Szerző: David Lloyd Dusenbury
Adatok! Adatok! Adatok!
Az IBM szuperszámítógépe, a Watson összefügg Conan Doyle írásművészetével. Itt az ideje, hogy Sherlock Holmest a megfigyelőgépek prototípusaként olvassuk!
Gépi dráma
A gépi intelligencia fordulóponthoz közeledik. Mintha senki nem vette volna észre, hogy a reakciós német gondolkodó, Ernst Jünger 1957-es regénye kísértetiesen előlegezi meg Nick Bostrom Szuperintelligenciájának témáit.
Bajunk a paradicsomban
A Teremtés könyvétől Jean Baudrillard-ig baljóslatú kapcsolat van az intelligencia és a rossz között, avagy amiért a mesterséges intelligencia térnyerése nyugtalanít bennünket.
Spinoza Jézusa
Sokan az istentagadók fejedelmének gondolták a bölcselőt, a XVIII. században vallásleleplező apokrif munka jelent meg az ő életrajzával együtt, pedig soha nem tagadta Isten létét, Jézust pedig a legfőbb filozófusnak tartotta.
Értesülés Martin Amis haláláról
Jeles angol regényíró, a szintén kiváló író, Kingsley Amis fia két hete hunyt el. Magyarul hat kötete jelent meg: Siker; Pénz: búcsúlevél; Koba, a rettenetes: a nevetés és a húszmillió; Találkozások háza; A második gép: szeptember 11., 2001-2007; Időnyíl avagy A sérelem természete.
A melankólia végtelensége
Az emberi nyomorúság története hosszú, s a róla való elmélkedésnek régi hagyománya van.
Világos, kong az ürességtől
Tavaly jelent meg a háború utáni japán irodalom egyik legeredetibb alkotásának magyar, illetve új angol fordítása.
Vérteológia
Az Észak-karolinai Egyetem vallás- és gendertudományi professzora könyvet írt azt tisztázandó, hogy a keresztény nyelvhasználatban hogyan működik a vér. A konzervativizmussal aligha vádolható Times Literary Supplement szemleírója nemigen látja sikeresnek a vállalkozást.
Amire emlékezünk és amit elfelejtünk december 25-én
A karácsony kettémetszvén az idő világát az emlékezés ünnepe, de eredete az emlékezet homályába burkolódzik. A budapesti Danube Institute vendégkutatójának írása.