Szerző: Tóth Csaba

Kikacsintó terror

A médiában és a filmekben elharapózó erőszakot állítja pellengérre az osztrák rendező, Michael Haneke 1997-ben rendezett mozija, az ok nélküli erőszakot sugárzó Furcsa játék, miközben maga is a filmes erőszak egyik csúcsalkotásává válik.

Karlovy Vary ötvennyolcadszor

Régiónk filmfesztiválja nehéz helyzetben van, a neves rendezők Berlinben, Cannes-ban, Velencében rukkolnának elő új produkciójukkal, ám idén ismét sikerült olyan filmet találni a versenyprogramba, amelyik a legnagyobbak között is a gyöngyszem lehetne.

Nagyvárosi cápák, szevasztok!

A cápás horrorok készítése eddig egyértelműen az amerikai filmesek privilégiuma volt. A franciák nem kisebb dologra vállalkoztak, mint hogy felborítsák a status quot. A Cápák a Szajnában ehhez önmagában még kevés lesz, de első lépésként határozottan ígéretes.

Két lány, pandémia és barátság

Nem minden film borzalmas, amely a Covid alatt született és – legalább részben – a világjárványról szól, bár tény, hogy nagyítóval kell keresni köztük a jobbakat. Az Országút nagyítója most egy kis csodára talált rá, A saját szobám című grúz műre.

Ha meghalok, megehetsz

Minden idők egyik leghírhedtebb tragédiája 1972 októberében esett meg. Több mint ötven év után az akkor történtek még mindig lázban tartják a nagyérdeműt: bár a történetből készült egy jól ismert filmváltozat, újabb feldolgozása, A hó társadalma iránt ismét óriási az érdeklődés.

A szomszéd vére mindig vörösebb

Ha új helyre költözünk, a lakás/ház kiválasztásakor a kelleténél ritkábban vesszük figyelembe, kik lesznek az új szomszédjaink. Ha pedig később költözik mellénk valaki, akkor végképp nincs választásunk. A Szörnyetegek című film a szomszédháború egy egészen végletes formáját tárja elénk.

Van valami gond férfiak és nők között

A nyomozós krimik/thrillerek műfaján belül külön alkategóriát adhatnának azoknak a daraboknak, amelyek a reménytelen ügyükbe lassan belebolonduló, de a keresést soha fel nem adó zsarukról szólnak. Az Akkor éjjel biztosan az alzsáner egyik csúcsdarabja lenne.

A skanzen kísértetei

Az I. világháborús sváb szellemirtó esete a magyar paraszti világ kísérteteivel és a bénán rendezett horrorklisékkel.

A gyereket szeretni kell, ennyi az egész

Az ír filmekben általában ír akcentussal beszélnek angolul, de magával az ír nyelvvel nem igazán szoktunk találkozni. Nem csoda: még Írországban is csak egy csekély kisebbség beszéli. A nagyrészt írül forgott és Oscar-díjra is jelölt A csendes lányra épp ezért annyira büszkék odahaza.

A nő, aki MINDENRE képes a figyelemért

Amikor Andy Warhol annak idején azt mondta, hogy 15 perc hírnév mindenkinek jár, valószínűleg maga sem gondolta, hogy pár évtized múlva lesznek olyan emberek, akik e negyedórányi hírnévért bármire képesek lesznek.

Csapatépítés svéd módra, véresen

Mi lenne, ha összekevernénk A hivatal munkahelyi sitcom-világát egy slasher horror őrületével? Valószínűleg ez járhatott Patrik Eklund svéd rendező agyában, amikor filmre adaptálta Mats Strandberg regényét.

A jövőbelátó nővérek, akik meg akarták nyerni a világháborút

Found footage, vagyis talált felvétel. Így nevezik a filmeknek azon fajtáját, amelyek dokumentarista eszközökkel, egyes szám első személyben, egyfajta home videoként mesélik el a sztorijukat, mintha csak egy vlogger videónaplóját vagy egy rendkívül szubjektív dokumentumfilmet látnánk.