Közélet
The Winner of Assad’s Fall So Far
There are certainly no tears shed over the fall of Syrian President Bashar al-Assad in Turkey. But feelings are mixed: the situation is still too fluid.
Aszad bukásának eddigi nyertese
Biztosan nem hullatnak könnyeket Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása miatt Törökországban. Az örömbe azonban némi üröm vegyül: a helyzet még túlságosan képlékeny.
Mindig van egy ember
Kevés túlélni, vallja a lakiteleki sátorverő, MDF alapítótag Lezsák Sándor, az országgyűlés alelnöke. Hetvenötödik születésnapja alkalmából országházi irodájában közéleti munkásságáról kérdeztem, és életútja összegzésére kértem.
Schengen, én így szeretlek!
Történelmi döntés született: 2025. január 1-jétől Románia és Bulgária teljes jogú schengeni taggá válik. Immár nem leszek ugyan két lábbal Európában, de csak féllábbal Schengenben. Személyeskedés következik.
Az életünket vagy a halálunkat hosszabbítjuk meg?
A westminsteri Alsóház első olvasatban jóváhagyta a halálosan beteg felnőttek életvégéről – közönségesen a „támogatott öngyilkosságról” – szóló törvénytervezetet.
Adventi ünnep a művészet és a könyvkiadás jegyében
December 11-én délelőtt 11 órakor különleges adventi sajtóbemutatóra gyűltek össze az érdeklődők a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Andrássy úti irodaházában. Az MMA Kiadó szervezésében megvalósuló rendezvény idén a szokásos sajtótájékoztatók sablonjaitól eltérve igazi kulturális utazássá alakult.
Megjelent az Országút karácsonyi dupla száma
Legújabb számunkban Miklósa Erika énekessel, Tóth Erzsébet és Szentmártoni János költőkkel, Sajgó Szabolcs jezsuitával beszélgetünk, Nüsszai Szent Gergely ókeresztény teológusra, Ottlik Gézára, Marc Chagall, Šwierkiewicz Róbert, Galimberti Sándor és Dénes Valéria festőművészekre emlékezünk.
Az orosz–ukrán háború és Közép-Európa
Hogyan válaszoltak térségünk országai korunk legnagyobb kihívására, az orosz agresszióra? – tették fel a kérdést a november közepén Budapesten rendezett nemzetközi konferencia résztvevői. Az előadásokból kirajzolódó együttes kép módfelett tanulságos.
Végtelen francia történet
Miután Emmanuel Macron pártja a második helyen végzett az európai parlamenti választáson, a Nemzeti Tömörülés mögött messze elmaradva, az elnök hirtelen nemzetgyűlési választást írt ki. Ám a parlamenti matematika ettől csak bonyolultabbá vált.
Még nincs vége! Vihar Dél-Koreában
December 3-án Dél-Korea lakossága és a nemzetközi közvélemény döbbenten értesült arról, hogy Jun Szogjol államfő „észak-koreai támogatással tevékenykedő csoportosulásokra” hivatkozva szükségállapotot vezetett be, a hadsereg egységei pedig megindultak a Nemzetgyűlés felé.
Viselet- és textilparádé a Néprajzi Múzeumban
A Néprajzi Múzeum gyűjteményének háromezer-hatszáz eredeti műtárgyát bemutató új állandó kiállítás a régi hímzések, viseletek, öltözékek rajongóinak feledhetetlen élményt nyújthat.
A második amerikai forradalom – a baloldalt győzi le
Nagy port vert fel az elnökválasztási kampány során a The Heritage Foundation kormányprogram-javaslata. Ha számos pontja nem válik intézkedéssé is, fő tétele érvényesülhet, mert sok konzervatív osztja, jóllehet Trump nem tudta őket teljességgel felsorakoztatni maga mögött.
A Second American Revolution to Defeat the Left
The Heritage Foundation’s Project 2025 gained great attention during the 2024 presidential election campaign. Even if parts of it end up as mere proposals, its central theme is likely to prevail, as it reflects ideas many conservatives share even if Donald Trump has not been able to unite them.
Az elkövetkező háború, amely szétveri a NATO-t
Edward Lucas brit újságíró és Oroszország-szakértő novemberben egy londoni biztonságpolitikai fórumon elmondott beszédében arra figyelmeztetett, hogy ha Európa továbbra sem szánja el magát az orosz agresszióval szembeni határozott katonai fellépésre, annak nagyon komoly ára lehet.
Így válasszon pezsgőt az ünnepi menühöz és ajándékba
Az év vége a csillogás, az ünneplés és a pezsgőzés időszaka. Ilyenkor ajándékba, rendezvényekre vagy családi-baráti összejövetelekre egyaránt szívesen választjuk ezt a sikkes, elegáns italt.
Szír összeomlás?
Szerfölött meglepte a felkelők november 27-én indított támadása mind a szír kormányerőket, mind a nemzetközi közösséget. Néhány nap alatt elesett Aleppó, Szíria második legnagyobb városa, a Hajat Tahrir al-Sam iszlamista szervezet villámoffenzívája pedig megállíthatatlannak tűnik.
Nem ragaszkodott pásztorbotjához
Justin Welby, Canterbury százötödik érseke, az angol államegyház lelkészi vezetője november 12-én – miután az angol királytól és egyházfőtől, III. Károlytól engedélyt kért rá – lemondott.
Megjelent az Országút 128. száma
Legújabb számunkban az amerikai elnökválasztásról, Drezda építészeti örökségéről, Hamvas Béla hagyományairól, a nyelvjárások fontosságáról, az új európai GMO-szabályozásról és az Auguszt családi cukrászdáról olvashatnak, Juhász Dóra és Uray-Szépfalvi Ágnes festőművészekkel beszélgetünk.
A romániai elnökválasztás és Európa átalakulása
A vasárnap tartott államfőválasztás első fordulójának mindenkit sokkoló eredményeként 1990 óta először győzött független, alig ismert jelölt, akit a szavazófülkéből kilépők körében felvett közvélemény-kutatások is csak a harmadik-negyedik helyre tettek.
Hiteles példa, önzetlen szolgálat
Emberöltőnyi ideje szólította el a sokféle kötelesség a katedráról, mégis méltán vehette át a Magyartanárdíj életműdíját Korzenszky Richárd, a győri és a pannonhalmi bencés gimnázium egykori tanára, az utóbbinak egy évtizeden át igazgatója, emeritus tihanyi perjel, kedves rendszeres szerzőnk.
Az orosz ellátásbiztonsági dosszié
A hetvenes években az olajválság rengette meg a világot, az Ukrajna elleni orosz háború energiaválsággal fenyegette Európát. Egyik sem bizonyult végzetesnek.
Az egyház-finanszírozás újragondolása
Az egyházak állami támogatásáról a közgazdaságtan szempontjából értekezett lapunkban Mike Károly, Somorjai Ádám teológusként történeti érveket vetett fel, ezúttal a református teológus-filozófus a politikai vonatkozásokat taglalja.
Éjszaka a múzeumban, kicsiknek és nagyoknak
Hogyan tölthetünk egy éjszakát a Néprajzi Múzeumban? Milyen ágyban alhatunk? Mi mindent tudhatunk meg egy ottalvós programon az alvásról? Milyen játék, foglalkozás előzi meg a kalandos alvást? Hogy kapcsolódik mindez a múzeumi gyűjteményekhez és a néprajzhoz? Felnőtt vagy gyerek programról van szó? Kik próbálhatják ki? Iskolai osztályok, családok?