Minthogy Kína komoly népesedési gondokkal néz szembe, a robottechnikát is – kissé avítt hasonlattal – gőzerővel hajtja. Tavaly szeptemberben már 1,7 millió robot állt munkában különböző gyáraiban, ami a világ össz-robothasználatának az 51 százalékát teszi ki. A legtöbb robotot egyébként Dél-Korea alkalmazza, tízezer főre 1000-et, utána Szingapúr, amely 770-et, Kína ezzel a számítási móddal 470-et, Németország 429-et, az USA 295-öt, az EU átlagosan 219-et, Szlovákia 201-et, Magyarország 133-at. A megmérettetésen való részvételt nyilván legfőképpen reklámcélok indokolják, illetve az az állami törekvés, hogy az esemény bemutassa a kínai robottechnológia hatalmas előrehaladását. A futó robotoknak bonyolult műveletet kell végrehajtaniuk: emberméretükkel és alakjukkal kell lefutniuk a távot, nem ütközhetnek egymással és az emberfutókkal, és ha akkumulátoruk lemerül, új töltést kaphatnak, de tízpercnyi büntetőhátrányt szenvednek.
Az egyik nagy kínai robotgyártó éppen az a BYD, amely a Teslától tavaly átvette a legnagyobb villanyautó-gyártó rangját. A Tesla-részvények ismert 40 százalékos árfolyamesése ezzel is magyarázható, nemcsak azzal, hogy a nyugati autóvásárlók a Teslától való elfordulásukkal fejezik ki nemtetszésüket Musk politikusi módszerei iránt. Tegyük hozzá, a bakafántos politikai ízlés találhatna kifogásolnivalót a BYD-val kapcsolatban is. Hogy a félmaratonon részt vesz-e a Tesla gyártotta Optimus robot, még nem világos, de március 21-én Musk, miután azt régi befektetője, Ross Gerber a cégvezetésről való lemondásra szólította fel, tájékoztatót tartott, és igyekezett csillapítani részvényesei kedélyét, mondván, a Tesla az egyetlen gyártó a világon, amely képes az iparban és háztartásokban használható emberszabású robotok tömeges előállítására, az idén ötezret, jövőre hatvanezret készít, ami dollárbilliárdokat fialhat. Ne feledjük, az önvezető autók voltaképpen robotok. Az Optimusba a Tesla számos rendszerét beépítették.
A humanoid robotok piaca egyre nő, hiszen áruk – Musk 20 ezer dollárra akarja levinni a most mintegy 150 ezerbe kerülő gépekét – mára versenyre kel az emberi munkaerő árával, a Tesla-vezér becslése szerint 2040-re tízmilliárd robot lesz a világon, de az óvatosabbak is egymilliárdra teszik ezt a számot, mint Peter H. Diamandis – a Forbes által is idézett – jelentéséből kitűnik. Úgyhogy számos jelentős cég szállt be világszerte ebbe a versenybe. Diamandis tizenhat céget nevezett meg piacvezetőként, és elsőként a Teslát említi. A hatodik az az Apptronik, amelynek emberszabású, Apollo nevű robotjait Kecskeméten is próbaüzembe állította a Mercedes, amely éppen március közepén ötvenhárommillió dollárt fektetett be a jeles startupba. A Goldman Sachs szerint 2035-re 38 milliárd, az Ark Invest szerint 24 billió dollárra nővő piac hamarosan felülmúlja a személygépkocsikét. Az emberszabású robotok kiválthatják az ismétlésen, fizikai erőkifejtésen alapuló lealacsonyító vagy veszélyes munkákat, illetve az idős- és beteggondozási, háztartási munkákat, ami lecsökkentheti a bevándorlás legfőbb húzóerejét. Mindez alapvető társadalmi változásokat idéz majd elő, melyekről Diamandis jelentése szerint nincs megfelelő nyilvános párbeszéd.
Érdekes adalék a tavalyi pekingi félmaratonhoz, hogy az élbolyban érkező négy versenyző közül három lassított, hogy a kínai nyerjen. A versenyzőket azonban megfosztották érmüktől.