Nem pusztán szoftverfejlesztés kérdése a mesterséges intelligencia (MI). A hatalmas mennyiségű adat minden korábbinál nagyobb sebességű feldolgozásához és elemzéséhez a ma rendelkezésre álló számítástechnikai kapacitás megsokszorozására lenne szükség.
Az MI robbanásszerű elterjedése nagy teljesítményű számítógépek, illetve azokhoz szükséges processzorok százmillióinak előállítását
igényelné, amire pillanatnyilag nincs elegendő gyártókapacitás.
Processzorok százmillióira volna szükség (képek a Pixabay-ről)
Sam Altman, a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI vezérigazgatója a szűk keresztmetszet oldása érdekében maga lépett akcióba.
Új MI-chipek fejlesztéséhez és gyártásához keres befektetőket,
fokozva a szektorban a versenyt és az innovációt. Egyetlen korszerű gyártóüzem megépítése azonban több tízmilliárd dolláros beruházást igényel.
A szükséges tőke előteremtésére Altman az Egyesült Arab Emírségekben tárgyalásokat folytatott Tahnoun bin Zájed al Nahján sejkkel, az Emírségek nemzetbiztonsági tanácsadójával, aki egyben befolyásos állami befektetési alapok vezetője, emellett a japán központú SoftBank-csoporttal, valamint a chipgyártás terén vezető szerepet játszó Taiwan Semiconductor Manufacturing cégóriással.
Sam Altman gyors megtérüléssel kecsegteti a befektetőket (Wikipedia)
Sam Altman azzal próbálja meggyőzni a befektetőket, hogy a gigantikus beruházásokra fordítandó tőke gyorsan és biztosan megtérülhet, hiszen
az OpenAI kiszámítható, stabil piacot biztosítana a gyártóknak,
továbbá az MI és a kapcsolódó iparágak szempontjából kulcsfontosságúnak tartja az energia- és adatközpontok globális infrastruktúrájának és ellátási láncainak bővítését is.