Manapság nem mindig könnyű eldönteni, mi is számít valójában európai filmnek. A szer első ránézésre semmiképp sem az. Los Angelesben játszódik, hollywoodi mozi- és tévésztárokról szól, a szereplői angolul beszélnek, és három amerikai filmcsillag – Demi Moore, Margaret Qualley, Dennis Quaid – látható a legfontosabb szerepekben. A dolog azonban eléggé csalóka. A stáb az amerikai helyszín ellenére valójában egyáltalán nem Los Angelesben forgatott, sőt a teljes produkció Franciaországban született, és ha a színészeket kivesszük a képből, akkor kiderül, hogy Coralie Fargeat rendezővel az élen szinte teljes egészében francia stáb dolgozott a filmen, miközben a finanszírozók között angolok mellett amerikaiakat is találunk. Ám mivel az amerikai film mostanság igen ritkán mutat olyan szintű eredetiséget, mint A szer, akkor járunk a legjobban, ha kicsit önzők leszünk, és elkönyveljük európai moziként, amelyre erősen hatott az amerikai popkultúra, valamint sztár- és szépségkultusz.
Coralie Fargeat egyébként már az első filmjében, a nálunk sajnos kevéssé ismert A bosszúban megmutatta, hogy női főhőssel forgatott, véres, erősen társadalomkritikus és gondolatgazdag feminista történetek érdeklik.
A szer is ezen a vonalon halad, bár talán kissé érettebb alkotás. Ha műfajilag kellene besorolnom, azt mondanám, hogy feminista testhorror, s egyáltalán nem szégyelli, hogy hatott rá David Cronenberg korai munkássága (talán leginkább A légy című korszakalkotó mű), de ha kell, Kubricktól vagy Hitchcocktól is bátran merít.

Demi Moore A szer című filmben
Sparkle előtt azonban váratlan lehetőség nyílik, amikor találkozik egy Szer nevet viselő készítménnyel, amely gyakorlatilag azonnali megfiatalodást ígér.
Bár testhorrorról van szó, és akadnak jelenetei, amelyeket borzalmas nézni, Fargeat a legvéresebb, legkegyetlenebb pillanatokat is képes élvezhetővé tenni nagy adag éjfekete humor segítségével. Az idősebb én küzdelme a fiatalabb énnel egyszerre elgondolkodtató és nevetségesen abszurd, a karakterek totális egoizmusa pedig tényleg szatírába illő. És jobban belegondolva, a horror külsőségek mögött nagyon is okos szatíra lapul, ami kiforgatja és komikussá teszi a mai szépség- és fiatalságkultuszt, miközben, ha kell, a film rendkívüli erővel is bír.
Amikor a főszerepet játszó Demi Moore randevúra készülve a plakáton látható egykori fiatal énjéhez hasonlítja önmagát, az valóban mély és drámai pillanat az öngyűlölet és önkritika pusztító hatásáról (egyáltalán nem kell csodálkozni azon, hogy Oscar-díjra jelölték).
Egyetlen lakásban játszódik a cselekmény tekintélyes része, ennek ellenére A szer megvalósításában, audiovizuális megfogalmazásában is elemi erejű, nyelvezete rendkívül direkt és agresszív, tökéletesen emeli ki a film mondanivalóját. Ráadásul Fargeat képes arra, amire csak nagyon kevesen: filmje csúcspontok folyamatos egymásra halmozása. Amikor azt hisszük, hogy ennél tovább már nem mehet, a rendező még mindig képes emelni a tétet. Valóban mestermű.
A szer a Max kínálatában látható.
Nyitókép: Margaret Qualley a film egyik jelenetében
Fotó: a magyarországi forgalmazó ADS Service Kft. engedélyével