Szerző: Fedinec Csilla
Litvánia mint új orosz célpont?
Az orosz parlament alsó házában törvénytervezetet nyújtottak be, amely megkérdőjelezi Litvánia függetlenségét.
Az Eurovíziós Dalfesztivál és az orosz–ukrán háború
A sport és a populáris zene a legváltozatosabb kapcsolatban áll a politikával. A zene például lehet eszköze a politikai tiltakozásoknak és tárgya a politikai cenzúrának. Esetenként politikusok udvarolnak popsztároknak, és popsztárok viselkednek politikusként.
Népszavaz(tat)ás orosz módra
A posztszovjet térség kváziállamai Oroszország támogatásának köszönhetik létüket. Legitimációjuk egyik fontos eszköze a „népszavazás”.
A Donbász
A Donbász mint iparvidék mindig is benne volt a köztudatban, de 2014, különösen pedig 2022 óta mint a legnagyobb szomszédunk, a negyvenmilliós Ukrajna ellen a száznegyvenmilliós atomhatalom, Oroszország által indított háború egyik oka.
Befagyott konfliktuszónák – lehetséges forgatókönyvek
Axiómaként kezeljük, hogy a Szovjetunió 1991-ben vér nélkül bomlott fel. Valójában a térségben a mai napig fennálló befagyott konfliktuszónák keletkeztek, melyekben időről időre fellángolnak tényleges harcok.
Mik is voltak azok a „minszki megállapodások”?
A 2014-ben francia és német kezdeményezésre létrejött megállapodások voltak hivatottak véget vetni a donbasszi háborúnak. Írásunk ezek sorsát követi nyomon.
Az orosz erődemonstráció ukrán szemmel
Hónapok óta latolgatjuk, hogy Oroszország indít-e nyílt katonai támadást Ukrajna ellen. Arról lényegesen kevesebb szó esik, hol is tart valójában Ukrajna NATO-csatlakozásának folyamata, s hogy mit gondolnak minderről maguk az ukránok – és az oroszországiak.
Az ukrán őslakostörvény
Az idén Kijevben elfogadott jogszabály védelmébe veszi azokat a kisebbségeket
Ukrajna: kettős állampolgárság?
Ukrajna kész elismerni a kettős állampolgárságot, ámde feltételekhez kötné azt. A rendezés súlyos következményekkel járhat a kárpátaljai magyarokra nézve.