Szerző: Fazakas Réka
Absztrakció a figurativitásban
Meghökkentő precizitással, szinte hiperrealisztikusan ábrázolja a lerombolt épületek maradványait, a kibontakozó kép elborzasztó erővel hat. Jovián György képzőművész absztrakt alkotásokként is értelmezhető műveiben egyszerre fedezhetők fel reneszánsz és barokk vonások.
Összhangban a természet erőivel
Háromtermes, impozáns kiállítást rendezett a Műcsarnok a sokoldalú művésznek, Šwierkiewicz Róbertnek. A tárlat a keleti filozófiát középpontba állító életmű grandiózus méretű munkáiból válogat, hogy a természetközeli gondolkodást és az alkotási módok jellegzetességeit mutassa be.
Absztrakció a figurativitásban
Meghökkentő precizitással, szinte hiperrealisztikusan ábrázolja a lerombolt épületek maradványait, a kibontakozó kép elborzasztó erővel hat. Jovián György képzőművész absztrakt alkotásokként is értelmezhető műveiben egyszerre fedezhetők fel reneszánsz és barokk vonások.
Vonalakkal írt történetek
A Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből válogatott kiállítás, melyet a grafikusi szemlélet, a játékosság és az ösztönös alkotási mód fűz össze, Szabados Árpád, Szirtes János és Ujházi Péter műveit mutatja be.
Színek és gesztusok összjátéka
Nagyméretű, színgazdag, akrillal vászonra festett képek, figurativitás és nonfigurativitás határán egyensúlyozó munkák sokoldalú életműről tanúskodnak. Idősebb Makláry Kálmán munkái a színek, a formák és a gesztusok parádés összjátékát nyújtják.
Ár-Tér
Olajfestmények és nagyméretű, vasból, illetve bronzból készült szobrok, két- és háromdimenziós alkotások lépnek egymással izgalmas párbeszédbe. Knyihár Amarilla és Pokorny Attila munkái a közelítő és távolító perspektívák különbözőségeit mutatják fel.
Szembenézés az idővel
A Magyar Műhely Galéria pincehelyiségében a hetvenéves Sebestyén Zoltán és az ötvenéves Bartus Ferenc új munkáikkal ünnepelték születésnapjukat, hogy alkotásaik izgalmas dialógusba lépjenek egymással.
Fibonacci számsorok ihlette vásznak
A Török–Magyar Kulturális Évad keretében Számítások és véletlenek címmel nyílt kiállítás Isztambulban. A matematikai tematikát körbejáró kiállítás három női életműbe enged betekintést, Vera Molnár, Maurer Dóra és Rákóczy Gizella alkotásaival ismerkedhet meg a nemzetközi közönség. Hamvai Kingával, a kiállítás kurátorával beszélgettünk.
Felhőtlenség vágya
Színgazdag, különleges montázstechnikával, fatáblákra készített figuratív munkák főként női alakokat ábrázolnak, rajtuk gombostűkkel rögzített, keményített textilek, s műanyag- vagy üvegelemek teszik plasztikussá az alkotásokat.
Atlantiszi szobrok szimbolikája
Impozáns, nagy belmagasságú, tágas terekben körkörös, egymásból építkező, márványból és gránitból készült, állati formákat és ősi motívumokat idéző plasztikák, s azokkal dialógusba lépő, kisebb és nagyobb méretű grafikák. Kiss Dániel szobrászművész legújabb sorozatában Atlantisz témáját járja körül.
A bokszolás művészete
Gáspár Szilárd szobrász, aki 2023-ban nyerte el a Constantin Brâncuşi ösztöndíjat, egyszerre ökölvívó is, aki saját testét, gesztusait és sporttevékenységét használja munkásságában. A body art és a performanszművészet irányzataihoz csatlakozva alkotja munkáit.
Mennyei antiutópia
Legújabb, akrillal készült festményeinek érdekes keveréke, speciális, késes lámpákkal megvilágított vásznai izgalmasan tűnnek elő a feketére festett falakról, hogy a színekben és formákban gazdag expresszív alkotások futurisztikus, negatív utópia módján elképzelt tájról és emóciókról adjanak hírt.