Szerző: Jankó Judit

A végtelenbe és tovább

Képeinek jellegzetes ovális motívuma, annak ismétlése, számtalan variációja a befejezhetetlenséget és a végtelen számú lehetőséget szimbolizálja. Juhász Dóra festőművésszel több évtizedes munkáját, következetes pályaívét gondoltuk végig, aminek köszönhetően még mindig tud mélyen hinni
a festészetben.

Hyπnos

Generációjának figyelemre méltó művésze. A Kisképző és a Pécsi Művészeti Kar elvégzése után sikerrel vette az akadályokat, s ma már a művészetéből él. A Nyolcésfél Inspirációs Övezetben alkot, de sokat jár művésztelepekre is. Marosi Pannival beszélgettünk.

Mámor a művészetben

Az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával működő Hungarian Art & Business (HAB) tárlata különleges témát, az alkoholfogyasztás képi megjelenítésének művészettörténeti históriáját járja körül. Az alkohol okozta problémákat felvonultató időszaki kiállítás kurátorával, Révész Emesével beszélgettünk.

Csak idő kérdése

A Képzőművészeti Egyetemen 2014-ben végzett. Erasmus-ösztöndíjjal a spanyolországi Cuencai Művészeti Egyetemen tanult, szerepelt kiállításon Los Angelesben és Hongkongban is. Jelenleg a londoni Ojiri Galériában látható önálló kiállítása. Kárándi Mónikával beszélgettünk.

A Vasarely-történet

Rieder Gábor művészettörténész Victor Vasarely és Fajó János vasfüggönyön átívelő, több évtizedes együttműködését olvasmányos stílusban megírt kötetben dolgozta fel, amelyet nemrég mutattak be. A két művész különleges kapcsolatát megjelenítő könyvről és a kiállításról beszélgettünk a szerzővel.

Fenntarthatatlan elővárosi idill

Ki ne vágyna kényelmes, nagy házra kerttel, úszómedencével és két autóval a garázsban, családi életre alkalmas csendes, biztonságos településen, természetközelben, emberléptékű környéken?

Nem mese ez

A debreceni Déry Múzeum Megélt mesék című kiadványa a múzeumpedagógiának kíván segítséget nyújtani ahhoz, hogy hátrányos helyzetű gyermekekhez közel hozza a múzeumi foglalkozásokat. A kötet illusztrációit Bogdán János Amigó készítette, az Igazgyöngy Alapítvány gyerekrajzainak felhasználásával. 

A jó képek gyorsan megszületnek

Csaknem féléves rezidenciaprogramon vesz részt Piramidónban. Dóra Ádámmal Barcelonában arról beszélgettünk, milyen inspirálóan hat rá a mediterráneum, a déli világ, az új impulzusok és az alkotásra koncentrálás lehetősége, s főként a kiszakadás az otthoni hétköznapokból.

Stranieri Ovunque – külföldiek mindenhol

A 2024-es Velencei Biennálé központi kiállításának tematikája a migrációra, a társadalmi egyenlőtlenségekre és az ebből fakadó problémákra összpontosít.  Adriano Pedrosa, a São Pauló-i kortárs múzeum igazgatója, korábban a São Pauló-i Biennálé főkurátora nevéhez fűződik a gondolat kidolgozása és a válogatás.

In memoriam BERTOKKRISZTI

Nem tudom, a mai lányok is végigolvassák és végigsírják-e a Love Story című regényt, amelyet Erich Segal írt, de bennem örökre megmaradt a kezdőmondata: „Mit mondhat el az ember egy 25 éves lányról, aki meghalt?”

Tíz kérdés – tíz válasz Kusovszky Bea

Budapesten tanult festészetet és Valenciában animációt. Alkotó gondolkodásának középpontjában – bármennyire leegyszerűsítésnek tűnik is – maga a képalkotás áll, a kép mibenléte, ontológiája, egyértelműsége, netán paradoxonja. Művészeti praxisában a művészettörténet különböző korszakainak képi minőségeit és optikai paramétereit elemzi. 

Mozdulat – gesztus – jel

A Magyar Nemzeti Bank gyűjteménye is bemutatkozik Velencében, a 2024-es 60. Velencei Biennáléhoz kapcsolódva. Schneller János művészettörténész kurátori válogatása az MNB kollekciójából kontextualizáló kiállítás, a Magyar Pavilonban bemutatkozó Nemes Mártont helyezi el a magyar képzőművészet jelenkori történetében.