Szerző: Pálffy Lajos
A vitéz térképész
A térképészeket pápaszemes, tollat és nagyítót, nem pedig huszárkardot forgató tudósoknak képzelné az ember, de nagyon másképp volt ez még a XIX. században is. Így lehetett Magyarország egyik első, pontos térképének elkészítője éppenséggel huszárkapitány, majd óbester.
Belvízhoki
Azok voltak a szerencsés évek nekünk, gasztonyi gyerekeknek, amikor sok eső esett ősszel. Ilyenkor a legelő, a kaszálók laposabban fekvő részeit hatalmas tócsák, szinte már tavak lepték el, amelyek aztán befagytak, amikor megjöttek az október végi, novemberi fagyok.
Szájba nyilazott medve az iskolán
Túlélte a gyermekszerető grófnő által alapított sepsikőröspataki iskola a román impériumváltást, s bár később az államosítást nem kerülhette el, épülete az idei év elejéig a magyar oktatást szolgálta. Ám roskataggá vált, fel kellene újítani, amire hiába van szándék, sőt pénz is.
Corvus corax, a zuhanóbombázó
A hollók a rendszerváltás környékén jelentek meg újra a Rába feletti légtérben. Mondhatni, ahogy a kommunisták elmentek, ők megjöttek. Mégpedig a kapitalista Nyugatról, az osztrák hegyekből ereszkedtek alá a barátságosabb magyar vidékre.
Őraljaboldogfalva gazdátlan gótikája
Hátszeget alig néhány kilométerre elhagyva, a sebes Sztrigy mellett találjuk Őraljaboldogfalvát, a középkori települést, ahol még lakik néhány magyar a környező román tengerben. Ahhoz azonban már kevesen vannak, hogy fenntartsák román kori szépséges, freskós templomukat.
Biciklizés váz alatt
Mi, gasztonyi gyerekek is igyekeztünk minél hamarabb elsajátítani a biciklizés tudományát, amely nélkül a falusi ember nem nagyon boldogult volna. A kezdéshez a hetvenes évek első felében még nem futotta külön gyerekbiciklire, de ez egyáltalán nem tartott vissza bennünket.
Rómaiak fürdője és a gróf feldúlt sziklasírja
Valószínűleg nem sokan hallottak a Hunyad megyei Algyógyról, pedig a kuriózumok olyan tárházát kínálja a kisvárosokat kedvelő magyarországi utazónak, hogy annak talán nincs is párja egész Erdélyben.
A hálás hal
Hogy hányan is emlékeznek az első, pecával kifogott halukra, azt meg nem mondom. Vannak egészen a kisgyermekkorukig, a pelenkás időkig visszatekinteni tudó emberek, mint mondjuk Bereményi Géza, míg nekem az első dolog, ami beleégett a retinámba, egy rendkívüli haláleset volt.
Az oroszok ebédkor fosztották ki a rendház pincéjét
A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban mutatták be Somorjai Ádám OSB és Zombori István történészek Jeles bencés tanáraink című sorozatának két újabb kötetét. A Bencés Diákszövetség budapesti szervezete által rendezett eseményen Ádám atya mellett részt vett Németh László pápai prelátus is.
Az egykori Pominóc csodatemploma
Hiába keressük Pominóc falvát a Felvidék térképén, úgy tartják, egyszer régen elvitte magával a haragos Vág. Mindössze négy család és hét bárány maradt életben, akik azután Szedmerőc (Sedmerovec – hét bárány) néven a közelben, biztonságosabb, magasabb helyen alapítottak falut.
Gyermekjátékok akkor és ma
Többször is volt alkalmam Bécsben alaposan tanulmányozni idősebb Pieter Bruegel Gyermekjátékok című híres festményét, és visszagondolva a gyerekkoromra, nem sok olyan játék van a képen, amivel, vagy amit mi is játszottunk. És még kevesebb olyan, ami most is divatos.
A madaras ember és barátai
Állítólag tényleg ott lakott valahol a Rába árterében, Körmend és Szentgotthárd között. A madaras ember élőhelyének megválasztása is hozzáértésre mutat, hiszen ez a folyó legszebb, legérintetlenebb része. Emiatt pedig itt lehet a legtöbb madarat látni, ami fontos szempont lehetett a számára.