„Magyarországnak érdeke erősebb és megbízhatóbb partnerséget kialakítani a feltörekvő Indiával.”

A világ legnagyobb, működő demokráciájában június 1-jén lezajlott minden idők legnagyobb választása: a szavazók azt üzenték a hatalmon lévő Narendra Modi miniszterelnöknek, elismerik politikája eredményeit, de kizárólagossági-központosító törekvéseit elutasítják, és ezért hatalma megosztására, koalíciókötésre kényszerítették. Ennek politikai-ideológiai hátteréről beszélgettünk Jagannath P. Pandával, a stockholmi Dél-Ázsiai és Indo–csendes-óceáni Ügyek Központjának vezetőjével, a Varsói Egyetem tanárával még a választások előtt, sok tekintetben megelőlegezve az eredményt. Indiára nem csak azért kell figyelni, mert nagyhatalommá válik.

„Meloni pártja az EP-választásokon megerősítette vezető szerepét mind az olasz, mind az európai politikában. A második mandátumára készülő Ursula von der Leyen éppúgy verseng a támogatásáért, mint a hazájában nagyot nyerő Marine Le Pen. Mit is mondott hívei előtt a pescarai gyűlésen?”

Az Örök Városból utoljára Giulio Andreotti kereszténydemokrata politikus lépett Olaszország élére, a miniszterelnöki székbe. Most Giorgia Meloni, aki nagyvárosi töredékcsaládi és posztfasiszta politikai-kulturális közegből indulva, szélsőjobboldali tömörüléseket mozgatva hódította meg nemcsak az olasz választókat és politikai elitet, hanem egyre inkább az európai és általában a nyugati fősodort. Milyen belső indulat, érzékenység és érzék, elviség és alkalmazkodóképesség vezérli az elkövetkező éveknek a jelek szerint meghatározó politikusát.

„Dávidházi Péter is figyelmeztet: a »harcban nincs üdv« mondás nem Vergilius üzenetét summázza, és továbbmegy, két szabadságharcunk nagy eredményét, a kiegyezést és a rendszerváltozást említi, mint amely a  fenntartás nélküli »nulla salus bello« elvét kétségbe vonja.”

Ukrajna orosz lerohanása ismét közelségbe hozta a második világháború után a nemzetek akarataképpen mintegy betiltott háborút. Hogy tegyenek valamit a kétségbeesés és a zavarodottság ellen, magyar tudósok konferenciát rendeztek, hogy szakterületük fényében vitassák meg az ősidők óta gyötrő kérdést: származhat-e bármilyen üdv háborúból. Előadásaikat kötetben is megjelentették, mely kiváló muníciót ad a kérdés végiggondolásához, a gyülekező viharra való felkészüléshez.

Nyitókép: „Nulla salus bello” (’harcban nincs üdv’), „Parta tueri ô quam difficile est” (’nehéz megőrizni a győzelmet’); a kilencéves háborút lezáró 1697-es rijswijki békét ábrázoló korabeli alábbi teljes tusrajz részlete, Rijksmuseum, Amszterdam