– Igaz… Csak azt gondoltam, hogy ha ilyen nagy horderejű bejelentés lesz, pontosan kezdik. Erősen ront a dolog hitelességén, ha ilyen csúszások vannak…
– Már miért rontana?
– Hát, csak… Például lehet, hogy valaki az mondja: bolygók röppályáin akarnak változtatni, olyan erőkkel akarnak kikezdeni, amiknél egy ezredmásodpercnyi tévedés csillagászati egységekben mérhető eltérést okozhat, aztán egy sajtótájékoztatót sem tudnak időben elkezdeni.
– Maga sem érkezett időben.
– De a Mars mindig időben érkezik.
– Vagy nem.
– Hogyhogy nem? A Mars nem tud késni.
– A Mars a maga tehetetlensége szerint mozog, persze. De vajon mit jelent az, hogy időben érkezik?
– Hát… Kiszámolták. Nem?
– Na, ez az!
– Ez mi?
– Ez az igazi kérdés. Nem az, hogy időben tudnak-e kezdeni egy sajtótájékoztatót, hanem az, hogy hogyan határozzák meg a várható eseményeket.
– Ugyanezt mondtam. Vagy… Ugyanezt akartam mondani.
– Hmm… Emlékszik a klímahisztériára?
– Klímahisztéria? Hát… Valami rémlik.
– Greta Thunberg?
– Ó, igen! Valami kislány volt a század elején, vagy mikor…
– Pontosan. Felszólalt mindenfelé, hogy meg kell védeni a klímát, mert különben mind meghalunk.
– Igen. Így már emlékszem. Csak akkor még nagyon kicsi voltam. A minecraft érdekelt, nem az éghajlatváltozás.
– Hát én sem voltam egy matuzsálem, de arra világosan emlékszem, hogy teljes pánikban volt a világ. – Egy családi ebéden a nagynéném arról beszélt, hogy nem szabad gyermeket vállalni, mert az rendkívüli környezetterheléssel jár, egyszer az óvodában valami dalocskát tanultunk, hogy a nagymamák nem vigyáztak a Földre és ezért elpusztul, apám meg napelemet tett a házra, hogy javítson a karbonlábnyomunkon… Fantasztikusan sokat kereshetett a zöldenergia-lobbi a soha meg nem térülő projektek állami támogatásán.
– Hogy mi mindenre emlékszik! Fantasztikus.
– Azért maradt meg ilyen erősen, mert én őszintén féltem a klímakatasztrófától. Kisgyerekként azt hittem, hogy húsz, harminc év múlva mindannyian megfövünk. Aztán persze nem főttünk meg.
– Hát igen. Bár kétségkívül melegebb van.
– De most őszintén! Magának hiányzik a grönlandi jég?
– Nem. De azért tény, hogy komolyan kellett alkalmazkodni a dologhoz. Gátak épültek, városokat kellett kitelepíteni meg átköltöztetni a tengerszint emelkedése miatt. Mifelénk gyökeresen átalakult a növényzet. Ja, meg olyan viharálló házakat kell építeni, hogy ötször annyiba kerül, mint a régi épületek…
– Mit tudjuk mi, hogy mennyibe került régen egy ház! Az azonban biztos, hogy a klímaváltozás elképesztő konjunktúrát teremtett. Páratlan beruházási boom dübörgött végig a világon a század elején. Klímatűrővé kellett formálni egy egész civilizációt. Mennyit kereshettek a nagyvállalatok… Látja, milyen sikeresen alkalmazkodtunk… Most sem lesz máskép.
– De ehhez a Mars dologhoz nem lehet alkalmazkodni.
– Most fogják bejelenteni, hogy lehet.
– Ha lehet.
– Ugyan, miért ne lehetne?
– Hát mégis. Egy bolygó röppályáját eltolni…
– Ha tényleg miattunk változott meg, újra meg tudjuk változtatni.
– Mi az, hogy ha tényleg miattunk? Csak nem röppályaváltozás-tagadó?
– Nem, nem vagyok az, csak a hisztériát tartom gyanúsnak.
– Mi gyanús van abban, hogy nekünk fog csapódni a Mars?
– Tudja, amikor ez a klímapánik tombolt, és én aggódó, rettegő óvodás voltam, nagyapám a térdére ültetett, és azzal próbált megnyugtatni, hogy elmesélte, az ő idejében is volt rettegés, csak nem a klíma miatt szorongott a világ. Az ő fiatalkorában a hidegháború tombolt, és mindenki az atomkatasztrófától félt. Elterjedt meggyőződés volt, hogy egy esetleges atomháború elpusztítja a teljes civilizációt. Amerikában divatba jött a hátsó kertben földbe ásott családi atombunker. Minden jobb família bespájzolt néhány évre elég konzervet az óvóhelyen.
– Mit akar ezzel mondani?
– A konzerv megromlott, az atomkatasztrófa meg elmaradt… A fegyveripar viszont halálra kereste magát.
– De a Mars valóban…
– A holokausztról hallott?
– Hát… Igen.
– Tudja, hogy a második világháború előtt nagyon széles konszenzus övezte azt a meggyőződést, hogy meg kell akadályozni a fehér faj elkorcsosulását. Szerte Európában sterilizálták testi és szellemi fogyatékosokat, Amerikában tiltották a fehérek és feketék házasságát, sok országban korlátozták a zsidók lehetőségeit, hogy így ösztönözzék kivándorlásra őket…
– Azt akarja mondani, hogy ennek volt köszönhető a holokauszt.
– Hát… Kellett lennie az európai zsidóüldözések mögött valamilyen össztársadalmi konszenzusnak. Amely konszenzusra támaszkodva a fajvédő csoportok a hatalom csúcsáig menetelhettek.
– De a zsidók nem voltak veszélyesek. A Mars és a Föld röppályája viszont valóban megváltozott. Maga is tudja, hogy miért. Itt van körülöttünk az a mérhetetlen mennyiségű anyag, amit onnan kibányásztunk, itt meg felhalmoztuk.
– Apropó Mars! Olvasta H. G. Wells zseniális könyvét, a Világok harcát?
– Dehogy olvastam! Ki a fene olvas kétszáz évvel ezelőtti hülyeségeket?
– Ezek szerint azért ismeri.
– Hát persze! Minden újságíró ismeri a könyvből készült legendás rádiójáték történetét. Így valamelyest a könyvet is.
– Upsz! Megint egy pánik. Amin valaki keresett…
– De az, hogy a hallgatók valóságnak hitték a könyvből formált rádióműsort, és kétségbeesetten menekülni kezdtek, semmiképp sem függ össze a Mars problémájával.
– Nem erről a pánikról beszélek, hanem arról, ami megágyazott a regény sikerének.
– Mi ágyazott meg minek? Nem értem.
– A tizenkilencedik század utolsó évtizedeiben, egészen az első világháborúig, valóságos inváziós láz tombolt Angliában. Rövid idő alatt hatvanh olyan irodalmi mű jelent meg, amely a szigetország megszállásával foglalkozott. Az első ilyen regény George Tomkyns Chesney A dorkingi csata című zagyvasága volt. De bármilyen bárgyú is volt a mese, arra jó volt, hogy néhány hónap alatt nyolcvanezer példányban elkapkodják. A siker nyomán aztán jöttek az újabb és újabb megszálláskönyvek. Hol a németek, hol a franciák vetettek véget a splendid isolation nagyszerű időszakának. Szóval népszerű zsáner volt. És erre a hullámra ült föl Wells. Csak hát ő nem a régi riválisoknak, hanem az újonnan feltűnt marslakóknak adta az antagonisták hálátlan szerepét.
– Arra akar célozni, hogy mi is ezt tesszük.
– Talán kezdett kimerülni a rettegésipar. Kellett Wellsnek egy új faj, hogy hiteles aggodalom fogja el kortársait.
– Na, maradjunk csöndben! Végre kezdik.
– Tisztelt vendégeink! Mint azt önök is tudják. Végzetesen letért pályájáról a Mars és a Föld. A bolygóközi bányászat során kitermelt nyersanyagok volumene megváltoztatta a két égitest és a körülöttük keringő holdak tömegviszonyait, aminek következtében a Mars–Nap távolság folyamatosan csökken, a Föld–Nap távolság pedig folyamatosan nő. Jelenlegi adataink szerint belátható időn belül a két égitest olyan közel kerül egymáshoz, hogy gyökeresen átalakulnak a gravitációs viszonyok. Éppen úgy, ahogy a Hold és a Föld viszonyának változását az árapálykilengések radikálisan eltolódó amplitúdójában már tapasztalhatjuk. Szoláris rendszerünk dinamikáinak változása nemcsak gravitációs viszonyainkra lesz hatással, de éghajlatunkra is.
A Naptól távolodva jelentősen csökkenni fog a Föld hőmérséklete.
A Space XXL vállalat azonban megtalálta a módját a problémák elhárításának. Számításaink megvalósíthatónak mutatják azt az elképzelést, mely szerint precíziós atomrobbantás-sorozat révén lehasítható a Holdból egy akkora darab, amelytől megválva a Föld–Hold komplexum tömegét visszaállíthatjuk a bolygóközi bányászat megindulását megelőző szintre. A lehasított darabot a Mars felé tolva, idővel annak harmadik holdjaként stabilizálná égi szomszédunk tömegállapotát. Az eljárás a jövőben többször is megismételhető lesz. Igaz, egyebek mellett azzal a mellékhatással jár, hogy a Hold vonzásának csökkenése miatt megszűnik a földi árapályjelenség. Ezzel a módszerrel azonban a következő száz évben biztos keretek között tudhatjuk bolygónk röppályáját.
A projekt kivitelezéséhez hétszázezer-csillárd concoin állami szubvencióra lesz szüksége a vállalatnak.
Kérem, támogassák a pályamódosítási tervünket, kérem, támogassák dotáció kifizetését, akkor is, ha adóemeléssel, a szociális-kommunális kiadások lefaragásával, a jóléti büdzsé jelentős csökkentésével jár. A Space XXL vállalat Hold-hasítási projektje az emberiség túlélésének egyetlen esélye. S ez most minden más kérdést háttérbe kell szorítson.