Szerző: Egedy Gergely
Tory vereség: bűn és bűnhődés?
Megsemmisítő vereséggel büntették a brit választók a tizennégy éve kormányzó konzervatívokat a 2024 júliusában tartott parlamenti választáson.
Metternich: a konzervativizmus dilemmái Közép-Európában
Hogyan lehetséges, hogy egy nagy formátumú államférfi a saját országában nem azt a politikát akarja folytatni, amelyet másutt a leginkább csodál? Ha az jó ott, miért nem jó itt?
Internacionalizmus konzervatív keretben
Klemens von Metternich az erőegyensúly megteremtésével évtizedekre biztosítani tudta Európa békéjét a XIX. században, amit Henry Kissinger követendő példának tartott a XX. század második felében.
Internacionalizmus konzervatív keretben
Klemens von Metternich az erőegyensúly meg-
teremtésével évtizedekre biztosítani tudta Európa békéjét a XIX. században, amit Henry Kissinger köve-
tendő példának tartott a XX. század második felében.
Katolikus miniszterelnök Észak-Írországban
Az észak-írországi önkormányzat százhárom éves fennállása alatt idén februárban először fordult elő, hogy – a katolikus Michelle O’Neill személyében – a köztársaságpárti Sinn Féin politikusát választották „első miniszterré”, azaz kormányfővé.
Elvetélt kísérlet? A Ruanda-terv
A jogos és indokolt törekvések néha megkérdőjelezhető vagy épp szerencsétlen megoldásokhoz vezetnek. Ezt példázza a brit kormány „Ruanda-projektjének” sorsa is.
Nemzetállamok és civilizációs államok
A Nyugat társadalomszervezését zsákutcásnak minősítik ellenfelei. A láthatárunkon felbukkanó alternatív minták azonban a Nyugat legsajátosabb teljesítményét, a nemzetállamot utasítják el.
Ukrajna és az eurázsiai törésvonal
Van-e szerepe a civilizációs törésvonalaknak az ukrajnai konfliktusban? Másként fogalmazva: maradt-e valamelyes relevanciája Samuel Huntington negyedszázados civilizációs elméletének az ukrajnai háború értelmezésében?
A karizma trónfosztása: Sunak
Válságos időkben vajon szükség van-e karizmatikus politikusra, aki a rutinkérdéseken felülemelkedve retorikájával olyan értelmezési keretet teremt, amelyben az általa elképzelt megváltás játssza a főszerepet?
Liz Truss, aki túl gyorsan akart túl sokat
Az Egyesült Királyság egyszerre kapott két csúcsvezetőt: III. Károlyt a trónon és Liz Trusst a kormány élén, akit Erzsébet két nappal a halála előtt nevezett ki. Az új miniszterelnök azonban október 20-án lemondott.
Joguralmat vagy demokráciát?
Hogyan viszonyul egymáshoz, ugyanazt jelöli-e a két fogalom? E napjainkban is égető kérdés megválaszolásához a kiváló angol konzervatív gondolkodó, Sir Roger Scruton gazdag életműve roppant fontos szempontokat kínál.
Boris Johnson: gyorsmérleg a bukásról
Hogyan bukhatott meg Boris Johnson nem egészen három évvel azután, hogy 2019 decemberében az ő vezetésével a Konzervatív Párt az utolsó negyedszázad legnagyobb arányú választási győzelmét aratta? Mi történt?