Túllépni sztereotip narratívákon és friss perspektívát kínálni a környezetünkről, a társadalomról és az emlékezetről – ezt a feladatot vállalja magára a rijádi Saud Arabia Museum of Contemporary Art (SAMOCA) Art of the Kingdom (A királyság művészete) című kiállítása.
Innovatív, letisztult tárlat, amely tizenhét szaúdi művész festményeit, installációit és videómunkáit mutatja be. Az egyes alkotások önmagukban is érvényesek, ám a kurátori munkának köszönhetően izgalmas párbeszédek születnek a térben arról, miként lehet a kortárs művészet és az egyéni hangok által megragadni a kultúrát, s hogyan kapcsolódik az individuum azzal a környezettel, amelyben él, és hogy a hagyomány hogyan élhet tovább a kortárs jelenben.
A tárlat különlegessége, hogy képes túllépni a sztereotip olvasatokon és új narratívákat tár fel a társadalomról és az emlékezetről, a világba vetettségről, valamint a táj és az egyén kapcsolódásairól. A tárlat a sérülékenység és a törékenység fogalmát beemelve mutat rá a kultúra és a hagyomány kiszolgáltatottságára, a művek egy része pedig érzékletesen szól a folytonos alakulásról és formálódásról.
Az egyik legérzékletesebb mű Lina Gazzaz alkotása. A művész elszáradt pálmaleveleket használva az emberi létezés és kultúra lényegére, a folytonos változásra és az ellenállóképességre irányítja a figyelmet, miközben rávilágít a pálmafák és az emberiség közötti kapcsolatra. „Számomra a pálmafa az emberi rugalmasságot képviseli” – mondja az alkotó. Az óriási növényi részeket az energiát és erőt szimbolizáló piros fonalakkal eleven formákká transzformálja: ezek a feltűnő alakzatok belakják a rendelkezésükre álló teret, szuggesztív, nyugtalanító árnyékokat vetve a falra. Az elkészült formák hangszereket idéznek, amelyek a néző mozgásától lassan lebegni kezdenek, kvázi életre kelnek. Szintén az átalakulásra irányítja a figyelmet Muhannad Shono installációja, amelyben egy gépesített asztalon öt homokoszlop forog folytonosan, miközben a szerkezet fokozatosan, szemenként erodálja őket. Az alkotó anyaghasználatával kapcsolódik az arab világ tájaihoz és az idő fogalmához, miközben a homokoszlopok fokozatos eltűnése az átalakulás és a végtelen körforgás kapcsolatát mutatják fel.

Ahmad Angawi
Filwa Nazer installációi, mint a szobrok, birtokba veszik és újradefiniálják a teret, arra késztetve a látogatót, hogy aktívan foglalkozzon a környezetével: a mű határokat jelöl ki, miközben mozgásra késztet. (Érdekesség, hogy ez a két alkotás genderolvasatot is kínál, amely helyi és globális kontextusban egyaránt értelmezhető.) Egymással szemben szerepel Moath Alofi két fotósorozata. Az egyikben Szaúd-Arábia földrajzi sajátosságait fotózza, rákérdezve, hogy az általa feltárt sziklás alakzatok és minták ismerete mennyiben változtatja meg a Földről alkotott elképzeléseinket. A másik projektben a Medinába vezető elhagyatott utak mentén épült kicsi, egyszerű mecseteket fotografál, amelyek menedéket és vigaszt nyújtanak az utazóknak, akik áthaladnak a hatalmas sivatagon.

Daia Alsaleh
Fatma Abdulhadi It Will Heal (Meggyógyít) műve szintén az ember és a természet közötti kialakuló párbeszédre fókuszál: a nyomathoz felhasznált gyógyszerkönyv növényei a folyamatos gyógyulásba vetett hitet közvetítik. Ahmad Angawi Simplicity in Multiplicity (Egyszerűség a sokféleségben) munkája az összekapcsolódásról és az együttműködés erejéről szól. Egyetlen egyszerű geometriai forma összetett, egymással összefüggő struktúrává, öt kapuvá áll össze. A forma az Élet virága, spirituális hagyományokon átívelő ősi szimbólum, amely az egységet, az egyensúlyt és a folyamatos növekedést jelöli, az öt kapu az iszlám napi öt imáját jelképezi, ezek éppúgy kapcsolódnak egymásba, mint az imák. A minta bővülése a természet organikus növekedését is jelzi.

Dzsedda Ksacom
Daia Alsaleh a közel-keleti régióban végzett régészeti feltárásokat rekonstruálja női perspektíván keresztül: installációja zseniálisan világítja meg a nők szerepét az ősi civilizációktól kezdve a nabateusok korszakáig. Faisal Samra fotósorozata kritikusan vizsgálja a képek szerepét a kortárs identitás kialakulásában: a képdömping következtében kialakult identitásvesztésre irányítja a figyelmet, s arra is, hogy az előregyártott képek miként manipulálják valóságunk észlelését. Ayman Yossri Daydban a kulturális ipar létező képeibe avatkozik be, így aktiválja azokat, miközben rákérdez a kultúra időtállóságára és az emlékezet működési mechanizmusaira.
Lina Gazzaz
Ayman Zedan többcsatornás videóinstallációja azt vizsgálja, hogy a sivatagi növények miképpen alkalmazkodnak az extrém körülményekhez, rámutatva arra, hogy ezek a fajok élő archívumként őrzik a sivatag történelmét, miközben a fenntartható jövő titkait hordozzák magukban. A mű költői narratívája nem antropocén perspektívából szólal meg, ettől válik igazán izgalmassá. A másik oldalon Basmah Felemban helyspecifikus installációja látható, amely Dzsedda átalakulását tárja fel. A kortárs városi élmény játszótérként tematizálódik, ahol összefonódik egymással mítosz, művészet, zene, az ünnepségek, valamint a kortárs városi élmény. A komplex mű érzékeny reflexiókat fogalmaz meg a hagyomány és a kortárs művészeti gyakorlatok közötti kölcsönhatásról.
A kiállításon olyan neves művészek munkái láthatók még, mint Manal Al-Dowayan, Ahmed Mater, Ahaad Al-Amoudi, Shadia Alem, Sarah Brahim, Nasser Al-Salem.
Moath Alofi
Külön izgalmat ad a tárlatnak, hogy utazó kiállításról van szó, amely már megjárta Brazíliát, sikeresen debütált Rio de Janeiróban, ahol több mint huszonhatezer látogatója volt, ezt követően pedig Kínába megy. S bár az összes művész szaúdi alkotó, a kurátor az argentin származású Diana Wechsler pedig külső perspektívából látja azt, amire a meghívott művészek belülről tekintenek rá, így a kurátori munka és az alkotói gyakorlatok között is izgalmas párbeszéd jön létre, ami tágítja a perspektívát és szélesíti az olvasatokat.