Szerző: Polgár Marcell
Szöcskeegér, a pannonikum
Rejtőzködő életmódja és élőhelyeinek zsugorodása miatt a kutatók is csak elvétve találkoznak az idén az év emlősévé választott magyar szöcskeegérrel. A Vadonleső Program rendezvényén a faj két kutatójával, Balázsi Péterrel és Cserkész Tamással beszélgettünk e bájos hungarikumról.
Lundák pulcsiban avagy a sagák földjén
Izland (Ísland), a tűz és a jég országa tavaly ünnepelte függetlenségének nyolcvanadik évfordulóját, hiszen 1944 nyarán szinte az ország teljes lakossága kívánta a Dán Királyságtól való elszakadást. A világ egyik legfélreesőbb, ám legfejlettebb szigetországáról a vikingek hazájában élt és tanult Gyönki Viktóriával beszélgettem.
Egy csepp Amazonas
Pasaréti Gyula évtizedek óta a hazai akvarisztika meghatározó személyisége. Húsz éve vezeti az Akvaristák Magyarországi Egyesületét. Tudását, tapasztalatait szívesen osztja meg szakkörökben vagy éppen az egyetemi katedráról.
Volt egyszer egy HÉV és 43-as villamos
December 8-ig látható még a Magdolna Udvarban a budafoki HÉV és a később azt felváltó 43-as villamos történetét bemutató kiállítás. A kiállított anyagot Nehéz György vasútirelikvia-gyűjtő saját gyűjteményéből válogatta. A november 2-i tárlatvezetésen jártunk.
Degnőspéga dessék fenni!
Így árulták hajdanán a sváb legények Budapesten a mocsári teknőst, ahogy azt Szilárd János leírja az Egy viharvert legény tarsolyából című könyvében. Kíváncsiságból ő is vett egyet, de nem tudta rászánni magát arra, hogy fazékba tegye. Mások étlapján azonban azóta is szerepel.
Atlasz varázsa
Ezzel a címmel jelent meg még a múlt esztendőben Kubassek Jánosnak, a Magyar Földrajzi Múzeum címzetes igazgatójának életműkötete, amely olyan magyar utazókat, földrajzi felfedezőket mutat be, akik a világ különböző tájain és a Kárpát-medencében utazgattak.
Szállj, szállj sólyom szárnyán…
A hazai természetvédelem legendás személyiségeinek egyike Szitta Tamás, aki a Bükki Nemzeti Park osztályvezetőjeként közel negyven éven át olyan fajok megmentését irányította, mint a szalakóta, a békászósas, a kék vércse, az uhu, az alpesi gőte vagy az idei év madara, a kerecsensólyom.
A táskarádiós plébános
Nem megszokott szerepkörben hallhatják a Szent István Rádió hallgatói Széles László lőrinci plébánost. Kéthetente jelentkező zenés műsorában a régi idők magyar és külföldi slágerei csendülnek fel hozzájuk fűzött emlékeivel, gondolataival. Olyankor megáll az idő.
Bringaiskola
Mit ér a hit bizalom nélkül? – válaszolta Regele Krisztina arra a kérdésemre, hogy nem fél-e egyedül egy ilyen hosszú úton. Lyonból indult kerékpárral, hogy pénzt gyűjtsön egy afrikai iskolára. Krisztit szó szerint a világ végén, az óceán partján Finisterrében értem utol kérdéseimmel.
A repülő mohaszőnyeg
„Ő a legnyomorultabb a növények között” – írta egyik versében Wass Albert a moháról. Nyilván nem osztja e véleményt az, aki szinte egész életét nekik szentelte. A kilencvenéves Pócs Tamás akadémikust tisztelői konferenciával köszöntötték az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen.
Rohan az idő
Két perc és ott vagyok – mondja a telefonban Turbucz István tokaji órásmester, miután az ajtóra kiírt számot felhívom. Ahogy belépünk a kis műhelybe, hiába ketyeg vagy egy tucat óra a falakon, mégis úgy érzem, megállt az idő.
Tizenkét tudós ember
Harmincöt évvel ezelőtt érkezett haza hat hónapos kutatóútjáról a Magyar Tudományos Afrika Expedíció, amely kis kerülővel Teleki Sámuel száz évvel korábbi útját járta végig. Az évforduló kapcsán Gábris Gyula geomorfológus, egyetemi tanár, az expedíció vezetője idézte fel emlékeit.