Szerző:

Magyar találmányok – A Braille Comfort Pack

2003-ban született, Kovásznán nőtt fel, jelenleg a BME villamosmérnöki karán tanul, és már gimnazista korában díjazta a vakok és gyengénlátók olvasását segítő találmányát a Magyar Tudományos Akadémia – Ravasz András Zoltán beszél ötletről, tervezésről és az olvasás iránti szenvedélyéről.

Minden eddiginél nagyobb és átfogóbb

A Néprajzi Múzeum 2024 októberében átadott gyűjteményi kiállítása a múzeum történetének ötödik állandó kiállítása. A több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben 8 tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak a látogatók.

MI, avagy mesterséges irodalom? – 2.

A mesterséges intelligencia megjelenését sokan egyszerre tartják riasztó és izgalmas fejleménynek. De vajon miféle változásokat hozhat a tollforgatók életében? Második rész.

Katasztrófaturisták a Biodómban

A World Press fotókiállítása az év kiemelkedő sajtófotóiból kínál válogatást. A tárlat témái többek között vallási konfliktusokat, természeti katasztrófákat, mindenre elszánt aktivitákat mutatnak be, melyek által új nézőpontból közelíthetjük meg saját életünket és az emberiség alapértékeit.

Parasztházat Palócföldön

Ott áll a pesti ember frissen vásárolt nógrádi háza kertjében, és reménytelenül elveszettnek érzi magát. Tizenhét év múltán is emlékszik az ismeretlentől való ódzkodástól a szájában meggyűlő fanyar ízre.

Az észak-koreaiak a „szomszédban” vannak

Észak-koreai katonákat vezényelnek az orosz–ukrán arcvonalra. Hamis jakut és burját okmányokat kapnak, hogy ne legyenek azonosíthatók.

MI, avagy mesterséges irodalom? – 1.

A mesterséges intelligencia megjelenését sokan egyszerre tartják riasztó és izgalmas fejleménynek. De vajon miféle változásokat hozhat a tollforgatók életében?

Jelrendszer és absztrakció feszültsége

A hatvanas-hetvenes években megújuló magyarországi absztrakt képzőművészet egyik jelentős alakja. Művészete egyedi módon ötvözte a lokális festészeti hagyományokba ágyazott archaikus motívumalkalmazást a korában egyre nagyobb teret nyerő absztrakt törekvésekkel.

Védtelen farkasok

Elégedetten nyugtázzák az agrár-érdekvédelmi szövetségek, hogy az Európai Unió bizonyos feltételek mellett vadászhatóvá tette az eddig fokozottan védett, s emiatt szaporodóban lévő szürke farkast. A természetvédők tiltakoznak, veszélyes visszalépésként értékelve a döntést.

„Csak” egy kutya?!

Tud-e egy dolog lélegezni, örülni, élni? Számos ország jogrendszere szerint igen, hiszen az – akár az emberhez érzelmileg ragaszkodó – állatokat is ekként kezelik. Érdemes tehát a jogi fogalmakat is teremtésvédelmi szemmel újragondolni.

Rómaiak fürdője és a gróf feldúlt sziklasírja

Valószínűleg nem sokan hallottak a Hunyad megyei Algyógyról, pedig a kuriózumok olyan tárházát kínálja a kisvárosokat kedvelő magyarországi utazónak, hogy annak talán nincs is párja egész Erdélyben.

Renoir mecénása: Georges Charpentier

Az 1875. március 24-én tartott sikertelen árverésnek köszönhetően ismerte meg Renoir Georges Charpentier-t, a neves könyvkiadót, aki száznyolcvan frankért vette meg az egy évvel korábban született, A horgász című festményét.