Csak nem kolléga? – kérdezi Tikovits úr. A winkel-fogás árult el. No nem valamiféle önvédelmi sport fortélyára kell itt gondolni, hanem annak az elmés szerszámnak a kézbevételére, amely fogást csak a betűszedők ismerik.

Ilyenbe rakosgatta egymás mellé Gutenberg a Biblia betűit is, mielőtt oldalakká tördelte volna.

Némelyek hívják szedővasnak, de csak olyan ritkán, mint a krumplit burgonyának. Igazi szedő soha. Próbálták sorzóra, sőt sorjázóra is magyarítani a német nevet, szerencsére sikertelenül.

Az utolsó előtti évfolyamban végeztem betűszedőként, mielőtt megszűnt volna az oktatás, és lassan kihalt a szakma. A Budafokon élő Tikovits József egykori betűszedő présházába mentette egy letűnt világ néhány emlékét. A fal mellett betűszekrények, mellettük prés, közöttük festékes tégelyek.

A présház előtt keresztapja képével, aki az egész életét meghatározta (a szerző felvételei)

 

Ezt a szakmát a keresztapám választotta a bátyámnak meg nekem. A fontos dolgokat ő döntötte el a családban. Azt mondta, ez egy szép szakma és igaza is lett. Nekem nagyon megfelelt, mert olyan foglalkozást szerettem volna, amihez nem kell a matematika, a fizika meg a hasonló tantárgyak. Amikor leérettségiztem, a bátyám után mentem a Pátria Nyomdába. Ott főleg táblázatokat szedtünk.

Régi emlékek tolulnak fel bennem. A Tolnai Lajos utcai tanműhely meg a Révai Nyomda, ahol Bán Pista bácsi keze alatt tanultam a mesterséget. Ha mi, inasok, nem akartunk dolgozni, a háborús éveiről kérdeztük az öreget, mire egy legalább fél óráig tartó élménybeszámoló következett. Egyébként

szerettem a betűszedés minden ágát,

de a táblázatszedéstől a hideg is kiráz. Nem elég, hogy kézzel illesztgettük a különböző hosszúságú, koszos rézléniákat a festékes ólomdarabok közé, de még számolgatni is kellett, és amikor a présbe raktam a kész táblázatomat, valahogy nem jött ki a matek. Tikovits úr szerint nincs igazam.

Szedő szerszámok (jobbról): ár, winkel és (nem csipesz, hanem) pinzetta

 

Ez az alapja a nyomdászatnak. Aki azt tudja, mindent tud. Nekem nagyon tetszett, jó mesterek tanítottak. Mivel már nagykorú voltam, ezért délután is bent maradhattam a nyomdában, és dolgozhattam velük. Voltak sikerélményeim már inas koromban is. Egy tanulmányi versenyen én értem el a legtöbb pontot, így szakmunkásvizsga nélkül szabadulhattam. Aztán egyszer a korrektor-revizor, a Karpinszky bácsi, aki a szakmájában igen elismert ember volt, behívott a kis kuckójába.

Bementem, épp egy öreg kolléga volt nála. Nem ismertem, de valamikor abban a nyomdában dolgozott.

Azt mondta, hogy mielőtt meghal, a winkeljét a legjobb szedőinasra szeretné hagyni.

És átnyújtotta nekem. Szóhoz sem jutottam a megtiszteltetéstől. A feleségemet is a Pátriában ismertem meg. Így kerültem egy pesterzsébeti proli környezetből egy teljesen más, budafoki sváb polgári világba. Az első fizetésemet már neki adtam haza.

A szedők jobbról balra és fejjel lefelé olvastak

 

Voltak még érdekes arcok a régi világ szedői közül?

Hogyne! A Zsiga bácsi például egy igen furcsa alak volt. Fiatal korában bekerült valami szektába, akik olyasmivel kísérleteztek, hogyan reagál az emberi gyomor azokra az ételekre, amiket az állatok esznek. Kimentek legelni a Hűvösvölgybe, a rendőrség meg bevitte őket. A másik mániája az volt, hogy mezítláb járt. Az igazgatóság ezt nem nézte jó szemmel, és megtiltotta neki. Erre a nyomda kapujában felvette a cipőjét, de ahogy kilépett, már vette is le. Én nyolcvankét éves korában találkoztam vele. Amikor elérte a korhatárt, elment nyugdíjba.

A nyomda nélkül azonban elment az életkedve, meg is betegedett. Visszakönyörögte magát és rendbejött.

Pedig a szedés fárasztó munka. Egész nap állni kell.

Aki megszokta, annak nem fárasztó – mondja, majd visszakanyarodik az előző témához. – Jó emlékeim vannak még az öreg Bellák Imre bácsiról. Zsidó ember volt, a munkaszolgálatot is megjárta. Régi plakátokat, nyomtatványokat szerzett nekem az ismerőseitől, mert tudta, hogy azokat gyűjtöm. Vele történt a következő eset. Az ötvenes években sztahanovista volt a Szikra Nyomdában. Akkoriban az volt a szokás, hogy

az élmunkások arcképét is vitték a felvonulók május elsején. Az öregnek a saját képét adták, azzal vonult fel.

Ők még ahhoz a generációhoz tartoztak, akik valcoltak, tehát vándoroltak. A tízes-húszas években még élt az a szokás, hogy

egy frissen felszabadult nyomdász beállt egy nyomdába, teszem azt Brünnben. Ausztriába, Cseh- és Németországba mentek leginkább.

Ahogy az öregek mesélték, amikor megérkeztek egy városba, bementek a nyomdába, ott összeadtak nekik annyi pénzt, hogy megéljenek egy darabig. Ha akart, dolgozott, ha nem akart, nem kellett. De általában dolgoztak, mert meg akarták ismerni, milyen egy másfajta nyomda.

Ezek aztán méretes betűk!

 

Meddig tartott a pátriás időszak?

Három évig, azután mentem a bátyám után az Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó nyomdájába. Ott teljesen más volt a feladat, és meg akartam tanulni azt is. Kis nyomda volt, de mindenféle munka adódott a névjegyektől az újságig.

Manapság talán nem sokat mond már ennek a kiadónak a neve, de a velem egykorúaknak a Pajtás, a Hahota, a Kockás vagy a Füles és számos egyéb, ott szerkesztett és kiadott folyóirat még mindig jelent valamit. A kiadó dolgozói ingyen kapták a kiadványokat, így nem csoda, ha a gyerekei ezeken nőttek fel. Csütörtök este alig várták, hogy hazaérjen az apjuk és megrohamozták a táskáját a „kincsekért”. Akkoriban

az Ifjúsági Magazinnál csak a Bravo volt menőbb, de többe is került.

A nyolcvanas évek elején nyugdíjba ment az igazgató, és odahelyeztek valakit a KISZ-ből. Fogalma sem volt az egészről, ezért engem választott helyettesnek és mindent én csináltam. A titkárnőjével ketten irányítottuk a nyomdát. Az őt követő főnök fél évig bírta és elmenekült. Utána én lettem a nyomdavezető.

És nem bánta meg, hogy egy ilyen kis nyomdában dolgozott évtizedeken keresztül a nagy és híres, esetleg jobban fizető nyomdák helyett?

Egyáltalán nem. Hívtak a központba irodai munkára, de nem akartam menni. Nekem ez tetszett.

Réges-régen egy messzi-messzi galaxisban

 

Egy komplett kis nyomdában beszélgetünk.

A prést leszámítva minden olyan, mint a könyvnyomtatás hajnalán.

Erre hogyan tett szert?

Amikor felszámolták a vállalatot, beszereztem néhány dolgot. A betűket beöntötték volna. Inkább megmentettem. Ezt a prést Gyálon vettem akkoriban hétezer forintért. Állítólag a Zrínyi Nyomdából származik. Az volt a tervem, hogy valami kis ipartörténeti múzeumot hozok létre régi szerszámokból. A nyomdai rész mellett kiállítottam volna még az apám kőműves- meg az apósom asztalosszerszámait is, de nyugdíjasként mindig lefoglalt valami. Nyolcvanévesen pedig már nincsenek nagy terveim.

Festékes tégelyek

 

Ha visszatekint a szakmájára, meg tudja fogalmazni, mi volt a szépség benne?

Azt nem lehet elmondani.

A nyomdászat csodálatos dolog. Ennél szebb szakma nincs, vagyis nem volt.

A legjobban a tipográfiát, egy kiadvány megtervezését szerettem. Egy plakáton, egy röplapon vagy egy meghívón úgy elrendezni a szöveget és a képet, hogy az megragadja a szemet és ízléses is legyen.

Sajnos, ez már kiment a divatból. Olyan hibákat követnek el ma a kiadványszerkesztők, amiért nekünk, inasként a kezünket törték volna le. A betűtípusok keverésének vagy a szöveg tördelésének szabályairól nem is hallottak. Olvasom az újságot, tele van hibákkal. Nincs már korrektor? Régen is voltak nyomdahibák, de a számítógép elterjedésével minden csak rosszabb lett. Pedig nem lenne törvényszerű és mégis…