Szerző: Szigetvári Krisztián
Úton a helyi emlék felé
A kétezres évektől a helyi védelmet élvező épületek töltik be azt a szerepet, amelyet fél évszázada a városképi vagy faluképi jelentőségűek. Akkor ezek a házak kvázi műemlékek voltak, évtizedekkel később, a kategóriák egységesítésével lettek műemlékek.
Kincskeresés Baranyában
Az Országgyűlés 2023 decemberében fogadta el a 2024 októberétől hatályos Magyar Építészetről szóló törvényt, mely egyik előremutató kezdeményezésének tűnik, hogy a helyi védelem alatt álló értékek ezentúl általános műemléki védettséget élvezzenek.
Zsolnay-víziók
Ideiglenes kiállításon válogatás látható a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kar építészhallgatóinak féléves tervezési munkáiból a Zsolnay Gyár egyik gyárcsarnokában. Aktualitása, hogy megkezdődött néhány utcafronti épület korszerűsítése.
Korok, stílusok találkozása Szekszárdon
Szekszárd főtere az utóbbi évtizedben mélyreható változáson ment keresztül. Díszburkolatot kapott, középületei megújultak, a gépjárműforgalom csillapodott. A házak, épületegyüttesek építészettörténeti panteonként mutatják az elmúlt évszázadokat.
Függő házak városa
Gótikus székesegyházak és a córdobai Nagymecset, az Alhambra és Gaudí katedrálisa és házai Barcelonában – Spanyolország ismert, ikonikus épületei. Vegyünk most más irányt. Különleges építészeti titkokat sejtet az ország belsejében Cuenca erődvárosa.
Hogyan ne építsünk műemléket?
A nagyvázsonyi Kinizsi-vár közelmúltbeli műemléki felújítása és rekonstrukciója okkal váltott ki heves vitát. A helyszínt és kiváltképp a középkori lakó-
torony kiállítását mégis körbelengi az utánozhatatlan Kinizsi Pál- és Magyar Benigna-kultusz.
Formák és épületek művésze
Miközben a nagyvilágban a Marcel Breuer név a mai napig jól cseng, sokfelé emlékeznek a nagy hírű bútortervezőre és modern felfogású építészre, Breuer Marcell Magyarországon csak hiányával, szülővárosában, Pécsett pedig az emlékezetével van jelen.
Távcső a régi időkbe
Műemlékes szakmai ártalom, hogy egy várba, kastélyba, templomba lépve, nem hagyjuk, hogy elragadjon a hely szelleme, előbb vizsgálni kezdjük az épület állapotát, a felújítás minőségét, esetleg annak hiányát. S így van ez akkor is, ha magánemberként érkezünk.
Pilch Andor ezerarcú építészete
Vajon létezik-e Antoni Gaudí Barcelonáján kívül város, ahol egy építész markánsan meghatározta a hely arculatát? Igen. Vicenza karakterét Andrea Palladio XVI. századi remekei adják, s gondolhatunk Victor Horta brüsszeli jelenlétére.
Megállíthatjuk-e Szulejmánt?
A Civitas Invicta megtisztelő címet 2011-ben adományozta az Országgyűlés Szigetvárnak. A Leghősiesebb város – legalábbis a köztudat nagyvonalú fordítása szerint. Valójában a Legyőzhetetlen város. Ám ez történelmileg nem egészen állja meg a helyét.
Miért kellene megőrizni a várromokat?
El a kezekkel várromjainktól! – radikális a megfogalmazás, mégis szívesen írnám így. S hogy miért tartom határozottan jobb megoldásnak középkori romok kisebb kiegészítéseit a manapság divatos teljes műemléki rekonstrukcióknál, arról szólok az alábbiakban.
Villa a vincellérház helyén
A pécsi Bauhaus-triumvirátus – az építészet így jegyzi Breuer Marcell, Molnár Farkas és Forbát Alfréd hármasát. Ám a nagy generációból csak Forbát Alfréd mondhatott magáénak jó néhány, a szülővárosában felépült házat. Közülük számos ma is látható.