Szerző: Réfi Zsuzsanna

Régizenei nyár Eszterházán

A Haydneum július közepétől minden hétvégén koncertezik Fertőd-Eszterházán az Esterházy-kastélyban.  Augusztus végétől a III. Haydneum Eszterháza Fesztivál programjában lesz opera, fortepianóest, gyermekeknek szóló esemény és zenetörténeti séta. 

Örökségek őrzője

Nemcsak zenélni, mesélni is nagyon szeret. Rengeteg humorral idézi meg famíliája, a maga és muzsikustársai mindennapi és művészi történeteit. Bujtor Balázzsal hegedűről, családi legendákról és édesapja, Bujtor István emlékéről is beszélgettünk.

Az operaszínpadtól a tanári dobogóig

Mindig ezer fokon ég. Így lép esténként színpadra, így kezdett tanítani, s a lendület, a szenvedélyes tenni akarás tanszékvezetőként is jellemzi. Bátori Évával kíváncsiságáról, éneklésről és persze halhatatlanságról is beszélgettünk.

Hegedűszó a hegytetőn

Komolyzenei részletek, jazzes ütemek, népzenei motívumok  ̶  tömérdek improvizációval, a Medves-fennsík panorámájával, Salgó vára festői romjai között. Fenn az égben… címmel különleges koncertre várja az érdeklődőket Dancsó Diána július 12-én este.

Zenésznek lenni misszió

A gyerekekben hisz. A kicsikben. Abban, hogy meg lehet őket nyerni a zenének, a kultúrának, és így sokkal gazdagabbá válik majd az életük. Héja Domonkossal művészettel nevelésről, vezénylésről és a Magyar Rádió Művészeti Együtteseiről is beszélgettünk.

Táncról távlatokban

Nem nyugszik bele, ha a táncot rétegműfajként határozzák meg, úgy véli, aki már gyerekként megismeri, széles látószögből szemléli a világot. A Halhatatlanok Társulatának új tagja, a táncművész-koreográfus Barta Dóra mesélt pályáról, művészettel nevelésről.

Éji zefír árad az égben

Rahmanyinov, Borogyin, Glinka, Rimszkij-Korszakov ritkán hallható kompozíciói hangzanak fel a Dohnányi Zenei Központ Sapszon-termében június 18-án, szerdán este. Az Orosz dalesten Wiedemann Bernadett és Fokanov Anatolij énekel Virág Emese zongorakíséretével.

Mémmé kellene válni?

Szólóesteket ad, kamarazenél, tanít, doktori vizsgára készül, s letette névjegyét a Reminiscence című lemezével. A Brahms-opus és Medtner zongoraciklusa elmélyülést kíván a hallgatótól, Balogh Ádám szereti a rendhagyó, rá jellemző zenei utakat.

A táncnyelv költészete

Lépések, forgások, improvizáció – a magyar táncnyelv belső rendjét megmutatva tanított meg egy országot táncolni Timár Sándor. A sok szálon futó életműről, jubileumi esztendőről, japán kapcsolatról s a Csillagszeműekről is beszélgettünk a Timár házaspárral.

A komolyzene az anyanyelvem

Hegedű-, ének-, brácsahanggal, a muzsika klasszikus attribútumait megőrizve, improvizációval, népzenei és kortárs zenei ihletéssel teremt zenei világot Szirtes Edina Mókus, aki a koncertek mellett komponál, átiratokon dolgozik, s cirkuszi eposzt is ír.

A zene öröm és menedék

Muzsika és költészet tölti ki napjait. Új műveket, verseket kutat, föllép, tanít, kurzusokat tart, hagyományteremtő szándékkal szervez fesztivált, énekversenyt. Pitti Katalin nagy vitalitással tevékenykedik, hogy a ‘kincseit’ minél többen megismerjék.

Hét hangra hangolva

Nagycsütörtöki virrasztókoncertre várják a közönséget, elmélyülésre, elcsendesülésre, bizánci és nyugati énekeket felvonultató, rendhagyó estre. Bubnó Lőrinccel egyediségről, apákról és fiúkról, s arról is beszélgettünk, miért változott nevük StEFREM-re.