, így a nagyközönség nem láthatta festményeit, s ezért főleg Manet modelljeként emlegették.

Ritmizáló formák
Ritmizáló formák

Jávor Piroska szentendrei festőművész nyolcvanadik születésnapja alkalmából nyílt kiállítás a Fő téri Képtárban, melynek anyaga elsősorban az elmúlt két évtized munkáiból nyújt válogatást. A nagy érdeklődés kísérte tárlat megnyitóján a művész leánya, Asszonyi Flóra mondott rendhagyó beszédet sok humorral és őszinteséggel.

A gyengédebbik nem szövetsége
A. Fehér Vera
A gyengédebbik nem szövetsége

Lőrincz Luca kerámiainstallációiból és Szűcs Emese festményeiből Feminus Creator címmel nyílt kiállítás a nemzetközi nőnapon. A művészek témája a teremtés és a női kapcsolódás, melyet festmények és kerámiák egy térbe állításával, közösségi és interaktív projektekkel járnak körbe.

Ablakomból láttam
Takáts Fábián
Ablakomból láttam

Otthonunk elengedhetetlen szerkezeti eleme az ablak. Ezen az épület falán kialakított négyzetes nyíláson át levegőt, világosságot kapunk. Kilátunk rajta utcafrontra, környező épületekre, kertünkre. Párkányán virágot tartunk, elé függönyt aggathatunk. Doromboló kedvencünk is gyakran felkeresi, hogy azon át izgatottan figyelje a kinti történéseket.

A dolgok lényegi realitása
Tóth Ditta
A dolgok lényegi realitása

Expresszionista kifejezésmódja a reneszánsz kompozíció- és perspektívaszerkesztésével, illetve hangsúlyos anyagisággal egészül ki. Simon-Mazula Tibor alkotói gyakorlata egyfajta kísérletező önvallatás, melyben a szubjektív érzékelés szüntelen változékonyságának variációit mutatja fel.

Több mint képzőművész
Takáts Fábián
Több mint képzőművész

Sinkó István honlapjából kitűnik, hogy nemcsak képzőművész. Művészetpedagógus és művészeti író, s hosszú ideig zenével is foglalkozott. Csellózott a Kalmár István grafikus kollégájával-barátjával alapított Miami Art Zenekarban (a formáció később kibővült Sigrai Lászlóval, az Editio Musica Budapest Zeneműkiadó Kft majdani ügyvezető igazgatójával).

A táj új értelmezései – Kárándi Mónika
Sirbik Attila
A táj új értelmezései – Kárándi Mónika

Spanyolországban Erasmus-ösztöndíjasként tapasztalta meg először azt a szabadságot, amelyhez alkotómunkája során a mai napig visszanyúl. Hatással van festményeire a klímaválság, a járványhelyzet és a bizonytalanság is. 

Fiatal kortársak XXVIII. – Rózsa Luca Sára
Sipos Tünde
Fiatal kortársak XXVIII. – Rózsa Luca Sára

Lehet-e még a kortárs festészet eszközeivel univerzálisan gondolkodni az emberiség kihívásairól? Lehet-e még újat mondani a művészettörténet klasszikus toposzairól? Vajon meg lehet-e szólítani napjaink művészetrajongóit bibliai témákon keresztül? Ha Rózsa Luca Sára festményeire gondolunk, akkor a válasz mindhárom kérdésre egyértelműen: igen!

Tánc, tánc, tánc. Edgar Degas balerinái
Magyar Miklós
Tánc, tánc, tánc. Edgar Degas balerinái

Lovas képek festése után Edgar Degas érdeklődése egyre inkább a színház, a zene, a tánc és a balett világa felé fordult. A lovakon kívül legjobban a táncosok érdekelték. No nem az éjszakai mulatók dívái, akik Toulouse-Lautrec vásznain szerepelnek, hanem az Operaház balett-táncosai.

Séta a Varázsló kertjében
Jankó Judit
Séta a Varázsló kertjében

Szökőnapon, február 29-én nyílt meg a Műcsarnokban Szurcsik József pályájára visszatekintő kiállítása, amely 1976-tól napjainkig négy tematikus blokkban, több mint kétszáz munkán keresztül mutatja be az életművet. A művésszel végigjárva a tárlatot, pályaívének alakulásáról beszélgettünk.

Művészek külföldön X. – Márton Enikő
Szekáry Zsuzsanna
Művészek külföldön X. – Márton Enikő

A Berlinben élő és alkotó, doktori iskolát végzett festőművész önazonosan és őszintén tárja a világ elé művészetét, amely iránt komoly felelősséget érez. A művészetterapeutaként is dolgozó művész karrierjének alakulásáról, az őt ért hatásokról, motivációiról, sikereiről és Berlinről beszélgettünk.

Sirbik Attila
A táj új értelmezései - Petrányi Luca

Petrányi Luca az idei Herczeg Klára junior díjazottja. Mint művész, kurátor és szervező számos kezdeményezés és projekt fűződik a nevéhez az elmúlt években.