Kitekintő
Románia: Domnul Mélyállam közbelép
Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság. A döntést, amelyet a második fordulóba jutott mindkét jelölt a demokrácia sárba tiprásának nevezett, egy „külső állami aktor” beavatkozásával indokolták.
Versenyképesség és/vagy monopólium?
A Google feldarabolását kezdeményezte az amerikai Igazságügyi Minisztérium, mivel egymásra épülő termékeit monopólium kiépítésére használta fel, kizárni igyekezve felületeiről a rivális keresőmotorokat.
Magyar öröm Romániában
Némileg rácáfolva az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredménye alapján támadt aggodalmakra, a román parlamenti választásokon a radikális jobboldal, bár erősödött, nem vált kormányalakításra esélyes erővé. Az erdélyi magyarság pártja az év legfontosabb megmérettetésén a reméltnél is jobban szerepelt.
Felkelők törték át Szíria legnagyobb városa védelmét
Az ellenzéki csapatok pénteken elfoglalták Szíria legnagyobb városát, Aleppót, és 2016 óta először csaptak össze a kormányerőkkel – közölte egy háborús megfigyelő szervezet, valamint a harcoló felek. A támadás pánikot keltett, a lakosság elmenekült.
Őraljaboldogfalva gazdátlan gótikája
Hátszeget alig néhány kilométerre elhagyva, a sebes Sztrigy mellett találjuk Őraljaboldogfalvát, a középkori települést, ahol még lakik néhány magyar a környező román tengerben. Ahhoz azonban már kevesen vannak, hogy fenntartsák román kori szépséges, freskós templomukat.
Ékszerdobozba zárt kultúra
Európai fotó-utazás, interaktív cirkuszi produkció, Magyar Menyasszony tablókiállítás, A helység kalapácsa előadása, történelmi pop-up képeslap készítés, gyermektáncház és Gasztrobusz várja az érdeklődőket az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat kőszegi állomásán.
Erdélybe csábító üzenet
Miközben a legdivatosabb idegenforgalmi célpontok lakói már szenvednek a turistainváziótól, s inkább hárítani igyekeznek a látogatókat, kevésbé felkapott tájak, városok örömmel veszik, ha sikerül értékeikre felhívni a figyelmet. Erdély most ebben komoly támogatást kapott.
Hecho en Cuba – Made in Cuba
Két hurrikán között egy áramszünet – mi az? Ez, kérem, igazán nagyon rossz és ízléstelen vicc. Mert ami a szendvicshelyzetben lévő Kubával történik, az hátborzongató.
Virtuális közel-keleti tengeri ütközet
Az izraeli hadsereg nagyszámú civil áldozatot követelő gázai és libanoni hadműveleteit elítélve a francia kormány megtiltotta, hogy izraeli cégek standokat állítsanak fel vagy katonai eszközöket mutassanak be a november 4-én Párizsban megnyíló Euronaval haditengerészeti kiállításon.
Grúzia óvatos választása
Keskeny pallón egyensúlyoz Bidzina Ivanisvili grúz milliárdos és az általa vezetett, tizenkét éve kormányzó Grúz Álom párt. A függetlenségéért évszázados küzdelmet folytató országban oroszbarát politikát folytatniuk politikai öngyilkosság, oroszelleneset pedig önveszélyes lenne.
Biciklizés váz alatt
Mi, gasztonyi gyerekek is igyekeztünk minél hamarabb elsajátítani a biciklizés tudományát, amely nélkül a falusi ember nem nagyon boldogult volna. A kezdéshez a hetvenes évek első felében még nem futotta külön gyerekbiciklire, de ez egyáltalán nem tartott vissza bennünket.
Parasztházat Palócföldön
Ott áll a pesti ember frissen vásárolt nógrádi háza kertjében, és reménytelenül elveszettnek érzi magát. Tizenhét év múltán is emlékszik az ismeretlentől való ódzkodástól a szájában meggyűlő fanyar ízre.
Az észak-koreaiak a „szomszédban” vannak
Észak-koreai katonákat vezényelnek az orosz–ukrán arcvonalra. Hamis jakut és burját okmányokat kapnak, hogy ne legyenek azonosíthatók.
Rómaiak fürdője és a gróf feldúlt sziklasírja
Valószínűleg nem sokan hallottak a Hunyad megyei Algyógyról, pedig a kuriózumok olyan tárházát kínálja a kisvárosokat kedvelő magyarországi utazónak, hogy annak talán nincs is párja egész Erdélyben.
Teljes sorcsere a szlovákiai magyar politikában
Három sikertelen választást követően a szlovákiai Magyar Szövetségben a változás iránti erős igény mellett a fiatalítás szükségessége is sokakban felmerült. A végül elnökké választott Gubík László személyében e két igény egyidejűleg teljesült.
Zala vármegye kulturális kincsei
Deák Ferenc, a „haza bölcse” szülőföldjére, a festői szépségű Zala vármegyébe érkezik az uniós soros elnökség alkalmából indított kulturális programsorozat. Az érdeklődőket Zalaegerszegen és Lentiben várják október 18. és 20. között.
Nemzetállam vagy tagállam?
A „nemzetállamok Európája” kifejezésnek nagyon kellemetlen felhangja van; nacionalista szomszédaink hajlamosak az etnikai értelemben vett egyetlen nemzet államaként érteni. Miért nem maradunk a Brüsszelben is használatos hivatalos kifejezésnél, a tagállamnál?
Sóbányába tessenek!
Hogy Torda városa önmagában megér-e egy kirándulást, arról változó az utazók véleménye. De hogy a határában lévő sóbánya utánozhatatlan és felülmúlhatatlan turisztikai látványossággá vált az utóbbi évtizedben, abban mindannyian egyetértenek.
Elsötétülhet a Pokol kapuja?
Jó fél évszázada lángol a föld mélyéből feltörő földgáz a türkmenisztáni Kara-kum sivatagban olajkutatás során keletkezett mesterséges darvazai kráterben. Időközben több sikertelen kísérlet történt a tűz elfojtására; a közeljövőben azonban talán sikerrel járnak az erőfeszítések.
Az egykori Pominóc csodatemploma
Hiába keressük Pominóc falvát a Felvidék térképén, úgy tartják, egyszer régen elvitte magával a haragos Vág. Mindössze négy család és hét bárány maradt életben, akik azután Szedmerőc (Sedmerovec – hét bárány) néven a közelben, biztonságosabb, magasabb helyen alapítottak falut.
Béke a Himalája csúcsain?
A BRICS-szövetség tagjaiként világhatalmi ambíciókat dédelgető Kína és India együttműködését régóta gátolják megoldatlan határvitáik, amelyek időről időre feszültté teszik a két állam viszonyát, miközben mindkét fél a gazdasági kapcsolatok elmélyítésére törekszik.
Csendőrlaktanya a plébánia földjén?
A román Belügyminisztérium Csíkszereda központjához közel csendőrségi kiképzőbázist kíván építeni lőtérrel, gyakorlóterekkel. A telek a kommunista államosítás előtt a csíksomlyói katolikus plébánia tulajdonában volt, amely már 1991-ben visszaigényelte azt, hiába.
Gazdagság, fegyelem és biztonság szigete
Ferenc pápa a koldusszegény Kelet-Timorból érkezik majd a dúsgazdag Szingapúrba, hogy megerősítse az anyagias kereskedőváros lakóinak lelki értékek iránti elkötelezettségét, s a francia és portugál gyökerek miatt hagyományosan megosztott katolikusokat egyesítse a hitben és a küldetésükben.