A CES eredetileg a számítógépgyártók és szoftverfejlesztők fóruma volt, az elektronikus technológiák térhódításával, a digitalizáció terjedésével azonban egyre több iparág cégei jelentek meg, hogy bemutassák a CES közönségének legújabb fejlesztéseiket. Ma már a háztartási gépektől a szépségápolási termékeken át az okosotthonokba szánt megoldásokig szinte mindent kiállítanak. Az idei fő témák az autonóm járművek, az 5G, az okosotthon, a robotok, az űrutazás és a környezetvédelem voltak. A nagy világvállalatok mellett startupok százai mutatták be újszerű termékeiket, megoldásaikat. Az omikron vírus és több nagyvállalat visszalépése ellenére végül 2200 kiállító döntött a személyes jelenlét mellett.
A Legjobb Robot címet a Labrador Retriever nyerte el, egy leginkább szekrénynek kinéző készülék, amely adott esetben sört is tud hozni a hűtőből, de készítői alapvetően arra szánják, hogy mozgásukban korlátozott emberek mindennapi életében nyújtson segítséget. A Keenon cég G2-es humanoid robotja üdvözölte a vendégeket, útbaigazította az érkezőket, s kijelzőjén vásárlási útmutatókat és hirdetéseket jelenített meg.
Humanoid robot (Fotók: Consumer Technology Association)
Egy egészségügyi cég bélyeg méretű, bőrre tapasztható diagnosztikai rendszert kínál, amely a nyakra helyezve képes nyomon követni, figyelni az ember pulzusát, vérnyomását és véralkohol- vagy vércukorszintjét. A kutatók a „tapasz” elkészítésekor több apró érzékelőt, középen a vérnyomás-érzékelővel ágyaztak be egy vékony, rugalmas polimer lapba.
A Mercedes fizikai bemutató helyett virtuálisan leplezte le legújabb, Vision EQXX nevű koncepcióautóját, amely 100 kilométeren mindössze 10 kWh elektromos energiát használ, így maximális hatótávolsága feltöltésenként meghaladhatja az ezer kilométert. Az adatok ugyanakkor egyelőre pusztán szimulációkon alapulnak, így messzemenő következtetéseket nem lehet levonni belőlük. A kiemelkedő hatótávhoz a Mercedes kénytelen volt néhány kompromisszumot kötni. Az autót egy mindössze 150 kW-os villanymotor hajtja, nem véletlen, hogy gyorsulásáról és végsebességéről a bemutatón nem esett szó. A Mercedes a kocsi tetejére napelemet helyezett, ami az akkumulátor töltésével 20-30 kilométernyi extra hatótávolságot jelent.
Koncepcióautók 1
A BMW szintén virtuálisan bemutatott színváltós koncepcióautója fehérből feketébe és vissza tud változni. Az időjárási körülményekhez alkalmazkodó színnel csökkenthető lehet a hűtéshez vagy fűtéshez szükséges energia mennyisége; nagy forróságban a fehérre váltó karosszéria több napfényt tudna visszatükrözni, mint a sötétebb árnyalat.
A Hyundai Mobis e-corner technológiájával az autók kerekei kilencven fokban is el tudnak fordulni, így az önvezető autók majd a legzsúfoltabb városokban is nehézségek nélkül, oldalazva tudnak parkolni és a fordulást is könnyebb kivitelezni velük. A Hyundai egy új, kapszula formájú, 133 centiméter széles, 125 centiméter hosszú és 188,5 centiméter magas, egy személy szállítására alkalmas önvezető minijárművet is bemutatott.
A Sony újabb elektromos autóval jelentkezett, Vision-S 02 néven, egyben bejelentették saját villanyautógyártó-részlegük elindítását.
Koncepcióautók 2
A Volvo a Luminar Technologies vállalattal együttműködve bemutatta a Ride Pilot elnevezésű autonóm vezetési rendszert, amelyhez a Volvo kaliforniai ügyfelei 2022 után előfizetéses szolgáltatásként férhetnek majd hozzá. A rendszer egy Luminar Iris LiDAR érzékelőből, 16 ultrahangos érzékelőből, nyolc kamerából és öt radarból álló csomagot tartalmaz. Henrik Green, a Volvo technológiai vezérigazgató-helyettese szerint a Ride Pilot teljesíti az Autómérnöki Társaság 3. szintű autonómiakritériumait: a vezetőnek nem kell a kormányt fognia vagy az útra figyelnie. A Volvo ezzel megelőzi a Tesla 2. szintű FSD Béta rendszerét, amely megköveteli a vezetőtől, hogy az autó jelzése esetén bármikor átvegye az irányítást.
A John Deere új önvezető traktorát állította ki, amely a mesterséges intelligenciának köszönhetően emberi beavatkozás nélkül, precízen képes elvégezni a mezőgazdasági munkákat.
A francia MoonBikes a világ első ultrakönnyű, elöl sí-, hátul lánctalpas elektromos hóbiciklijét mutatta be.
Repülő eszközök
A Maca Flight francia startup hidrogénhajtású, hat darab, egyenként 35kW teljesítményű villanymotorral hajtott repülő autót (carcopter) készül piacra dobni, amelyet mesterséges intelligenciával működő vezetéssegítő rendszerrel is felszerelnek, így elkerülhetővé téve a véletlen ütközéseket. Az S11 jelű jármű jelenleg még csak terv formájában létezik, de 1:3 arányú makettjét a CES látogatói is megvizsgálhatták, sőt a cég pavilonjában virtuális tesztvezetésre is lehetőséget kaptak.
A tokiói székhelyű SkyDrive startup ultrakönnyű kompakt repülő autóját, az SD-03-t mutatta be, amellyel a cég 2025-től repülőtaxi-szolgáltatást kíván indítani. A járművet úgy tervezték, hogy kiváló stabilitással képes legyen függőlegesen felszállni és landolni. A kibocsátásmentes elektromos jármű lehetővé teszi a gyors és biztonságos háztól házig történő szállítást bárhol, beleértve a sürgősségi mentést is. Az SD-03 az első repülőautó-modellként biztonsági tanúsítványt kapott a japán hatóságoktól, jelezve, hogy a repülő autó szerkezete, szilárdsága és teljesítménye megfelel a biztonsági és környezetvédelmi követelményeknek.
A Samsung Neo QLED modelljeiben bemutatta a mélységfokozó képminőség-javító algoritmust, amely automatikusan felismeri a képernyőn látható tárgyakat, és kiemeli azokat a háttérből, ezzel még élethűbbé válnak a képek.
A Samsung új Eco Remote távirányítójának hátoldalán egy napelem is helyet kapott, és a WiFi rádióhullámókból is képes kinyerni némi energiát, így az akkumulátorát sosem kell feltölteni.
A Panasonic hangfelismerésre képes új mikrohullámú sütőjének emberi hanggal is adhatunk instrukciókat, így akár előre is időzíthetjük vele a sütést-főzést.
A SOUND MIRROR tükörnek álcázott okos hangszóró, amely az IPX6-os vízállósági besorolásnak köszönhetően, lényegében bárhol, még a fürdőszobában is biztonságosan elhelyezhető.
Az AerNos nano-gázérzékelőket mutatott be, amelyek igen kis koncentrációban képesek érzékelni a levegőszennyező gázokat. A kémiailag módosított szén nanocsöveket tartalmazó miniatűr szenzorok párhuzamosan többféle gáz, például ózon, formaldehid, nitrogén-dioxid, ammónia, metán koncentrációjának mérésére alkalmasak.
Bemutatkozott a világ első „űrmosószere”, a Tide és a NASA közös projektjében az űrben való használatra kifejlesztett, teljesen lebomló, zárt vízrendszerekben való használatra alkalmas mosószer. Ugyanakkor ez a mosószer lehetővé teszi a mosást olyan környezetben, ahol a víz csak korlátozottan elérhető, így a Föld vízhiányos területein is környezetkímélő módon alkalmazható.
A növényi alapú hús- és tejszerű termékek előállításával foglalkozó Impossible Foods a CES-en debütált a Burger 2.0-val, amely a cég szerint az állati eredetű termékeknél sokkal kisebb környezeti lábnyom mellett adja meg a fogyasztóknak a hús- és a tejtermékek ízét és előnyeit. Kóser és halal-tanúsítvánnyal is rendelkezik, glutén- és koleszterinmentes, ugyanakkor ugyanannyi biológiailag hasznosítható vasat és fehérjét tartalmaz, mint a hagyományos marhahús. Ezzel csökkenthetjük szénlábnyomunkat, megóvhatjuk a vízkészletet, megőrizhetjük Földünket a jövő generációi számára.
A kiállításon az INPUT Program és az Express Innovation Agency közös szervezésében tizenkét magyar startup is bemutatkozhatott, többek között újgenerációs légúti inhalátorral, hordozható bioszenzoros készülékekkel, műanyaghulladékból 3D nyomtatási alapanyag otthoni előállítására alkalmas készülékkel és a mezőgazdasági kártevők elleni védekezést szolgáló valós idejű döntéstámogatási rendszerrel. Bemutatkozott egy élelmiszermentő platform, amelyen keresztül a vendéglátóhelyek, boltok kedvezményesen értékesíthetik az el nem adott, jó minőségű élelmiszereket.
A kis- és közepes vállalatok gyártásdigitalizációjával foglalkozó Haris Digital magyar startup szenzor- és gépi tanulás alapú rendszert hozott létre, amely folyamatosan figyeli, milyen hatékonysággal működnek a gépek egy vállalat termelőüzemében. Perecz Péter, a Haris Digital ügyvezetője elmondta, hogy a Pentagon küldöttsége is kíváncsian fogadta a cég találmányát.