Hitélet
Megbotozott plébános
Száz éve halt meg Lepsényi Miklós író, szerkesztő, országgyűlési képviselő, huszonnégy éven át Nógrádszakál lelkipásztora, akinek emlékét a községben ma is díszkút őrzi. Meghurcolása jól mutatja a „boldog békeidők” egyházellenes légkörét, amiről manapság nem sokat hallunk.
Az én országom nem e világból való
Jézus tanításának középpontjában Isten elközelgő, sőt már jelen lévő országa áll, polgárai valamennyien a gondoskodó Atya gyermekei, aki fölkelti napját jókra és gonoszokra, s uralkodás helyett szolgálatra, sőt az ellenség szeretetére ösztönöz.
Kihez mennénk? Az élet igéi nálad vannak
Mérgez, pusztít a hazugság. A fegyvergyártás „védelmi ipar”; arctalan hatalmak érdekében ártatlan emberek gyilkolják egymást. Az „érzékenyítés” a természetellenes elfogadására ösztönző manipuláció. E látszatvilágban egyetlen bizonyosság Jézus ígérete: az Ő igéi soha el nem múlnak.
Önmagunk teljes átadása
Példabeszédeiben Jézus szembeállítja a magát mindenkinél többre tartó gőgös embert a korlátait elismerővel, a sokból alig adakozót a kevéshez sem ragaszkodóval. Vegyük észre: Jézust nem lehet úgy követni, hogy csak egy részt adok magamból neki.
Új parancsot adok néktek
Hétköznapi észjárással ma sem könnyű vállalni az ellenségszeretet követelményét. A szeretet erőfeszítést kíván. Lényegéhez tartozik a feltétel nélküli elfogadás: viszonzás híján is jót akar mindennek és mindenkinek. Igazán szeretni csak a megtérő, Isten rendjét magába befogadó ember képes.
Aki a hit szabadságában élt
Vályi Nagy Ervin, a háború utáni magyar református teológiai gondolkodás nagy alakja november 11-én lenne százéves. Jóllehet a rendszerváltoztató nemzedék erkölcsi példaképe, bölcsességforrása volt az 1993-ban elhunyt hittudós, emléke mintha mára megfakult volna.
Meglátni Krisztus világosságát
Mintha lelki-szellemi sötétségben botorkálna a világ. Sokak érdeke, hogy ne lássunk át fondorlatokon, hogy csőlátásunk legyen. Uram, hogy lássak! – kiálthatjuk a jerikói vak koldussal. Hogy Simeonhoz hasonlóan megláthassa szemünk az üdvösséget, akit világosságul küldtél minden nemzedéknek.
Húsvéti patt
Gergely pápa 1582-es naptári reformja az évszázadok során az időszámításban is elválasztotta egymástól a nyugati és a keleti kereszténységet. Időről időre felmerül az egységesítés igénye.
Hatalom helyett szolgálat
Jézus tanítványaiban is él az ösztönös hatalomvágy, azon vetélkednek, ki fog eljövendő országában az Úr jobbján vagy balján ülni. Még nem értik, hogy az Ő országa nem e világból való. Még meg kell mosnia a lábukat a Mesternek, hogy megsejtsenek valamit arról, ki a nagyobb igazán.
Kóruson kívül énekelt
Tegnap reggel arra ébredtem, hogy máltai rendtársaim Kozma Imre atya halálhírét az éter hullámain juttatták el hozzám, aztán már a rádió híradását is hallhattam.
Új magyar bíboros Bácskából
Megörültem a minapi hírnek, hogy Német László belgrádi érseket a pápa bíborossá kreálja december nyolcadikán. Főnököm volt néhány évig a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkárságán, mielőtt a bánsági Nagybecskerek püspökévé nevezte volna ki XVI. Benedek pápa.
Ahol a kincsed, ott a szíved
A gazdag ifjú a tökéletesedés vágyától indítva, bizalommal fordul Jézushoz, de nincs benne erő lemondani a birtoklásról, vállalni a teljes elköteleződést. A pénz ne uralkodjon, hanem szolgáljon – figyelmeztet Ferenc pápa. Igazságosabb és testvériesebb világot kell építenünk.
Szlovák kuriózum: érsekség az érsekségben
Nyugat-Szlovákiában a korábbi Szent István-i egyházmegyehatárokat észak–déli irányúakkal váltották fel, egyrészt azzal a céllal, hogy az ország délnyugati végében lévő főváros központi szerepet kapjon, másrészt, hogy a magyar hívek által lakott területeket felszabdalják.
Jelkó – Jelenits István halálára
„Alázat és teremtő lelemény, s a kettő nem egymás mellett, hanem egymást áthatva, beteljesítve: minden igaz művészetnek ez az alfája és az ómegája” – írja A fénykép esztétikuma című esszéjében Jelenits István. Nem tudok másként tekinteni az ő életére, mint hogy az maga az „igaz művészet”, melynek „alfája és ómegája” az „alázat és lelemény…”.
Éljünk magunknak?
Felelős vagyok nemcsak a saját életemért, hanem nemzetem jövőjéért is. A széteső családok, a gyermektelen párok Európája halálra ítélte önmagát. A hűség mintha kiveszett volna a világból. Mégis az egymás mellett „holtomiglan-holtáiglan” kitartó, gyermekszerető pároké a jövő.
Életünkből olvasnak az emberek
Könyvből még senki sem lett Krisztus követőjévé. Az igazság megismeréséből nem következik az igazság szerinti élet. Vonzó példát mutató keresztényekre van szükség, akiknek életét átjárja az örömhír, eleven közösségre, amelyben megtapasztaljuk, hogy testvérek vagyunk, közünk van egymáshoz.
Jelenits István piarista tanár úrra emlékezve
Tudása, szellemi kisugárzása, belső elkötelezettsége tette hitelessé, egyértelművé mindazt, amiről csak szólt. Hitoktatóként pedig példát adott arra, miként kell és lehet az irodalom segítségével az evangéliumi történeteket, Jézus tanítását a ma fiataljának, a ma emberének elmondani.
Az oroszok ebédkor fosztották ki a rendház pincéjét
A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban mutatták be Somorjai Ádám OSB és Zombori István történészek Jeles bencés tanáraink című sorozatának két újabb kötetét. A Bencés Diákszövetség budapesti szervezete által rendezett eseményen Ádám atya mellett részt vett Németh László pápai prelátus is.
Menjünk egy magányos helyre
A hatalom nem uralkodásra, hanem a közjó előmozdítására szól. Tudásra, elkötelezettségre van szükség hozzá. Jézus is felkészíti tanítványait küldetésükre, a szolgálatra, amelyre példát is ad nekik. Az ítélet majd csak arról szól, törődtem-e embertársaimmal, közösséget vállaltam-e velük.
Egykori professzorára emlékezik Semjén Zsolt
A négy évvel ezelőtt elhunyt teológusprofesszor, Bolberitz Pál, a hatvanas években a papságra készülve, kispap korában lelki naplót vezetett. Az értékes dokumentumot a közeljövőben adja ki a Szent István Társulat.
Gábriel alászáll
Teljeskörűen restaurálják a Hősök terén álló millenniumi emlékmű Szent Gábriel arkangyal-szobrát. A harminchat méter magas korinthoszi oszlopon álló, Zala György alkotta szobor, Magyarország egyik jelképe afféle oszlopos szentként sok mindent láthatott az elmúlt százhúsz év alatt.
Vegye fel keresztjét
Sokan vállalták az üldöztetést Jézus igazsága miatt, s az apostolok példájára készek voltak akár a halálra is. A Mester szenvedéséből tanulták meg: életünket másokért feláldozva megmenthetjük azt az örök életre. A kereszten megölt Jézus számunkra élő valóság, aki legyőzte a halált.
Tiszta beszéd a süketek és némák világában
Miközben égbekiáltó igazságtalanságokkal találkozunk nap mint nap, gyakran süketek és vakok vagyunk a segélykiáltásokra, némák maradunk vagy másokra mutogatunk. Jézus nem akarja, hogy magunkba záruljunk, követőinek meg kell hallaniuk a szegények, elesettek kiáltását.