Ezúttal a Munkácsy-díjas Matzon Ákos Fórum, a szépség keresése című tárlata miatt baktattam fel az impozáns épület emeleti nagytermébe.

Egyszer jártam csak pórul, zárt ajtó fogadott. Aztán kiderült, aggodalomra semmi ok, az információs pultnál megszerezhető a kulcs. Ezúttal nem volt szükség erre a lépésre, még a kilincset sem kellett lenyomnom. Odabent azután ismét magam voltam, egy teremtett lélekkel sem találkoztam. Sajnálatos, de megszoktam már ezt az ürességet, amit nem értek. Valószínűleg azért valamennyien látogatják az intézmény tárlatait, amelyek többnyire igen nívósak, de hogy nem kellő számban, abban biztos vagyok. Matzon Ákos művészete pedig különösen megéri, hogy az ember felkeresse ezt a várostól kicsit távol eső, ám szép környezetben lévő helyet, ahol a szervezők változatos programkínálata alapján elmondhatjuk, rajtuk nem múlik.

Matzon Ákos: Fórum, a szépség keresése 2025 
Fotó: Csanádi Márton
 

 

Az eredetileg építésznek tanult Matzon Ákos a budapesti Műszaki Egyetemre, majd a pécsi Pollack Mihály Műszaki Főiskolára járt, ahol építész-műszaki tanári diplomát szerzett. A nyolcvanas évek közepe óta foglalkozik intenzíven festészettel. Édesapja, Matzon Frigyes szobrászművész, művészetpedagógus „húzta” a pálya felé. „Ő nagyon akarta, hogy művész legyek, de én makacsul ellenálltam” – nyilatkozta Érzelem a racionalitásban. Matzon Ákos: A hit, ami az embert élteti, az mindenképpen megjelenik a munkákban címmel a veol.hu felületén megjelent írásban. Majd így folytatta: „Gondolta, majd én kiteljesítem, megvalósítom azt, amit ő nem tudott a karriert gátló körülmények miatt. Én ezt nem akartam… A rajzolást, festést, magát a művészetet felnőtten, szinte apám halálával egy időben kezdtem el.”

Matzon Ákos: Közelítés 9.
 

Építészeti tanulmányai nyomot hagytak festészetén. Precízen szerkesztett, geometrikus alakzatai modulárisan építkeznek, gyakran a képből kifelé, és keltik a térbeliség érzetét. Munkáit szigorú kompozíciós rend jellemzi, a képmezőt tudatosan osztja részekre, formái alaprajzokra, háztömbökre, olykor makettekre emlékeztetnek.

Matzon Ákos: Az én játékvárosom
 

Mostani kiállításán az utóbbi években készült munkáit mutatja be. Az első teremben „…oldott, felszabadult már-már gesztusfestészetként jellemezhető sorozatok is megjelennek” – hívta fel a figyelmet Szegedy-Maszák Zsuzsanna művészettörténész megnyitóbeszédében. Az Utolsó tánc 1 és a Tánc kompozícióin vékonyan festett vonalak krikszkrakszai cikáznak egymás körül, mintegy táncot lejtenek. A kisgyerekek szoktak ilyen összevisszaságokat rajzolni – vélné a laikus szemlélő. Matzon Ákos alkotásai ugyan keszekuszának tűnnek, de csupán arról van szó, hogy az absztrakt expresszionizmushoz köthető gesztusfestészet technikája ilyen. Energiával, érzelemmel „fűtött”, Matzon pedig remekül ragadja meg ennek az irányzatként is ismert eljárásnak a lényegét.

De más stílus is megjelenik, a Serie sorozat op-artos darabjain színes rácsozatok egymásra építésével jön létre egyfajta optikai játék.

 

A játékos szellem megmutatkozik a Fórum, a szépség keresése második terében helyet kapott játékváros-sorozaton, a Játékváros 1, Játékváros 2 és az Én játékvárosom címűeken. A fa építőkockákból álló művek a nézőben is felidézik a gyermekkor kézügyességet és kreativitást igénylő foglalatosságát. Hiszen többségünk önfeledten vetette bele magát a játszadozásba, merült el egy saját világ felépítésében. A kilencvenes években felnövőknek már a lego volt a mindene, Matzon Ákos térbeliség érzetét keltő alkotásain műanyagnak „se híre, se hamva”, ellenben van sok-sok kocka, társasjáték figura. Ezekből építette nagyvárosait, melyeket fentről nézve rakott össze, mintha a levegőből fényképezte volna valaki. A látvány egyszerre kép és dombormű, sok-sok felfedezni való részlettel.

 

A harmadik, egyben záró szekcióban látható Keret és Közelítés sorozatok már abba a szinte klasszikus konstruktivista vonalba tartoznak, aminek Matzon mestere. Nézzük meg például a Közelítés 9 egymásra helyezett, négyzet alapú formáit. Redukált, kontrasztos színű kereteket, rendet, rendezettséget, netán nyitott ajtókat, ablakokat látunk. Egy építész szemléletmódjával rendelkező alkotó világát.

 

Fotók: Csanádi Márton

 

A Fórum, a szépség keresése – Matzon Ákos Munkácsy-díjas festőművész kiállítása május 4-ig látható a Klebelsberg Kultúrkúriában (1028 Budapest, Templom utca 2–10.).