Szerző: Takács Dániel

Ügyek a vasfüggöny mögött

Jessica Douglas-Home részt vett Roger Scrutonnal a cseh ellenzéki mozgalmat támogató Jan Hus Oktatási Alapítvány, majd a romániai Mihai Eminescu Alap, az erdélyi és máramarosi épített örökség megóvását segítő szervezet munkájában. A Scruton Közösségi Tér meghívására ismét Magyarországra érkezett. Ebből az alkalomból kérdeztük.

A nácik ne lettek volna olyan rosszak?

Tucker Carlson, hazánkban is ismert amerikai jobboldali médiaszemélyiség legutóbb Darryl Cooper műkedvelő történésszel beszélgetett milliók nézte műsorában a második világháborúról. Az elhangzottakon sokan fennakadtak, nemcsak baloldaliak, hanem konzervatívok is.

Az ukrán–orosz béketárgyalások története

Néhány héttel azután, hogy 2022. február 24-én Oroszország totális háborút indított Ukrajna ellen, a két ország képviselői hosszas béketárgyalásokba bocsátkoztak. A sokat emlegetett, de jóval kevésbé ismert megbeszéléseket Samuel Charap és Sergey Radchenko foglalta össze először a Foreign Affairs hasábjain.

Deepfake és fegyverkezési verseny: az MI-politika

A nagy nyelvi modellek (LLM) egyre fejlettebbek, és a szabályozás nem állíthatja meg őket – vélekedik Niall Ferguson. A történész nyolc kérdés mentén tárgyalja a mesterséges intelligencia politikai és geopolitikai vonatkozásait.

A harvardi főhullás és a sokszínűség

A világ egyik legpatinásabb, 1636-ban alapított egyetemének rektora, Claudine Gay, az intézmény történetének második női és egyben első színes bőrű vezetője január 2-án lemondott. Miért?

Komolyan kellene venni a gonosz új tengelyét

Az amerikai hegemóniára leselkedő veszélyt hiba lenne elhanyagolnunk. Gondoljunk bele az alternatívájába – tanácsolja Niall Ferguson konzervatív publicista és történész. Máskülönben se értékelni, se megvédeni nem tudjuk a Pax Americanát.

A harvardi főhullás és a sokszínűség

A világ egyik legpatinásabb, 1636-ban alapított egyetemének rektora, Claudine Gay, az intézmény történetének második női és egyben első színes bőrű vezetője január 2-án lemondott. Miért?

A határozatlanság ára

Ha a nyugati szövetségesek nem tartanak ki Ukrajna további támogatása mellett, akkor ezért a későbbiekben nagy árat kell majd fizetniük – vélekedik a neves konzervatív történész és publicista, Niall Ferguson a Bloombergen megjelent írásában.

Be kell-e tiltani az AfD-t?

„A szabadságot és a demokráciát újból meg kell védenünk” – figyelmeztetett Frank-Walter Steinmeier német államfő a herrenchiemsee-i alkotmány-előkészítő gyűlés 75. évfordulóján. Többen is úgy vélték, hogy ezzel az AfD lehetséges betiltására utalt.

Miért lett Ayaan Hirsi Ali keresztény?

Bertrand Russell, a neves angol filozófus 1927-ben ,,Miért nem vagyok keresztény?” címmel tartott előadást. Pamfletként megjelenve azóta az ateizmus klasszikusává vált. Ayaan Hirsi Ali egy évszázaddal  később időszerűnek tartotta, hogy ellentétes címmel közöljön esszét.

Izrael ismét a szakadék szélén

Bárhogy alakul a helyzet Gázában, Izraelre a legnagyobb fenyegetés nem onnan leselkedik, figyelmeztetett Mark Helprin a kiváló amerikai konzervatív folyóirat hasábjain.

Az Övezet és Út kezdeményezés valódi ára

Az idén tízéves a Hszi Csin-ping kínai elnök által kezdeményezett hatalmas projekt. Michael Bennon és Francis Fukuyama írása a Foreign Affairs hasábjain.