Szerző: Takáts Fábián
Micsoda idők!
Világméretű drámai események mindig voltak, vannak és lesznek a történelemben. Gondoljunk csak az első és a második világháborúra, a terrorizmusra vagy a klímaválságra. Kulinyi Istvánt pedig „mindig is a világot döntően befolyásoló drámai események miértje és hatása foglalkoztatta” – olvashatjuk legújabb, Műcsarnokban látható tárlatáról.
Feltárul a fürdőszoba titka
Féltőn óvják a vakuk kereszttűzétől a Frida Kahlo fotógyűjteménye kiállítást. Hangsúlyozzák is: Fényképezni tilos! Nagyítót a kezünkbe venni viszont tanácsos, jó néhány felvétel ugyanis bélyeg nagyságú. A lupé „felajánlása” szokatlan, ám praktikus. Ily módon rejtett részletek is feltárulnak a mexikói festőművésznő életéből.
Épp „időben”
Teljesen természetes, hogy „van” időjárás, és az is, hogy változik: az ég elsötétül, villámlik, enyhe, vagy éppen heves esőzés áztatja a földet, majd felszakadozik a felhőzet, kisüt a nap, és így tovább… Süveges Rita Időjárás-jelenés című tárlata az időjárás és az éghajlat módosítására irányuló korábbi erőfeszítések tanulságait járja körbe.
Római vakáció
Az örök városba, Rómába vezetett Sóváradi Valéria és Fabricius Anna útja, akik a római Magyar Akadémia ösztöndíját elnyerve hónapokat töltöttek ott. Anya és lánya közös Hegyvidék Galéria-beli tárlatának címe, az 1258,3 km2 a nagyváros területére utal.
A kezem egy város, egy hárfa
Máig népszerű műfaja a művészet történetének a veduta, az olyan részletes, realista festmény, grafika vagy metszet, amely egy várost vagy kisebb helységet láttat. Bács Emese a műfaj modern kori szószólója; nagyszerű megfigyelője és megörökítője a városnak, amelyben többségünk él.
Nem megfejteni kell, hanem azonosulni vele
Molnár Sándor a magyar avantgárd egyik legeredetibb alkotójának, a Zuglói Kör egykori alapítójának műveiből nyílt kiállítás az Einspach & Czapolai Fine Art terében. Megszoktuk már a Hold utcai galéria tárlatainak magas színvonalát, a Kossuth-díjas festőművész esetében sincs ez másként.
Az élet az úr
Sokszor megérinti az alkotókat a természet. Nem csoda, hiszen annyi szépséget rejt, hogy bőven van miből meríteni. Kiapadhatatlan inspirációforrása Herbert Anikó/Haniko vizuális művésznek is, fantáziáját szabadon „szárnyalni” engedi. Tárlata olyan absztrakt és figurális formák tárháza, melyek szüntelen metamorfózisban lebegnek.
Ami maradt belőlük
2019 óta készít portrékat Gordon Eszter fotográfus a Jurányi Ház részére. Színházi előadások szereplőit fényképezte, amikor felkérték, hogy a havonta megjelenő plakátokhoz, leporellókhoz készítsen felvételeket. Mostani tárlata azt mutatja meg, mi marad egy képből, mire plakát lesz.
Nemes anyagból valami új
Gyönyörű tárgyak készülhetnek a kerámiaipar legnemesebb anyagából, a porcelánból. A Ferenczy Noémi-díjas Monori Anita is a porcelánban találta meg azt az anyagot, amellyel leginkább kifejezheti kreativitását.
A kocka el van vetve
Településeink képének ma is meghatározója a Kádár-kocka. Itt maradt velünk, mint a panel, egykönnyen nem szabadulunk tőle. De miért is tennénk, amikor XX. századi építészeti örökségünk egyik legfontosabb része, olyannak szeretjük, amilyen. Habár fényük némiképp megkopott az eltelt évtizedekben, ma is sokan ragaszkodnak hozzájuk.
Amikor a street art beköltözik
Graffitik és plakátok vizualitása keveredik az avantgárd képzőművészeti előképek és a kortárs urbánus lét világával Rohrböck Dániel legújabb tárlatán. Overwrite című tárlata a kilencvenes években elterjedt, mára világméretet öltött street art műfaját „lovagolja” meg.
Nagyvárosi lét krónikása
Színvonalas tárlatokat láthatunk a balatonboglári Vörös és Kék kápolnában évről évre. A festői helyszínen emelkedő műemlékek hangulatos teret adnak kiállításoknak. Működőképességüket jelzi, hogy egyre többen és többen másszák meg a neogótikus épületekhez vezető dombot.