Szerző: Tóth Gábor
Herman Ottó egyedülálló munkásságáról nyílt kiállítás
A „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” − Herman Ottó. E címmel nyílt meg december 13-án a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum közös kiállítása. A tárlat egyik kurátorával, a Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettesével, Veres Gáborral beszéltünk néhai tudósunk nem mindennapi, máig ható munkásságáról.
A kínai fine diningtől a horvát kőlevesig
A Néprajzi Múzeumban jelenleg két táplálkozáskultúrával foglalkozó időszaki kiállítás is várja a látogatókat. A nem mindennapi tárlatokról Bazsó Borkával, a Néprajzi Múzeum nemzetközi kapcsolatok referensével beszélgettünk.
Nemcsak múltja, jövője is van
A játékok játéka: a gombfoci – ezzel a címmel jelent meg Gráfik Imre legújabb kötete, amely az egyik legmagyarabbnak tartott játék, a gombfoci történetét mutatja be kicsiknek és nagyoknak.
Több mint művészet
A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. hányattatás, viszálykodás után 2012-ben a Magyarországon élő szír származású svájci üzletember, Bachar Najari többségi tulajdonába került. Váratlan elhatározásáról, a porcelángyártás múltjáról, jelenéről beszélgettünk.
Máig hálás vagyok a lánynak, aki megmentette az életem
A 97 éves Baranyi László színművész az egyedüli, aki még él az Egyetemi rohamzászlóalj egykori tagjai közül. A Gobbi Hilda-díjas színész megosztotta emlékeit Budapest második világháborús ostromának végnapjairól, és arról, hogyan sikerült életben maradnia.
Sajnos a képernyő elvarázsolta az embereket
A népmesék nemcsak szórakoztattak – összetartották a közösséget. Villányi Péter népmesekutatóval beszélgettünk a mesegyűjtés jelenéről.
Honfoglalók nyergében
Sudár Balázzsal, a Budapesti Történeti Múzeum történészével beszélgettünk a Lovakon, nyergekben című, honfoglaló magyarokról készült ismeretterjesztő filmjükről.
Renoir: munkásgyerekből festőzseni
Az egyik legnagyobb francia impresszionista festő, Pierre-Auguste Renoir képeiből nyílt pénteken időszaki kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. De ki is volt Renoir, aki munkásgyermeki sorból emelkedett a világ legrangosabb festői közé?
Az 1956-os forradalom leverésében résztvevő KGB-vezér naplója
Akár Ivan Szerov is kiadhatta a parancsot a Kossuth téri sortűzre. A bőrönd titka című kötet lektorával, Bank Barbarával, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagjával beszélgettünk.
Valóra válik Dargay Attila utolsó filmterve
Henrik Irén operatőrrel, Dargay Attila özvegyével beszélgettünk a készülő Csongor és Tünde animációs filmről.
Ezért viseli Pumukli a brazil válogatott színeit
Az idén nyolcvanéves Ternovszky Béla animációsfilm-rendezővel beszélgettünk a Pumukli készítéséről.
A magyar látványtervező, aki vendégül látta Supermant
Christopher Reeve, a Superman is eljött, hogy megkóstolja anyósom húslevesét! – Bertalan Tivadarral, Kossuth-díjas magyar festőművésszel, látványtervezővel, íróval beszélgettünk.