Szerző: Király Béla

A vietnáminál is súlyosabb amerikai vereség

A vietnámi háború befejezésének nagyszabású hírveréséhez és drámai bemutatásához képest az amerikai hadsereg és személyzet pánikszerű távozása Afganisztánból elég gyorsan „lecsengett” az irányadó médiában.

Kilépés a kastély árnyékából

Az erdélyi reneszánsz építészet egyik legszebb alkotása, a gyergyószárhegyi Lázár-kastély szomszédságában, a Both Ferenc térre néző, ódon hangulatú, felújított épületben kérdeztem Kolcsár Bélát, az ötvenéves, Magyar Örökség-díjas Szárhegyi Művésztelep kulturális és művészeti igazgatóját a múltról és a terveikről.

Cosette még mindig söpröget

Victor Hugo olyan az irodalomban, mint a vulkán a természetben: magasztos látvány, és környezetét felperzselő láva. Arra a kérdésre, hogy ki testesíti meg legjobban a francia szellemiséget, őt illik megnevezni. Vele kezdtem ezért a francia irodalmi kirándulásom.

Egy életveszélyes mesterség nyomában

A Maroson faúsztatással foglalkozó székely férfiak egy csoportja rendkívül veszélyes és kemény foglalkozást űzött egészen az Erdélyi-medence vasúthálózatának 20. század eleji kifejlődéséig. A tutajozó székelyek a folklórban és a népi emlékezetben is nyomot hagytak.

Egy hálózati guru előrejelzései

A Yuval Noah Harari életművét jelentő jövővízió és vulgáris történelemértelmezés valójában egy, a 19. század pozitivista-materialista filozófiatörténeti áramlatainak főbb következtetéseit a „negyedik ipari forradalom” viszonyaira adaptáló ideológia.

A székely autonómia elsinkófálása 2005–2006-ban

A székelység kiterjedt középkori önkormányzatiságát a modern Habsburg, majd magyar állam felszámolta. Az 1952 és 1968 közötti erdélyi Magyar Autonóm Tartomány után újra és újra megjelenik az autonómiaigény.  Egyik magányos harcosával, Garda Dezsővel beszélgetett a politológus.

Benedek Elek Kisbaconban

Idén száz éve, hogy Benedek Elek hazatért Kisbaconba. Beszélgetés Bíró Béla matematikatanárral, Elek apó szellemi és tárgyi örökségének őrzőjével
az „irodalmi ezermester” erdélyi éveinek izgalmas történéseiről.

Vidékiség provincializmus nélkül

A félévszázados kapcsolattartás ritka dolog, főleg az irodalom világában. Már nagyon időszerű, hiánypótló munka a kaposvári Takáts Gyula (2011–2008) költő és a pécsi Tüskés Tibor (1930–2009) író, kritikus 1959-től 2008-ig tartó – ízig-vérig irodalmi – levelezése.