Katonai radarok és mobiltornyok építésekor tiltakozunk ellene, miközben wifieszközeink használatakor nem is gondolunk rá. A rádiófrekvenciás sugárzás használata a sebészet új lehetőségeit nyitja meg: miniatűr mikrohullámú készülék módjára célzottan „megfőzik” a kóros szöveteket. Az eljárás ősét, a rádiófrekvenciás (RF) kést Harvey Cushing már 1928-ban megszerkesztette és használta.

Az intervenciós radiológia a sugárzások segítségével nemcsak átvilágítja, diagnosztizálja, vizsgálja, hanem kezeli is a daganatokat. Egyik leggyakrabban alkalmazott módszere az abláció, melynek során hőhatással roncsolják a tumort, többnyire akkor, amikor azt műtéttel nem lehet eltávolítani. Helyi érzéstelenítéssel, ultrahang- vagy CT-vezérléssel a daganatos gócba speciális tűelektródát vezetnek, amelyet rádiófrekvenciás sugárzással felmelegítenek, s a keletkező hő elpusztítja a kóros sejteket.

A Premier Med egészségügyi szolgáltató a napokban jelentette be a vágás nélküli pajzsmirigyrák-műtét kifejlesztésére indított kutatásának sikeres befejezését. A kezelést követően a páciens akár aznap hazamehet.

A precíziós sebészet jellemzője, hogy képernyőn követhető a folyamat (erre utal a szakterület angol megnevezése is: image guided surgery, vagyis képalkotással vezérelt sebészet). A rádiófrekvenciás abláció (RFA) eszközei is nagy pontossággal képesek a rádiófrekvenciás energiát a célzott területre irányítani, így a szomszédos normál szövetek nem károsodnak.

Szívritmus-zavar gyógyítása az Országos Kardiológiai Intézetben

Sőt, annak még külön előnye is lehet, hogy valamekkora hőhatás éri őket. Csontrák esetében a célzott hőhatás fájdalomcsillapító hatással bír, és a csontszerkezetet stabilizáló meszesedést indíthat be, ami csökkenti a törés veszélyét. A felmelegedő, de el nem roncsolt zónában a melegítés hosszabb ideig, akár hetekig tartó vérbőséget idéz elő, ami azután növeli a kemoterápiás hatású gyógyszer és a rákos sejtek találkozásának esélyét.

Külön előny, hogy míg a hagyományos műtét után a kemoterápia a seb gyógyulásáig (4–6 hétig) el sem kezdhető, az RFA esetében a helyi és fizikai elvű hatásmechanizmus miatt ilyen kényszerű várakozásra nincs szükség. Ezért a más terápiákkal összehangolt, kombinált RFA-kezelések jelentősen javítják a túlélés esélyét.

A rádiófrekvenciás daganatroncsolás éppen kíméletes volta miatt reális kezelési alternatíva lehet olyan páciensek esetében, akik már túl vannak egy vagy akár több sebészi beavatkozáson és hosszas kemoterápián, így testi és pszichés terhelhetőségük csökken. E beavatkozások rosszabb állapotú betegeken is elvégezhetők, akiket már altatni sem lehetne. A lehető legkisebb megterheléssel járó RFA a betegek életminőségének megőrzése szempontjának is kiváló választás.

Miután a daganatok az egészséges szöveteknél érzékenyebbek a hőre, az RFA elvileg valamennyi – három centiméternél kisebb – daganatnál és bármely szerv esetében alkalmazható. A gyakorlatban a hőablációs módszereket leginkább elsődleges májrák és más szervből átterjedt májáttét ellen alkalmazzák, de bevethető vese- és tüdődaganatok vagy csontáttétek kezelésében is. A CT-vezérelt, ambulánsan kivitelezhető rádiófrekvenciás daganatroncsolás túlélési eredményei azonosak a hasonló, de operálható daganatok műtéti túlélési adataival.

A komplikációk alacsonyabb aránya, az alacsonyabb terápiás költség, a rövidebb kórházi kezelés és az ebből is fakadó életminőség-nyereség a hagyományos sebészi ellátással szemben mind az RFA mellett szólnak.

Az RFA-technológiát nemcsak az onkológiában alkalmazzák, hanem például kardiológiai betegségeknél vagy a jóindulatú pajzsmirigy-elváltozások gyógyításában is. A kardiológiában az RFA-elvű, katéteres ablációt a szívben lévő, kóros ingereket képző, ezáltal szívritmuszavart okozó izomrostok roncsolására, kiiktatására használják. A kibocsátott energia felmelegíti és szétroncsolja a ritmuszavart okozó szívizom-területet. A beavatkozást követően a legtöbb esetben a szív visszaáll normális ritmusára.

A rádiófrekvenciás abláció a visszerek műtéti kezelésében is sokszor előnyösebb alternatívát kínál. Az érsebész a bőrön keresztül, minimális tűszúrással behatol a kórosan tágult vénaszakaszba, melyet a környező szövetek károsítása nélkül kirekeszt a keringésből. Az RFA nem roncsolja a környező ér-, nyirokér- és ideghálózatot. A felépülési idő rövid, a pácienseink akár egy-két nap után visszatérhetnek megszokott életvitelükhöz.