Svájcról az a hagyományos kép, hogy jómódú, konzervatív polgárok lakják, ragaszkodnak sok száz éves nemzeti, etnikai közösségi szervezeti formáikhoz, fontos számukra a vallási hovatartozás, rendkívül takarékosak és nagylelkű adakozók a világ szegényebb sorsú térségeinek javára.
2022-ben az alpesi országban is tartottak népszámlálást, és ennek alapján egy ponton meginogni látszik ez az összbenyomás.
A vallási hovatartozás január végén nyilvánosságra hozott adatai több szempontból is igen meglepőek, bár az európai összképbe jól illeszkednek. A reformáció egyik bölcsője az ország, Kálvin János itt alapította a protestantizmus egyik meghatározó irányzatát, és sok évszázadon át az ország többségi,
domináns felekezete volt a református egyház. Ez azonban fokozatosan megváltozott, negyven évvel ezelőtt már utolérték a katolikusok a reformátusok számát,
de akkor még a népesség kilencven százaléka kereszténynek vallotta magát.
A genfi református Szent Péter-templom 1750 előtt (Wikipedia)
Mára nagyot változott a világ. A vallási közösséghez nem tartozók többen vannak, mint a katolikusok vagy a reformátusok.
A lakosság egyharmada nem vallásos, harminckét százaléka katolikusnak, húsz és fél százaléka pedig reformátusnak
tartja magát.
Döbbenetes a folyamat gyorsasága. 1970-ben még mindössze egy százalék jelentette ki, hogy nem vallásos, ma pedig az össznépesség harmincnégy százaléka.
Vidékenként igen differenciált a kép. A bázeliek és neuchâteliek több mint fele vallástalan, míg az ország középső kantonjaiban huszonöt százalék alatti az arány. Általában a városokban jóval többen tartják távol magukat az egyházaktól, mint a kisebb, mezőgazdasági jellegű településeken.
Az einsiedelni bencés apátság 1900-ban (Wikipedia, Detroit Publishing Company)
Életkor szerint is vizsgálták a kérdést. Míg
a hetvenöt év fölöttieknek „csak” tizenhat, a negyvenöt év alattiaknak negyven százaléka nem vallásos.
A nemek szerinti megoszlás pedig azt mutatja, hogy a férfiak a kevésbé vallásosak. A felmérésben arra is találunk adatot, hogy a vallási közösséghez nem tartozók kétharmada gyermekkorában gyakorolta katolikus vagy protestáns vallását.
A magyar népszámlálási adatok által kapott kép sok szempontból hasonló. Vagyis összeurópai jelenség tanúi vagyunk.
Nyitókép: Genf Kálvin idejében