Szerző: Krómer István
Megjelent az Országút 138. száma
Legújabb számunkban Márai Sándor aktualitásáról, Jókai balatonfüredi kötődéséről, Vietnám és az Egyesült Államok megbékéléséről, a Hunyadi-filmről, Lux Antal művészetéről, Oláh Norbert tárlatáról olvashatnak, Peter Vajkoczy magyar származású agysebésszel beszélgetünk.
Aki egyetemessé tette a katolikus egyházat
Húsvét hétfőn reggel hosszú, súlyos betegség után, életének 89. évében meghalt Ferenc pápa. Az utolsó pillanatig dolgozott egyházáért, a világ békéjéért, a szegényekért. Előző nap még halk hangon Urbi et Orbi áldást adott, a fegyverkezés helyett kiengesztelődést sürgetve a Föld háborúktól gyötört térségeiben.
Klímajogi káosz küszöbén?
Kártérítésért perelte be egy perui gazda a németországi székhelyű RWE multinacionális energetikai vállalatot, arra hivatkozva, hogy áramtermelése során a barnaszén elégetésével hozzájárul a klímaváltozáshoz.
Megjelent az Országút 137. száma
Legújabb számunkban Jókai kecskeméti diákéveiről, Ervin Gábor életáldozatáról, a niceai hitvallás és a Naphimnusz születéséről, Nagy László Ég és Földjéről, egy bhutáni fenntartható város terveiről, Benkő Barnabás és Radvánszki Levente festőművészről olvashatnak, Bubnó Lőrinc énekessel beszélgetünk, Szörényi Lászlót köszöntjük.
Felvidéki magyar gazdák bajban
Egész falvak állatállományát ölik le a Csallóközben (s a Duna innenső oldalán is néhány községben), tekintet nélkül arra, hogy fertőzöttek-e vagy sem, hogy megállítsák a száj- és körömfájásjárvány terjedését.
Békét teremt-e a kurdok bebörtönzött vezetője?
Az elmúlt hetekben a kurd nemzet jövőjét reményteli folyamatok alakítják. A szíriai kurdok megállapodtak az ideiglenes központi kormánnyal intézményeik és haderejük integrálásáról, a törökországi kurdok pedig lezárnák a 1984 óta negyvenezer halálos áldozatot követelő fegyveres felkelésüket.
Megújul-e valaha Krasznahorka büszke vára?
Tizenhárom éve égett le a krasznahorkai Andrássy-vár tetőszerkezete, s bár a közvéleményt akkor nyugtatni próbáló ígéretet, hogy fél év múlva felújítva ismét megnyitják, szakmai körökben sosem vették komolyan, erre még tizenhárom év múlva sem került sor.
Megjelent az Országút 136. száma
Legújabb számunkban Jókai komáromi diákéveiről, Kévés György építészről, a Nemzeti Bank épületének felújításáról, Somogyi Emese szobrászról, Alois M. Haas misztikakutatóról és a mesterséges intelligencia geográfiai alkalmazásáról olvashatnak, Birinyi József és Szirtes Edina Mókus zenészekkel beszélgetünk.
Egy csúcstechnológia alkonya
Egyetlen évtized alatt drámai módon megváltozott a napenergiát hasznosító technológiák gazdaságossága. A napelemek ára, nem utolsó sorban a tömegtermelés miatt folyamatosan és jelentősen esik, szemben a koncentrált hő hasznosításán alapuló, kevésbé elterjedt módszerével.
Megjelent az Országút 135. száma
Legújabb számunkban a kárpátaljai ferences misszióról, a BRISC-csoportban szövetkező feltörekvő országok céljairól, a potsdami helyőrségi templom újjáépítéséről és Incze Mózes festészetéről olvashatnak, Pitti Katalin énekessel, Ronga Eszter festőművésszel, Bán Mór íróval és Fertő Imre agrárközgazdásszal beszélgetünk.
Közel-keleti bagoly–veréb csörte
Kemény szóváltásba keveredett az országára a Közel-Kelet egyetlen demokráciájaként tekintő Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu és a legdemokratikusabb iszlám ország címére pályázó Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdoğan.
MI-vel elszámoltatott bürokrácia
Donald Trump elnök megbízta az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot, hogy vizsgálja felül a kormányhivatalok pénzkifizetéseit. A legjelentősebb ezek közül a Védelmi Minisztérium átvilágítása.