Különösen rossz volt a helyzet Velencében, a velencei kalmárok e cölöpökön lebegő fellegvárában, ahol a járványgörbe egyik csúcsán, nevezetesen az 1575–1577 közötti időszakban csaknem ötvenezer embert vitt el a bubópestis, a város akkori lakosságának nagyjából egynegyedét. Nem csoda, hogy a meglehetősen szabados-kicsapongó életet élő velenceiek a városukban tomboló járványt idővel „Isten átkának” tekintették, és buzgó imával, fogadalmakkal meg felajánlásokkal igyekeztek a Mindenható haragját enyhíteni. Mint eső után a buja gombák, úgy bújtak elő a Szent Sebestyénnek szánt „pestistemplomok” és egyéb karitatív jellegű egyházi létesítmények Velencében. Ilyen karitatív célból életre hívott építmény volt Szent Rókus temploma is, amely máig ható hírnevét páratlan művészi teljesítménynek köszönheti. A Szent Rókus lett ugyanis az egyetlen templom egész Itáliában, amelynek minden festményét egyetlen ember készítette: Tintoretto.
A Káosz és Rend (2020) lényegében egy igencsak modern és minimalista felfogásban készült „diptichon”, amelynek jobb oldali szárnyán – a Káosz-táblán – csupa hófehér számot látunk, mintha egy vörös alapú mátrixba vagy „számháborúba” csöppentünk volna, s mintha az ütközetben elesett számok saját kiömlő vérükkel festenének. Ezzel szemben a diptichon bal oldali szárnyán – a Rend-táblán – nem látunk mást, csupán hófehér strigulákat: szám szerint hatvanat, igen szigorú, katonás módon elrendezve. Mintha valamennyit egy fekete táblára rajzolták volna hófehér krétával valamelyik poroszos jellegű iskolában. Ám ez az iskola leginkább igazi börtönre emlékeztet. A kompozíció ezen „kromatikus” feléből valamiféle béke és megnyugvás árad, mintha a diptichon számmisztikája azt sugallná: igazi Rend csupán a Káosz helyén, tehát egy börtönben valósul meg, a való életben ezzel szemben totális káosz és zűrzavar uralkodik, akár egy értéktőzsdén. És bár a két világ látszólag teljesen elkülönül, a hatvanadik strigula behúzásával ismét a Káosz birodalmába csöppenünk bele.
A minimalista stílusban készült festmény kimagasló kvalitásokkal bír. A számok rendkívül egyéniek: a 666 például három kígyóra emlékeztet, míg a KÁOSZ fölirat O-betűje nagy 0-nak tűnik. A strigulák mérete egyébként pontosan kétszerese a számokénak. Végül: a festményt egy ókori pergamentekercset idéző, „ragacsos” paszparturáma keretezi.