Szerző: Takács Dániel

Deepfake és fegyverkezési verseny: az MI-politika

A nagy nyelvi modellek (LLM) egyre fejlettebbek, és a szabályozás nem állíthatja meg őket – vélekedik Niall Ferguson. A történész nyolc kérdés mentén tárgyalja a mesterséges intelligencia politikai és geopolitikai vonatkozásait.

A harvardi főhullás és a sokszínűség

A világ egyik legpatinásabb, 1636-ban alapított egyetemének rektora, Claudine Gay, az intézmény történetének második női és egyben első színes bőrű vezetője január 2-án lemondott. Miért?

Komolyan kellene venni a gonosz új tengelyét

Az amerikai hegemóniára leselkedő veszélyt hiba lenne elhanyagolnunk. Gondoljunk bele az alternatívájába – tanácsolja Niall Ferguson konzervatív publicista és történész. Máskülönben se értékelni, se megvédeni nem tudjuk a Pax Americanát.

A harvardi főhullás és a sokszínűség

A világ egyik legpatinásabb, 1636-ban alapított egyetemének rektora, Claudine Gay, az intézmény történetének második női és egyben első színes bőrű vezetője január 2-án lemondott. Miért?

A határozatlanság ára

Ha a nyugati szövetségesek nem tartanak ki Ukrajna további támogatása mellett, akkor ezért a későbbiekben nagy árat kell majd fizetniük – vélekedik a neves konzervatív történész és publicista, Niall Ferguson a Bloombergen megjelent írásában.

Be kell-e tiltani az AfD-t?

„A szabadságot és a demokráciát újból meg kell védenünk” – figyelmeztetett Frank-Walter Steinmeier német államfő a herrenchiemsee-i alkotmány-előkészítő gyűlés 75. évfordulóján. Többen is úgy vélték, hogy ezzel az AfD lehetséges betiltására utalt.

Miért lett Ayaan Hirsi Ali keresztény?

Bertrand Russell, a neves angol filozófus 1927-ben ,,Miért nem vagyok keresztény?” címmel tartott előadást. Pamfletként megjelenve azóta az ateizmus klasszikusává vált. Ayaan Hirsi Ali egy évszázaddal  később időszerűnek tartotta, hogy ellentétes címmel közöljön esszét.

Izrael ismét a szakadék szélén

Bárhogy alakul a helyzet Gázában, Izraelre a legnagyobb fenyegetés nem onnan leselkedik, figyelmeztetett Mark Helprin a kiváló amerikai konzervatív folyóirat hasábjain.

Az Övezet és Út kezdeményezés valódi ára

Az idén tízéves a Hszi Csin-ping kínai elnök által kezdeményezett hatalmas projekt. Michael Bennon és Francis Fukuyama írása a Foreign Affairs hasábjain.

Az igazság látja majd kárát

Patrick J. Deneen J. S. Mill és a haladás zsarnoksága című, májusban megjelent esszéjében a klasszikus angolszász liberalizmus egyik legnagyobb teoretikusát illeti komoly kritikával.

Még mindig Amerika vezeti a világot, de…

A szövetségesei aggályoskodnak. Niall Ferguson a geopolitikai viszonyok mostani alakulását értékelte újabb írásában.

Amiért Putyinnak szüksége van (volt?) a Wagnerre

Június 23-án a Bahmutból kivonuló Wagner-csoport fellázadt az orosz katonai vezetés ellen, elfoglalta Rosztov városát, és kétszáz kilométerre megközelítette Moszkvát. Bár kemény leszámolást ígért, Putyin végül komolyabb harc nélkül leszerelte az akciót. Két orosz oknyomozó újságíró azonban májusban cikket írt a Wagner-csoportról és annak történeti előzményeiről, már-már megjósolva a fejleményeket.