Szerző: Krómer István

Megjelent az Országút karácsonyi dupla száma

Legújabb számunkban Miklósa Erika énekessel, Tóth Erzsébet és Szentmártoni János költőkkel, Sajgó Szabolcs jezsuitával beszélgetünk, Nüsszai Szent Gergely ókeresztény teológusra, Ottlik Gézára, Marc Chagall, Šwierkiewicz Róbert, Galimberti Sándor és Dénes Valéria festőművészekre emlékezünk.

Románia: Domnul Mélyállam közbelép

Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság. A döntést, amelyet a második fordulóba jutott mindkét jelölt a demokrácia sárba tiprásának nevezett, egy „külső állami aktor” beavatkozásával indokolták.

Versenyképesség és/vagy monopólium?

A Google feldarabolását kezdeményezte az amerikai Igazságügyi Minisztérium, mivel egymásra épülő termékeit monopólium kiépítésére használta fel, kizárni igyekezve felületeiről a rivális keresőmotorokat.

Magyar öröm Romániában

Némileg rácáfolva az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredménye alapján támadt aggodalmakra, a román parlamenti választásokon a radikális jobboldal, bár erősödött, nem vált kormányalakításra esélyes erővé. Az erdélyi magyarság pártja az év legfontosabb megmérettetésén a reméltnél is jobban szerepelt.

Német atom: hátra arc?

Nagyon rossz ötletnek tartja az atomenergiáról való lemondást Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, éppen akkor, amikor bolygónk megmentése érdekében az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelésre minden korábbinál nagyobb szükség lenne.

Megjelent az Országút 128. száma

Legújabb számunkban az amerikai elnökválasztásról, Drezda építészeti örökségéről, Hamvas Béla hagyományairól, a nyelvjárások fontosságáról, az új európai GMO-szabályozásról és az Auguszt családi cukrászdáról olvashatnak, Juhász Dóra és Uray-Szépfalvi Ágnes festőművészekkel beszélgetünk.

Megjelent az Országút 127. száma

Legújabb számunkban Farkas Ádám szobrászművész életmű-kiállításáról, Szabadka szecessziós építészetéről és Vályi Nagy Ervin református hittudósról olvashatnak, Budai Lívia énekessel, Tibély Orsolya költővel és Móser Zoltán fotóművésszel beszélgetünk, és Kozma Imrétől búcsúzunk.

Erdélybe csábító üzenet

Miközben a legdivatosabb idegenforgalmi célpontok lakói már szenvednek a turistainváziótól, s inkább hárítani igyekeznek a látogatókat, kevésbé felkapott tájak, városok örömmel veszik, ha sikerül értékeikre felhívni a figyelmet. Erdély most ebben komoly támogatást kapott.

Csatornaálmok a Duna–Tisza közén

Főként aszályos években előtérbe kerül az a régi elképzelés, hogy a Homokhátság kiszáradását a Duna–Tisza-csatorna megépítésével kellene visszafordítani. Hajós Béla nyugalmazott helyettes államtitkárral arról beszélgettünk, manapság mennyire reális e koncepció megvalósítása.

Virtuális közel-keleti tengeri ütközet

Az izraeli hadsereg nagyszámú civil áldozatot követelő gázai és libanoni hadműveleteit elítélve a francia kormány megtiltotta, hogy izraeli cégek standokat állítsanak fel vagy katonai eszközöket mutassanak be a november 4-én Párizsban megnyíló Euronaval haditengerészeti kiállításon.

Grúzia óvatos választása

Keskeny pallón egyensúlyoz Bidzina Ivanisvili grúz milliárdos és az általa vezetett, tizenkét éve kormányzó Grúz Álom párt. A függetlenségéért évszázados küzdelmet folytató országban oroszbarát politikát folytatniuk politikai öngyilkosság, oroszelleneset pedig önveszélyes lenne.

Megjelent az Országút 126. száma

Legújabb számunkban a főváros egykorvolt temetőinek világát idézzük, a német megszállás politikai foglyaira emlékezünk, Dormán László fotó- és Marosi Panni festőművésszel beszélgetünk, bemutatjuk Tölg-Molnár Zoltán papírmunkáit, és találkozhatnak a Kiskőrösre hazataláló Józsi úthengerrel.