Szerző: Takáts Fábián

A kezem egy város, egy hárfa

Máig népszerű műfaja a művészet történetének a veduta, az olyan részletes, realista festmény, grafika vagy metszet, amely egy várost vagy kisebb helységet láttat. Bács Emese a műfaj modern kori szószólója; nagyszerű megfigyelője és megörökítője a városnak, amelyben többségünk él.

Nem megfejteni kell, hanem azonosulni vele

Molnár Sándor a magyar avantgárd egyik legeredetibb alkotójának, a Zuglói Kör egykori alapítójának műveiből nyílt kiállítás az Einspach & Czapolai Fine Art terében. Megszoktuk már a Hold utcai galéria tárlatainak magas színvonalát, a Kossuth-díjas festőművész esetében sincs ez másként.

Az élet az úr

Sokszor megérinti az alkotókat a természet. Nem csoda, hiszen annyi szépséget rejt, hogy bőven van miből meríteni. Kiapadhatatlan inspirációforrása Herbert Anikó/Haniko vizuális művésznek is, fantáziáját szabadon „szárnyalni” engedi. Tárlata olyan absztrakt és figurális formák tárháza, melyek szüntelen metamorfózisban lebegnek.

Ami maradt belőlük

2019 óta készít portrékat Gordon Eszter fotográfus a Jurányi Ház részére. Színházi előadások szereplőit fényképezte, amikor felkérték, hogy a havonta megjelenő plakátokhoz, leporellókhoz készítsen felvételeket. Mostani tárlata azt mutatja meg, mi marad egy képből, mire plakát lesz.

 

Nemes anyagból valami új

Gyönyörű tárgyak készülhetnek a kerámiaipar legnemesebb anyagából, a porcelánból. A Ferenczy Noémi-díjas Monori Anita is a porcelánban találta meg azt az anyagot, amellyel leginkább kifejezheti kreativitását. 

A kocka el van vetve

Településeink képének ma is meghatározója a Kádár-kocka. Itt maradt velünk, mint a panel, egykönnyen nem szabadulunk tőle. De miért is tennénk, amikor XX. századi építészeti örökségünk egyik legfontosabb része, olyannak szeretjük, amilyen. Habár fényük némiképp megkopott az eltelt évtizedekben, ma is sokan ragaszkodnak hozzájuk.

Amikor a street art beköltözik

Graffitik és plakátok vizualitása keveredik az avantgárd képzőművészeti előképek és a kortárs urbánus lét világával Rohrböck Dániel legújabb tárlatán. Overwrite című tárlata a kilencvenes években elterjedt, mára világméretet öltött street art műfaját „lovagolja” meg.

Nagyvárosi lét krónikása

Színvonalas tárlatokat láthatunk a balatonboglári Vörös és Kék kápolnában évről évre. A festői helyszínen emelkedő műemlékek hangulatos teret adnak kiállításoknak. Működőképességüket jelzi, hogy egyre többen és többen másszák meg a neogótikus épületekhez vezető dombot. 

Műhelybéli szép darabjai

Csertő Lajos szobrász, keramikus, üvegművész egyedi, égetett plasztikáit mutatja be az acb Galéria Attachment kiállítótere. Kis híján földöntúli élményben részesülnek, akik ellátogatnak az Űrplasztikák című tárlatra. Már csak maguk az idegen létformák hiányoznak az organikusan absztrakt formákba öntött műtárgyak mellől.

Aki Mona Lisa mosolyát kereste

Az acb Plus-t letisztult, korszerű terében e hónapban Tót Endre kilencvenes évekbeli konceptuális festményeinek válogatott darabjai kaptak helyet. Az itthon kevésbé számontartott művész munkásságát felvillantó tárlat nemzetközi megbecsültségét figyelembe véve hiánypótló.

Mi heten

2017 óta rendez kiállítást Munkácsy-díjas alkotóknak a Hegyvidék Galéria. A hagyomány az idén sem tört meg, az idei díjazottak: Babusa János szobrászművész, Bánki Ákos festőművész, Nagy Barbara képzőművész, Nagy Gabriella festőművész, Pelles Róbert festőművész, Szerényi Gábor grafikusművész és Uray-Szépfalvi Ágnes festőművész munkáit tekinthetik meg az érdeklődők a tárlaton.

 

Modulokból építve

Noha a szobrászat a képzőművészet egyik legősibb ága, mégsem kap akkor figyelmet, mint a festészet vagy a grafika. Pedig érdemes többet foglalkozni vele, elemezni mai helyzetét, vagy írni olyan képviselőiről, mint Melkovics Tamás, aki a harmincas éveiben járó szobrászgeneráció egyik legígéretesebb tehetsége.