A rendezvény stílszerűen Balázs Géza nyelvész, egyetemi tanár előadásával kezdődik,

aki arra keresi a választ, hogy miként alakulhat át nyelvünk a mesterséges intelligencia korában. Egyáltalán átalakul-e vagy esetleg ez már részlegesen meg is történt? A Ki ötezerben élsz című előadáson szó lesz arról is, hogy tartani kell-e nyelvünk folyamatos változásától, gazdagodik, silányul vagy egyszerűen csak átalakul a nyelv?

A rendezvénysorozat másnap, november 13-án, szerdán a Kiserdőben rendezendő közös versmondással folytatódik.

Az egykori kőszínházi oszlopoknál évek óta egy-egy költő áll ki a helyi diákok elé és szavalnak el együtt egy verset,

mert a szavak közös mormolásának különös varázsa van. Ebben az évben Iancu Laura, József Attila-díjas költő mond köszöntőt, majd egy rendhagyó irodalomóra megtartására is vállalkozik.

Még szerdán Regős Mátyás költő és Vértesi Ferenc gitáros zenés irodalmi est keretében igyekszik a melankóliát és a líraiságot megjeleníteni,

valahogy így: „Hülyeség várni a tavaszt angyalom, megkívánni elég. Aztán keresni egy padot mellékesen és tétován, nadrágszárad felhúzni kissé, és álladat égnek szegezni.”

Elhangzanak majd dalok Patyik Fedonról, a képzeletbeli barátról, a gyerekkorról, és persze női sorsokról. Különös alakok és történetek elevenednek meg, a szerzők ígérete szerint mind-mind kicsit közelebb viszi a hallgatóságot a boldogsághoz.

November 16-án pedig Szálinger Balázs József Attila- és Salvatore Quasimodo-díjas költő és Szűcs Krisztián (HS7, Budapest Bár, NAZA, Rühös Foxi) gitárművész szólaltatják meg lírai énjüket.

A Szűcsinger műfaja meghatározhatatlan: koncertnek irodalmi est, irodalmi estnek kabaré, kabarénak költészet, költészetnek meg öncélú örömzene.

Petőfi, Háy János, Beatles-dalok, magyar kabaré és persze Szálinger Balázs saját szövegei. Könnyed, elgondolkodtató és súlyos szövegekhez színes, gitárközpontú popzene társul. Lesz sok öröm és bánat, s az est végén még világslágerek is megszólalnak. – A duónknak két érdekessége van: én nem vagyok zenész, csak felolvasok, esetleg a végén, ha már jó a hangulat, merem elővenni a kazut és belefújok párat, ami általában inkább vicces szokott lenni. Szűcs Krisztián pedig popzenész, így más a közelítése a versekhez, mint amit megszoktunk például a Kaláka együttes révén. Szóval kabaré az egész – nyilatkozta portálunknak Szálinger Balázs.

A rendezvénysorozat ideje alatt magyar nyelvi játékokat tartanak a helyi általános és középiskolás diákok részére.

A november 12–16. között zajló rendezvénysorozat részletes programja itt található.