Szerző: Tahyné Kovács Ágnes
Teremtésvédelem és algoretika
A digitális innováció életünk minden területét érinti, személyes és társadalmi szempontból egyaránt. Ez befolyásolja a világ és önmagunk megértésének módját, valamint gondolkodásmódunkat és cselekvésünket.
A föld lázas
Nyár végi dél-ázsiai látogatása során Ferenc pápa ezekkel a szavakkal hívott fel személyes és közösségi megtérésre, szorgalmazva a párizsi klímamegállapodás végrehajtását. Elengedhetetlennek nevezte a szembenézést a gyorsan felmelegedő világ veszélyeivel, különösen támogatva a legsebezhetőbbeket.
Büntetőjoggal az ökocídium ellen
A súlyosbodó hármas környezeti krízis idején az emberiség folyamatos útkeresésben van, miként tudná megfékezni a természet pusztítását. A szándékos környezetkárosítás ellen a büntetőjog eszközei is alkalmazhatók, s nemcsak természetes személyekkel, hanem vállalatokkal szemben is.
Technológia az elesettek szolgálatában
Ha a fejlődés előmozdítására használják, a mesterséges intelligencia erősítheti az emberek közötti testvériséget, lehetséges kockázatainak kivédésére azonban már az algoritmusok fejlesztésétől figyelembe kell venni az etikai szempontokat – figyelmeztet Ferenc pápa.
Az élet kultúráját választjuk
A teremtett világ védelme, a teremtésvédelmi szemlélet a legszélesebb értelemben vett életvédelem. Más környezet- és természetvédő megközelítésekkel szemben nem pusztán a természetes és épített környezetre összpontosít, az ember szerepét is kulcsfontosságúnak tartja.