Mikor értesültem Bereczki Kata A Nagyi titka című új kiállításáról, nem voltam rest felmászni érte a Rózsadombra. Néhány kaptató után patinás villaépület tűnt fel, az Ady25 Galéria – becsöngettem. Rajtmár István, a galéria tulajdonosa és vezetője nyitott kaput, és vezetett be a fákkal, bokrokkal körülvett épületbe, amelynek falait vadszőlő futja be.

Olyannyira lenyűgöz a meseszerű, romantikus villa és kertje, hogy egy kicsit még elidőzöm odakinn. Majd kíváncsian lépek be, mi van odabenn? Az otthonos lakásgalériában halk zene szól aláfestésként Bereczki Kata akrillal vászonra festett képeihez. A kompozíciókon látható figurák, épületek, kellékek mindazok számára ismerősek lehetnek, akik falun élnek, vagy valaha ott éltek.

A Szabadság út (2025) akrilvásznának Kádár-kocka házát nem kell bemutatni senkinek. Városiak, falusiak tudják, hogy ez a négyzetes alaprajzú, sátortetős családiháztípus ma is meghatározza településeink képét. Takaros „kis” otthon előtt egy idős úr és asszony szorgoskodik. Virágokat ültetnek, gyomlálnak. Csinosítják portájukat, büszkén szögezték ki a falra a Tiszta udvar, rendes ház feliratú táblát. A dr. Seres Géza, létavértesi körzeti orvos ötlete nyomán elindított mozgalom célja a környezet rendben tartása volt. Nevezés és szemrevételezés útján lehetett ehhez a presztízsértékkel bíró kitüntetéshez hozzájutni.

Nem mindenki érdemelte ki a néhol napjainkig is megmaradt táblát, csak akinél rend volt, s nem volt semmi zavaró, az átlagtól eltérő. Ugyanígy bárhol lehetne a Hitel nincs (2025) kompozícióján látható kocsma vagy presszó (kinek mi). A pultot támasztó és kiszolgálásra váró férfiak a vidéki „társadalmi élet” figurái, akik, más nem lévén, itt beszélgetnek, akárcsak egy idősebb asszony. Kötényben, papucsban, mackónadrágban, amúgy otthonosan. A vendégek ruházata, a berendezés erős nosztalgiafaktorral bír, Gothár Péter közönségkedvenc kultfilmjéhez hasonlóan itt is „Megáll az idő”.

A Társadalmi munka karácsony előtt (2025) vásznán azonban nincs megállás, készülődnek az ünnepekre. A felállított karácsonyfa olyan óriásira sikeredett, hogy traktor kell a díszítéséhez. Ilyen hétköznapi jelenetet a vidéken élőknek bizonyára volt már alkalmuk látni. Miképp A szomszédok (2025) tereferéjét folytató figuráit vagy az Ebédszünet (2025) presszója előtt ivókat.

Számos Balaton tematikájú kép után ezúttal vidéki életképeket tár a látogatók elé Bereczki Kata. A falusi lét mindennapjait, amelyek kedvesen ismerősek, de egyszerűségükben irónia is rejlik, hiszen korlátait a benne élők talán nem is érzékelik, megszokták. Homogén színfoltú, redukált alakjai arcnélküliségük ellenére is ismerősök, típusok, akikkel bárhol „találkozhatunk”. A Józsi (2023) Suzuki Swiftjét tankoló férfijával vagy a Pöfeteg (2021) gombát tartó asszonyával legalábbis valahol biztosan. Ez utóbbi szereplője valójában „Klári néni, aki rendszeresen jár gombászni az erdőbe, és egyszer egy óriás pöfeteget hozott onnan. Lefotóztam, amikor megmutatta nekem, ez alapján készült a festmény” – mesélte a művész a Képtörténet – Bereczki Kata: Pöfeteg című cikkben.

Arról, hogy pontosan miként készülnek az alkotó mesterének, Radák Eszternek stílusát követő képek, szintén a már említett cikkben olvashatunk: „A festményeim mindig akril festékkel, vászonra készülnek. Általában fotók alapján dolgozom, melyek többségét én magam készítem, vagy régi családi albumokból választom ki a képeket egy-egy festményhez… A munkafolyamatban a fotózás után egy számítógépes programmal rajzolom meg a beállítás körvonalas rajzolatát, ami tulajdonképpen vázlat, de alapos, gyakorlati szaktudást igényel. Ezt kinyomtatva transzferpapír segítségével viszem át a rajzot a vászonra és kezdem el kifesteni a mezőket.”

Méghozzá mindig homogén háttérrel, a valóságtól eltérő színekkel. Bereczki kialakította a maga sajátos színvilágát, amely árnyalatoktól mentes, a régi olvasókönyvek illusztrációira emlékeztet. Ennek is köszönhető az az érzés, hogy A Nagyi titka tárlata nosztalgiavonatra ültet fel.
fotók: Rombai Péter
Bereczki Kata A Nagyi titka című tárlata május 8-ig látogatható az Ady25 Galériában (1022 Budapest, Ady Endre utca 25.).