







Kissé misztikus, hogy akkor találkoztam Szabó Henrietta újabb munkáival, amikor immár hosszú évek óta foglalkoztat a képzőművészeti alkotómunka sajátos értelmezése, vetülete, s ezt a véleményemet különböző nyilvános fórumokon már többször meg is osztottam éppen ott lévő hallgatóságommal.
A művész lényege a kíváncsiság, ez az egyik legfőbb ismérve, így nem meglepő, hogy a művészet szorosan összekapcsolódik a megismeréssel, és nem is kérdés, hogy nagy mértékben hozzájárult a felvilágosodás eszméjéhez. Hiszen az alkotó vizsgál, darabjaira bont, és megkérdőjelezi a magától értetődőt.
Berze Imre szobrászművész 2007-ben a Kolozsvári Képző- és Iparművészeti Egyetem monumentális kerámia-üveg-fém szakán szerzett diplomát. 2021-ben kezdte doktori (DLA) tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán, s közben az egyetem Sepsiszentgyörgyi kihelyezett tanszékén szobrászatot oktat.
Egyike azoknak a fiatal alkotóknak, aki a kortárs művészet előzménytörténetét kutatja, használja és rendezi újra saját életművében. Makkai-Kovács Beatrix a modernizmusból átívelő gesztusfestészetet érzi leginkább a maga világához közelállónak, így – elhagyva korábbi figuratív korszakát – színek és felületek, rendezését, átstrukturálását kíséri figyelemmel, festi és építi.