Környezet

Erődnézőben Cipruson
Brenner János
Erődnézőben Cipruson

Megfeledkezünk róla, pedig manapság már Ciprus az egyetlen megosztott európai ország, s fővárosa, Nicosia kettészakított település. A sziget fontos szerepet játszott az oszmán hódítás elleni védekezésben, ennek köszönhető vár- és erődépítészeti öröksége.

Edelény előremenekült
Róna Katalin
Edelény előremenekült

Vajon milyen különös elképzelés vezette a katonává lett lotaringiai nemest, aki 1686-ban részt vett Budavár visszafoglalásában, hogy a Gömör–Szepes felől nagy medereséssel érkező Bódva folyó szigetén építse föl nagyvonalú, barokk kastélyát?

Csatornaálmok a Duna–Tisza közén
Krómer István
Csatornaálmok a Duna–Tisza közén

Főként aszályos években előtérbe kerül az a régi elképzelés, hogy a Homokhátság kiszáradását a Duna–Tisza-csatorna megépítésével kellene visszafordítani. Hajós Béla nyugalmazott helyettes államtitkárral arról beszélgettünk, manapság mennyire reális e koncepció megvalósítása.

Volt egyszer egy HÉV és 43-as villamos
Polgár Marcell
Volt egyszer egy HÉV és 43-as villamos

December 8-ig látható még a Magdolna Udvarban a budafoki HÉV és a később azt felváltó 43-as villamos történetét bemutató kiállítás. A kiállított anyagot Nehéz György vasútirelikvia-gyűjtő saját gyűjteményéből válogatta. A november 2-i tárlatvezetésen jártunk.

Jog az erdők védelmében
Timár Bianka Nóra
Jog az erdők védelmében

Természettudományos felismerések által megalapozott jogi szabályozás, a helyi közösségek felelősségvállalására épülő végrehajtás és ellenőrzés, a földtulajdonosok érdekeltségét megteremtő támogatási rendszer, valamint szemléletformálás együtt szolgálhatja a természet védelmét.

Eltűnt sírkertek  nyomában
Köntzey Mercedes
Eltűnt sírkertek nyomában

Budapest utcái és terei régmúlt történeteket rejtenek, köztük egykori temetőkét, melyek csak az idősebb generációk emlékezetében élnek. Az elmúlt századok során a város fejlődésével és átalakulásával számos temető megszűnt, helyüket parkok, épületek, utak foglalták el.

Vihar az e-autók körül
Krómer István
Vihar az e-autók körül

Hiába határozott meg feszes menetrendet az Európai Bizottság az akkumulátoros elektromos autók elterjesztésére, az európai polgárok vonakodnak áttérni a drágább, cserébe körülményesebben használható modellekre, sőt sokan visszalépnek azok közül is, akik kipróbálták őket.

Kanyargó út a Dunakanyarban
Körmendy Imre
Kanyargó út a Dunakanyarban

Szentendre különleges helyet foglal el a magyar városhálózatban. Sajátos domborzati, vízrajzi és történelmi adottságaival, no meg a főváros közelségével és a Dunakanyar kapujaként számos értéke és problémája adódik. Sok kérdést vet föl a Dunakanyar körút.

Védtelen farkasok
Krómer István
Védtelen farkasok

Elégedetten nyugtázzák az agrár-érdekvédelmi szövetségek, hogy az Európai Unió bizonyos feltételek mellett vadászhatóvá tette az eddig fokozottan védett, s emiatt szaporodóban lévő szürke farkast. A természetvédők tiltakoznak, veszélyes visszalépésként értékelve a döntést.

„Csak” egy kutya?!
Nagy Anna Dóra
„Csak” egy kutya?!

Tud-e egy dolog lélegezni, örülni, élni? Számos ország jogrendszere szerint igen, hiszen az – akár az emberhez érzelmileg ragaszkodó – állatokat is ekként kezelik. Érdemes tehát a jogi fogalmakat is teremtésvédelmi szemmel újragondolni.

Makovecz-műemlékek
Makovecz-műemlékek

Makovecz Imre életművét, a Makovecz Archívum tanúsága szerint közel ötszáz épületterv jelzi, közülük a fele épült föl, ma már a megvalósultaknak sem mindegyike jó állapotú. Korábban is fölvetődött már a különleges szellemiségű épületek megőrzésének fontossága.

Mi menthetné meg a homokhátságot?
Stamler Ábel
Mi menthetné meg a homokhátságot?

A Duna-Tisza közi homokhátságon nagyjából az 1970-es évek óta jelentős szárazodás tapasztalható. Mit lehet tenni ellene? – firtatja a Magyar Szemle podcastja.

Drágakövek  az út széléről
Rónai Balázs Zoltán
Drágakövek az út széléről

Ritka mesterséget űz mesterfokon Jámbor László, aki Hajdúnánáson, saját műhelyében, saját fejlesztésű gépeivel csiszolja ékkövekké a nyersen sokszor csúnyácska, varacskos, korántsem feltűnő kőzeteket, kavicsokat. Külön világ az „ásványosoké”, erről is beszélgettem vele.

Műemlékvédelem és a Károlyi-kastély
Műemlékvédelem és a Károlyi-kastély

A Károlyi József Alapítvány és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara hetedszer rendezi meg az Európai műemlékvédelmi tendenciák – különös tekintettel a Kárpát-medencére című nemzetközi konferenciát október 11–12-én, Fehérvárcsurgón a Károlyi-kastélyban.

A hálás hal
Pálffy Lajos
A hálás hal

Hogy hányan is emlékeznek az első, pecával kifogott halukra, azt meg nem mondom. Vannak egészen a kisgyermekkorukig, a pelenkás időkig visszatekinteni tudó emberek, mint mondjuk Bereményi Géza, míg nekem az első dolog, ami beleégett a retinámba, egy rendkívüli haláleset volt.

Hermetikus labirintusból a szemlélő józanságig
Zelnik József
Hermetikus labirintusból a szemlélő józanságig

Az együtt teremtés gondolati Ariadné-fonalát követve próbáljuk most tovább értelmezni a modernitás ökológiai válságként leírt jelenségének labirintusát. Világunk ma feltárulkozó ürességéig az emberi gondolkodás reneszánsz korban újra felfedezett ókori pogány démonjai vezettek el.

Láttak ma végre egy boldog embert
Juhász Kristóf
Láttak ma végre egy boldog embert

Jóval túl volt élete delén, túl nyomoron és sikeren, s eltemette legkedvesebb fiát, amikor megcsömörlötten Pesttől, politikától, a világ zajától, birtokot vett a kis nógrádi faluban, Horpácson, s életművén kívül az ország egyik legszebb kertjét hagyta ránk.

Van igazság Germániában
Krómer István
Van igazság Germániában

Könyörtelenül lesújtott a német igazságszolgáltatás ökle két idős klímaaktivistára, több hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélve őket egy kelet-németországi olajvezeték megrongálása miatt.

Cél vagy eszköz?
Nagy Gergely
Cél vagy eszköz?

Nem lehet kérdés, szükséges-e épített értékeink értő megőrzése, szükség van-e ennek szakszerűségét biztosító – megőrző, kutató, segítő, ösztönző, támogató, felügyelő, helyreállító, konzerváló, nevelő – műemlékvédelemre, a feladatokat összefogó intézményre.

Táj: élettér a teljesebb és természetesebb életért
Szilvácsku Miklós Zsolt
Táj: élettér a teljesebb és természetesebb életért

Felértékelődik az a tudás, amely a táji sajátosságok ismeretének, az ott élő emberek tájhasználati, alkalmazkodási lehetőségeinek és a mindennapi életet segítő kulturális kincseknek a megbecsülésére épül – a natúrparkok a tájszintű együttműködésen alapuló térségfejlesztés modellterületei.

Mesélő díszes szövetek
Róna Katalin
Mesélő díszes szövetek

Milyen titkokat őriz a föld mélye? Milyen tárgyi emlékeket és szellemi kincseket rejtenek a templomok sírhelyei, föltárásukkal miféle tudás birtokába juthatunk a régmúlt időkről? Erről beszélgettünk Pap Ildikó Katalin régésszel és Nagy Rebeka textilrestaurátorral.

Mi kísért a fekete négyzetben?
Zelnik József
Mi kísért a fekete négyzetben?

A XX. század absztrakt művészetében nem az alkotó és a befogadó (közös) kreativitása mutatkozik meg, hanem egy ismeretlen külső jelentés formálódik meg. Az Istent kereső misztikát felváltotta az Isten nélküli misztika. Az együtt teremtés kreativitását a teremtéstagadás nihilizmusa.

Nem légből kapott gondok
Elmer István
Nem légből kapott gondok

Jövő év január elsejétől a Fővárosi Önkormányzat nem kérhet díjat a közútkezelői hozzájárulásért a tehergépkocsik üzemeltetőitől. Így határozott a Kúria. A határozat előzményeiről és lehetséges következményeiről beszélgettünk Vargha Mártonnal, a Levegő Munkacsoport tagjával.