A Méhes György szellemi hagyatékát őrző és kibontakoztató alapítvány évente, az író születésnapja körüli időszakban rendezi meg díjátadó ünnepségét, Budapest és Kolozsvár váltakozó helyszínein. A díjazottakat a Magyar Írószövetség és az Erdélyi Magyar Írók Ligája javaslatai alapján a kuratórium választja ki.
A 2025-ös díjazottak

Kárpát-medencei Irodalmi Életműdíjban részesült L. Simon László író, akinek szerteágazó irodalmi munkásságát Erős Kinga, a Magyar Írószövetség elnöke méltatta:
„L. Simon László alkotói pályája a közösségek iránti elkötelezettséggel fonódik össze. Tehetségét mindig tág értelemben értelmezte: nemcsak az írott szóban, de a tettek erejében is bízva vált a magyar kultúra sokoldalú, innovatív alakítójává.”

Az erdélyi irodalmi díjat Karácsonyi Zsolt költő, író, műfordító vehette át. A díjazottat dr. Vincze Ferenc író, irodalomtörténész méltatta:
„Karácsonyi Zsolt művei a hagyomány szövetéből bomlanak ki, miközben mindig az egyedit kutatják. Lírája és prózája nem választja szét múltat és jelent – a ’ki voltam’ és a ’ki lettem’ egymásba ívelnek még akkor is, ha az újdonság keresése folyamatos kihívásként van jelen.”

Az erdélyi irodalmi debütdíjat rendhagyó módon intézmény kapta: a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi lapok szerkesztősége. Az elismerés indoklása szerint a díj a magyar nyelvű gyermekirodalom és illusztráció ösztönzését, az olvasás népszerűsítését és a fiatal alkotók támogatását ismeri el. A szerkesztőséget dr. Harmath Artemisz méltatta, a díjat László Noémi főszerkesztő vette át:
„A Napsugár immár 68, a Szivárvány 45 éve juttat el új verseket, meséket és ismeretterjesztő írásokat több mint tizenkétezer kis olvasóhoz, Erdély ötszázhatvan településére és több ezer iskolájába. Ezek a lapok nemcsak olvasóvá nevelnek, hanem ízlést is formálnak, a gyermekek anyanyelvi és kulturális kompetenciáit fejlesztve.”
Méltó ünneplés
A díjátadót Nagy Elek, az író fia nyitotta meg, aki beszédében hangsúlyozta: az alapítvány létrejöttével egy régi családi álom vált valóra – hogy a magyar, különösen a határon túli magyar irodalom szervezett, intézményes támogatást kapjon.
A gála különleges pillanataként Lukács Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész olvasott fel egy részletet Méhes György Micsoda társaság című regényéből, felelevenítve az író jellegzetes humorát. Az est zenei záróakkordját Kovács Villő hegedűművész és Ungár Cecília zongoraművész közös előadása adta.
A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány díjai
A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány három rangos irodalmi díjjal ismeri el a magyar nyelven alkotó szerzők és műhelyek munkásságát.A névadó Méhes Györgyöt (polgári nevén Nagy Eleket) 2002-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Az elismeréshez járó pénzösszeget az író az erdélyi magyar irodalom támogatására ajánlotta fel – ezzel indult el a díjazás története. Az első két évtizedben az örökösök – az Erdélyi Magyar Írók Ligájával (E-MIL) együttműködésben – évente két díjat adományoztak:
• az E-MIL Irodalmi Nagydíjat (Méhes György-díj, 3000 euró),
• illetve a Méhes György-debütdíjat (1000 euró) a legtehetségesebb első kötetes szerzőnek.
A díjazottak kilétét 2023-tól az örökösök által 2022-ben létrehozott Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma dönti el a Magyar Írószövetséggel, valamint az Erdélyi Magyar Írók Ligájával való konzultációt követően. A kuratórium egyúttal létrehozott egy új, 5000 euró értékű életműdíjat is, mint az alapítvány legrangosabb elismerését, amelyet évente egy Kárpát-medencei magyar szerzőnek ítélnek oda, életművének méltó elismeréseként. A kuratórium tagjai: Nagy Levente elnök (az író unokája), Sárkány-Nagy Erzsébet (az író leánya), Erős Kinga (a Magyar Írószövetség elnöke), Nagy Koppány Zsolt (író), Gál Attila (az Erdélyi Híradó kiadó szerkesztője), valamint a nemrégen bekövetkezett haláláig Láng Gusztáv, irodalomtörténész.