Leonardo da Vinci az ember fantasztikus anatómiájának első számú kutatója volt, aki a testet nem csupán csontokként, izmokként, szervenként látta külön-külön, hanem ezek szoros összekapcsolódását, nagyobb rendszerbe való tagolódását is felfedezte. Így nem hiába ő jutott először az eszembe, amint beléptem Fusz Mátyás Határfeszültség című kiállítására.                                                             

Fotó: Juhasz G. Tamas
 

A többségükben installációkkal és szobrokkal dolgozó művész, a 2023-as Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese és a Magyar Képzőművészeti Egyetem adjunktusa az utóbbi időben főként az észlelés szubjektív és objektív oldalait vizsgálja. A tárlat az analitikus szemlélet és az érzékelés közötti határvonalakat mossa össze.                                                          

„Ha felismerjük az átjárhatóságot az adatvizualizáció és a képzőművészet inspirációi és eszközei között, lehetőséget kapunk arra, hogy materializáljuk és elérhetővé tegyük a valóság egy addig alaktalan darabját” – vallja Fusz Mátyás.                                                                            

És valóban, az alkotó itt mérnökként is jelen van, hidat képezve a szociálpszichológiai kérdéskörök és a képzőművészet között. Újraszerkeszti a valóságot, és megrajzolja eddig láthatatlan, legalábbis adathalmazokba rendezett aspektusait. Foglalkoztatja az egyéneket összefűző kapcsolatok dinamikája, ahogy ez személyesen és csoportszinten kollektívan formálódik. A látóhatár, mint alapvető dilemma vetődik fel: meddig és milyen mértékben vagyunk képesek érzékelni a minket körülvevő világot, miként formálják a külső impulzusok a személyes tapasztalás lehetőségeit. 

Fotó: Juhasz G. Tamas

                                                                                                                        

A tárlat a Függelék sorozattal indít, melyben a művész kívülállóként vizsgálja a belső érzékelést. A tanulmányrajzokra és bizonyos, Da Vinci naplójára emlékeztető alkotások alapot kínálnak a kiállítás további anyagához. Bevezetnek az alkotó világába, mégsem tekinthetjük őket pusztán információnak, gondolatkísérletek ezek, amelyek önmagukban is művészi értékkel bírnak. A papír, a vas és a porcelán együttes alkalmazása letisztult és időtlen megjelenést kölcsönöz az installációknak. A kurátornak, Hermann Júliának köszönhetően a kiállított alkotások összekapcsolódása és egymásutánisága organikus egységet alkot. Teremről teremre bontakozik ki az alkotó egyértelmű érdeklődése az elmúlt idők művészeti korszakai iránt. Anyagválasztása a múltat idézi, témái pedig a jelen kor problémáira reflektálnak.

Fotó: Juhasz G. Tamas
  

A buborék, mint visszatérő motívum, több alkotásának is középpontjában áll. Ez az irizáló gömb, ahogy legtöbben gondolunk rá, bár fizikailag könnyen értelmezhető jelenség, szimbolikáját tekintve lelki síkon reflektálhat az ártalmatlanságra, játékosságra, de a sebezhetőségre és a múlékonyságra is. A gömb az isteni tökéletesség, a megbonthatatlan örök egység, a művészettörténet egyik legismertebb szimbóluma – írja Szirmai Panni a szappanbuborékok kultúrtörténetét feltáró írásában. Gondoljunk csak a transzcendens oldalát megragadó Hieronymus Bosch vagy a korabeli hétköznapi jelenetet ábrázoló Fiú buborékokat fúj című Manet-festményre.                                                                                   

Itt a buborék társadalmi kontextusok leképezésére is szolgál. „Különböző számú emberek csoportjai különféle formájú buborékokat képesek létrehozni, a csoporttagok számától és erőviszonyaitól függően” – állítja a művész a Függelék sorozat kapcsán. A vas alapokon nyugvó Buborékképződés című szobra anyag és jelentés konfliktusát ábrázolja. Kontrasztba állítja a tartósságot a pillanat illékonyságával és könnyedségével.   

Fotó: Juhasz G. Tamas

                                                               

Ősi görög domborműveket idéző monumentális betonból és már korábban is feltűnő vasból készült installációi szintén az emberi érzékelés megélését tanulmányozzák. Az arctalan alakok mögé bárkit képzelhetünk, a testek mintha buborékokból állnának; határvonalaik semmiképp sem állandók, akarva-akaratlanul is hatnak egymásra.

Tövishúzó fiú című szobra, mely a kiállítás csúcspontjaként is értelmezhető, nem egyszerű parafrázis. Miközben stílusához igazítja a Krisztus előtti évszázadban először feltűnt alkotást, sajátos interpretáción keresztül új jelentéssel is ruházza fel, mindeközben megőrizve az eredeti mondanivalóját.  

Fotó: Juhasz G. Tamas
 

„A tövis, mint aktuális problémáink forrásának jelképe, és az eltávolítás aktusa, mint a konfliktus feloldásának metaforája, ismerős lehet akár az Aiszóposznak tulajdonított meséből. Fusz munkájában azonban a saját fájdalmunk megszüntetése – az önreflexió – kerül előtérbe” – olvashatjuk a tárlaton. A szobor elülső rétege mintha leválna saját magáról, ezzel is megerősítve az alkotó álláspontját: Ha szembe tudunk nézni a fájdalommal, akár újjá is születhetünk. Bármennyire befolyásoló erővel bír is a külvilág, ha képesek vagyunk ezzel a széllel szemben állni, felfedezhetjük benne saját csendünket, ezzel együtt igazunkat.                                                     

 

Fotók: Budapest Galéria