Szerző: Róna Katalin

Az ostrom képei

Különleges kincseket rejt a történeti épületekről és környezetükről, legapróbb részleteikről, múltjukról, jelenükről, sorsuk alakulásáról a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ fotótárának építészeti gyűjteménye.

Mesélő képek

Különleges kincseket rejt a történeti épületekről és környezetükről, legapróbb részleteikről, múltjukról, jelenükről, sorsuk alakulásáról a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ fotótárának építészeti gyűjteménye.

Elmaradt találkozás

Egy éve az Országút oldalain hajdani mentorára, Entz Géza (1913–1993) művészettörténész professzorra emlékezett tanítványa, munkatársa. Példaképéről írt, akitől a napi gyakorlatot is megtanulhatta. S most tőle, az építész Harsányiné Vladár Ágnestől búcsúzunk.

Lehet jövője az ipari emléknek

Nem lebontani, inkább belakni a hajdani ipartelepeket, gyárakat, szerelőcsarnokokat. Megőrizni az építészeti emlékeket akkor is, ha nem vagy csak részben műemléki értékek, ám korukról, városuk fejlődéséről, társadalmi, gazdasági vonatkozásairól mesélnek.

Értékek és érzelmek

Polgárvárosi házak a Várban, egymásra figyelő paloták a Bécsi kapu téren, középkori lakóház a Pala és Kapucinus utca találkozásánál, a Várkertbazár és a Mátyás-templom, a régi budai városháza… helyreállításukat műemlék-felügyelőként Janotti Judit jegyezte.

Múlt és jövő egymásra felel

Megsárgult képeslapon elegáns, historizáló épület 1926-ból, harminc év múltán fekete-fehér felvétel, piszkos, málló vakolat, újabb fotó a hatvanas évek végéről: a házon szürke lux-flex alumíniumborítás, s manapság a régi-új, földszín homlokzat – a Corvin.

Alkotó továbbtervező

Budapesti teátrumok és a soproni színház, a szegedi Új zsinagóga meg a Rumbach Sebestyén utcai, a Krausz- és a Wahrmann-palota az Andrássy úton, a Váci utcai Pesti Hazai Első Takarékpénztár, a Károlyi-palota – új életre kelt házak, korszakos építészpályák állomásai.

Templomok titokzatos mélyén – 2.

Szó esett a beszélgetés első részében arról, miként gondol a közvélemény a régészetre, az őskorral, az ókorral foglalkozó tudományra, és érzékeli-e, mit jelent a középkorral foglalkozni, sötét volt-e, vagy mégiscsak színes a középkor.

Templomok titokzatos mélyén – 1.

Akárcsak két „szomszédvár” magasodik Kőszeg Jurisics terén a Szent Jakab- és a Szent Imre-templom. Vajon mi búvik a föld alatt, miről mesélnek az egymásra rétegződött kövek, mit rejtenek a sírok, vannak-e kulisszatitkai a középkori templomok föltárásának? VIDEÓ

Edelény előremenekült

Vajon milyen különös elképzelés vezette a katonává lett lotaringiai nemest, aki 1686-ban részt vett Budavár visszafoglalásában, hogy a Gömör–Szepes felől nagy medereséssel érkező Bódva folyó szigetén építse föl nagyvonalú, barokk kastélyát?

Mesélő díszes szövetek

Milyen titkokat őriz a föld mélye? Milyen tárgyi emlékeket és szellemi kincseket rejtenek a templomok sírhelyei, föltárásukkal miféle tudás birtokába juthatunk a régmúlt időkről? Erről beszélgettünk Pap Ildikó Katalin régésszel és Nagy Rebeka textilrestaurátorral.

Épített emlékek nyomában

Utak – kapcsolatok – hálózatok. Idén e központi téma köré szerveződik szeptember harmadik hétvégéjén a Kulturális Örökség Napjainak műemlékvédőket, műemlékeket, szűkebb és tágabb pátriájukat kedvelők, tisztelők Európa-szerte megrendezett eseménysorozata.