Szerző: Pusztai Ilona

Inasból világsztár

„Magyarnak született, Párizsban élt és képei Amerikában vannak. Ez a szenvedélyes ív szimbóluma Munkácsy Mihály pályájának.” – az 1926-os Lázár Béla idézet fogadja a Munkácsy – Egy világsiker története című kiállításra belépőt a Szépművészeti Múzeumban. 

Árverési csarnok – a festészet barométere

Évtizedek óta foglalkozik a műkereskedelem elméleti kérdéseivel. Számos könyvet publikált e témakörben. Martos Gábor legújabb kötete harminchét árverési csúcsleütésen és hat nyilvános magánüzleten keresztül vezet végig a műkereskedelem háromszázéves történetén. 

Bennünk rejtőző szörnyeteg

Nagyszabású jubileumi kiállítással ünnepli hetvenedik születésnapját Szirtes János, a magyar művészeti színtér ikonikus alakja, festő, grafikus, performer, videó- és médiaművész, reformer pedagógusként a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média Design Tanszékének tanára.

Fénystruktúrák művésze

Gyarmathy Tihamér ritmikus formákból és meleg színekből építkező áramló, mozgó világát, érett festészetét a színek és fények, a vertikális és a horizontális, olykor strukturálisnak tűnő kifejezésmód jellemzi.

Jelrendszer és absztrakció feszültsége

A hatvanas-hetvenes években megújuló magyarországi absztrakt képzőművészet egyik jelentős alakja. Művészete egyedi módon ötvözte a lokális festészeti hagyományokba ágyazott archaikus motívumalkalmazást a korában egyre nagyobb teret nyerő absztrakt törekvésekkel.

Művészet a digitális nindzsák szemével

A Magyar Géniusz Program keretében a Ferenczy Múzeumi Centrum hiánypótló kiállítást nyitott A gyűjtemény (1900–2022) címmel 2023 tavaszán. Az időről időre megújuló, ötéves állandó tárlat első szekciójában idén májustól az FMC diákkurátorainak válogatása, a Finom életek – A gyűjtemény diákszemmel látható.

Meditatív séta a trópusi botanikus kertben

A Nyíregyházán született aatoth franyo (Tóth István Ferenc) 1978-ban Vasarely segítségével került ki Párizsba, ahol az École Supérieure des Beaux Arts hallgatója lett. A képzőművészeti iskola elvégzése után hosszabb utazásokat tett Németországban, Hollandiában az Egyesült Államokban és Észak-Afrikában.

A jelen múltba tekintő szeme

A Q Contempoary Kortárs Művészeti Központ 2021-es megnyitása óta másodszor rendez kiállítást a tulajdonos, Queenie Rosita Law magángyűjteményéből.

Japánban megöltek egy Európait

Az év legjelentősebb képzőművészeti eseményeként nyílt meg április 6-án a szentendrei Művészetmalomban az Európai Iskola – Veszélyes csillagzat alatt (1945–1948) című nagyszabású, több mint kétszázötven művet felvonultató tárlat.

Az önmagán munkálkodó alkimista

Szemadám György Quodlibet című albuma a képzőművész hetvenötödik születésnapját köszöntő vigadóbeli életműtárlat anyagát rendezi kötetbe Szegő György megnyitóbeszédével és Fábián László tanulmányával.

Mindenségnek részecskéje/Maga a mindenség

A száz esztendeje, 1923-ban született Reigl Judit centenáriumi ünnepléssorozatát a Műcsarnok átfogó retrospektív életmű-kiállítása zárja.

Barokk báj kortárs közegben

Hat művész reflektál a fraknói Esterházy-vár kincseire, összekötve múltat és jelent, hagyományt és modernitást. A tavalyihoz hasonlóan most is a Q Contemporary ad otthont és Zsikla Mónika a kurátora az Esterházy Magyarország Alapítvány új, Mediating Time and Charm című kiállításának.