Szerző: Jankó Judit

Citromos joghurt nyári hőségben

Generációjának egyik legérdekesebb művésze. Színekkel kifejezett hangulatok, redukált tájképekben mozgásban lévő miniatűr figurák, tájékozódási pontok nélküli végtelen tér, a táguló világegyetem és valami könnyedség. Játékos, oldott, színes, fényes, mégis mélyen filozofikus festészetéről és idáig megtett útjáról kérdeztem Ronga Eszter festőművészt.

Az egyetlen kijárat befelé van

A videóművészet Rembrandtjaként emlegetett Bill Viola Csend című kiállítása
az amerikai művész meditatív világába visz el. A Csendes hegy, a Találkozás,
és az Ősök című videómunkák, valamint a művésszel készült interjú az emberi
létezés pszichológiai értelemben súlyos pillanatait járja körül.

Új igazgató a bécsi Albertinában

Dr. Ralph Gleis, aki az év első napján vette át a főigazgatói posztot, január közepén „Az Albertina Múzeum újragondolása és újrafelfedezése” címmel tartott sajtótájékoztatót terveiről, elképzeléseiről, amelynek legfőbb üzenete szerint a jelen múzeumának párbeszédben kell állnia a társadalommal.

Báj és kellem

A nagy érdeklődésre való tekintettel hosszabbította meg Biedermeier mindennapok című kiállítását a Magyar Nemzeti Galéria. Báj és kellem – tényleg csak ennyi lenne a biedermeier? Mitől tud érdekes lenni ma, a technológia ugrásszerű fejlődésének időszakában a XIX. század első évtizedeinek meghatározó stílusirányzata? Erről kérdeztem Prágai Adrienn művészettörténészt, a tárlat kurátorát.

Párizs az én második Vityebszkem

Februárig látogatható még a bécsi Albertinában az a Chagall-életmű-kiállítás, amellyel a múzeum igazgatója, Klaus Albrecht Schröder búcsúzik az intézménytől. Száz művet állítottak ki, a művész minden alkotói korszakát reprezentálva.

A végtelenbe és tovább

Képeinek jellegzetes ovális motívuma, annak ismétlése, számtalan variációja a befejezhetetlenséget és a végtelen számú lehetőséget szimbolizálja. Juhász Dóra festőművésszel több évtizedes munkáját, következetes pályaívét gondoltuk végig, aminek köszönhetően még mindig tud mélyen hinni a festészetben.

Térhajlítás kockás konyharuhákkal

Fajgerné Dudás Andrea és Horváth Lóczi Judit a női lét tapasztalatait és az anyaság témáját egymáshoz hajlított közös vizualitással, helyspecifikus installációkban fogalmazták meg kamarakiállításukon Budapesten, a Kastner Kommunity terében.  

Hyπnos

Generációjának figyelemre méltó művésze. A Kisképző és a Pécsi Művészeti Kar elvégzése után sikerrel vette az akadályokat, s ma már a művészetéből él. A Nyolcésfél Inspirációs Övezetben alkot, de sokat jár művésztelepekre is. Marosi Pannival beszélgettünk.

Mámor a művészetben

Az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával működő Hungarian Art & Business (HAB) tárlata különleges témát, az alkoholfogyasztás képi megjelenítésének művészettörténeti históriáját járja körül. Az alkohol okozta problémákat felvonultató időszaki kiállítás kurátorával, Révész Emesével beszélgettünk.

Csak idő kérdése

A Képzőművészeti Egyetemen 2014-ben végzett. Erasmus-ösztöndíjjal a spanyolországi Cuencai Művészeti Egyetemen tanult, szerepelt kiállításon Los Angelesben és Hongkongban is. Jelenleg a londoni Ojiri Galériában látható önálló kiállítása. Kárándi Mónikával beszélgettünk.

A Vasarely-történet

Rieder Gábor művészettörténész Victor Vasarely és Fajó János vasfüggönyön átívelő, több évtizedes együttműködését olvasmányos stílusban megírt kötetben dolgozta fel, amelyet nemrég mutattak be. A két művész különleges kapcsolatát megjelenítő könyvről és a kiállításról beszélgettünk a szerzővel.

Fenntarthatatlan elővárosi idill

Ki ne vágyna kényelmes, nagy házra kerttel, úszómedencével és két autóval a garázsban, családi életre alkalmas csendes, biztonságos településen, természetközelben, emberléptékű környéken?