Szerző: Krómer István
Patrióta áttörés Ausztriában
Hónapok óta minden követ megmozgattak az osztrák pártvezetők, hogy megakadályozzák a szeptemberi parlamenti választáson győztes Szabadságpártot (FPÖ) a kormányalakításban, az év elején azonban összeomlottak a szociáldemokraták (SPÖ) és a Néppárt (ÖVP) koalíciós tárgyalásai.
Megjelent az Országút 131. száma
Legújabb számunkban Winston Churchillről, Mezei Balázs filozófusról, Romsics Ignác történészről és Pap Gábor festészetéről olvashatnak, Lezsák Sándor költő-politikussal, Jámborné Balog Tünde íróval, Mészáros Zsolt Máté orgona- és Jovián György festőművésszel beszélgetünk.
Kulcs- (és kamikaze) szerepben az RMDSZ
Sosem volt lehetőség ez az erdélyi magyarság számára, egyben pártja szempontjából komoly politikai kockázatot jelent, hogy a december végén alakult román koalíciós kormányban Tánczos Barna szenátor személyében magyar politikus állhat az egyik legfontosabb tárca, a Pénzügyminisztérium élén.
Visszatér az amerikai űr-Ikarosz
Ember alkotta eszköz még nem közelítette meg annyira a Nap izzó tűzgömbjét, s közben nem haladt még soha olyan őrült sebességgel, mint a NASA Parker Solar Probe nevű űrszondája, amelynek műszerei a napkorona sugárözönén áthaladva adatok tömegét rögzítették a napkutatók számára.
Megjelent az Országút karácsonyi dupla száma
Legújabb számunkban Miklósa Erika énekessel, Tóth Erzsébet és Szentmártoni János költőkkel, Sajgó Szabolcs jezsuitával beszélgetünk, Nüsszai Szent Gergely ókeresztény teológusra, Ottlik Gézára, Marc Chagall, Šwierkiewicz Róbert, Galimberti Sándor és Dénes Valéria festőművészekre emlékezünk.
Románia: Domnul Mélyállam közbelép
Fejlett demokráciákban példa nélkül álló módon érvénytelenítette egy szabad elnökválasztás eredményét a román Alkotmánybíróság. A döntést, amelyet a második fordulóba jutott mindkét jelölt a demokrácia sárba tiprásának nevezett, egy „külső állami aktor” beavatkozásával indokolták.
Versenyképesség és/vagy monopólium?
A Google feldarabolását kezdeményezte az amerikai Igazságügyi Minisztérium, mivel egymásra épülő termékeit monopólium kiépítésére használta fel, kizárni igyekezve felületeiről a rivális keresőmotorokat.
Magyar öröm Romániában
Némileg rácáfolva az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredménye alapján támadt aggodalmakra, a román parlamenti választásokon a radikális jobboldal, bár erősödött, nem vált kormányalakításra esélyes erővé. Az erdélyi magyarság pártja az év legfontosabb megmérettetésén a reméltnél is jobban szerepelt.
Német atom: hátra arc?
Nagyon rossz ötletnek tartja az atomenergiáról való lemondást Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója, éppen akkor, amikor bolygónk megmentése érdekében az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelésre minden korábbinál nagyobb szükség lenne.
Megjelent az Országút 128. száma
Legújabb számunkban az amerikai elnökválasztásról, Drezda építészeti örökségéről, Hamvas Béla hagyományairól, a nyelvjárások fontosságáról, az új európai GMO-szabályozásról és az Auguszt családi cukrászdáról olvashatnak, Juhász Dóra és Uray-Szépfalvi Ágnes festőművészekkel beszélgetünk.
Megjelent az Országút 127. száma
Legújabb számunkban Farkas Ádám szobrászművész életmű-kiállításáról, Szabadka szecessziós építészetéről és Vályi Nagy Ervin református hittudósról olvashatnak, Budai Lívia énekessel, Tibély Orsolya költővel és Móser Zoltán fotóművésszel beszélgetünk, és Kozma Imrétől búcsúzunk.
Erdélybe csábító üzenet
Miközben a legdivatosabb idegenforgalmi célpontok lakói már szenvednek a turistainváziótól, s inkább hárítani igyekeznek a látogatókat, kevésbé felkapott tájak, városok örömmel veszik, ha sikerül értékeikre felhívni a figyelmet. Erdély most ebben komoly támogatást kapott.