A négy gondolkodó vizsgálatával bontja ki a német nyelvű, november 28-án és 29-én megrendezendő konferencia a címben (Europa – Christlichkeit – Phänomenologie) foglalt kérdéskört, azt, hogy miként lehet megragadni Európát az európai gondolkodás tradícióján keresztül, hogyan és mennyiben jellemző az európai gondolkodásra a kereszténység, és hogy a kereszténység a maga történeti mivoltában miként képezi szerves részét a kortárs filozófiai gondolkodásnak. Edith Stein zsidó származású kármelita szerzetes (a Keresztről nevezett Szent Terézia Benedikta), filozófus XI. Piusznak írt levele nyomán születhetett meg a náciellenes pápai enciklika, a Mit brennender Sorge (Égető aggodalommal). A mártírhalált szenvedett gondolkodót Európa egyik társvédőszentjévé avatta a Katolikus Egyház. Az olasz származású, német Romano Guardinit a nemzetiszocializmussal való nyílt szembeszegülése a XX. századi katolikus gondolkodás egyik legfontosabb képviselőjévé tette. Jean-Luc Marion kortárs katolikus filozófus a fenomenológiai hagyomány továbbgondolásával alkotott kiemelkedőt. Karol Wojtyła, Szent II. János Pál Fides et ratio kezdetű enciklikája a kortárs filozófiai gondolkodás és az aktuális teológiai tanítás közötti párbeszéd fontosságát hangsúlyozza, de ő maga is részt vett az alapvető fenomenológiai témák továbbfejlesztésében, a jelen korunknak megfelelő keresztény etika megalapozásában. Cselekvésetikája és személyelmélete az „Európa, kereszténység és fenomenológia” kérdése körül forog.

Az eszmecserén olyan elismert kutatók adnak elő, mint Valentina Gaudiano az loppianói Sophia Egyetemintézet dékánhelyettese, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, a heiligenkreuzi XVI. Benedek Filozófiai-Teológiai Főiskola intézetvezetője, Mezei Balázs Mihály, a budapesti Corvinus Egyetem professzora, Christian Rößner, a Trieri Egyetem filozófiai tanszékének vezetője, Szalay Mátyás, a Pécsi Hittudományi Főiskola oktatója, Michael Wladika, a trumaui Katolikus Egyetem rektorhelyettese és dékánja, Beate Beckmann-Zöller, a müncheni Katolikus Alapítványi Egyetem oktatója és Varga-Jani Anna, a Makovecz Campus Alapítvány munkatársa.

A konferencia első napja kerekasztal-beszélgetéssel zárul El Beheiri Nadja, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Római Jogi Tanszékének vezetője és Varga Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Germanisztikai Intézetének vezetője  részvételével. A beszélgetés a hallgatóság számára is megnyílik.

A szerevezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.

A konferencia helyszíne: Makovecz Campus Alapítvány, 2081 Piliscsaba, Egyetem utca 1.

A hallgatóság részére a személyes és online csatlakozási lehetőség is biztosított. Kérjük, hogy mindkét esetben részvételi szándékukat 2024. november 18-ig a cph@makovecz-campus.hu címen jelezzék.

A konferencia szervezője és tovább információ: Dr. habil. Varga-Jani Anna: anna.varga.jani@makovecz-campus.hu

 

Nyitókép: Edith Stein kölni emlékműve (Bert Gerresheim alkotása)