Az Európai Parlamentben Guy Verhofstadt, a liberális Renew Europe frakció vezetője koordinálásával az Unió alapszerződésének módosítását célzó kezdeményezést nyújtottak be az alkotmányügyi bizottsághoz (AFCO), amely azt kétharmados többséggel támogatásáról biztosította. A javasolt reform értelmében a parlament szerepe jelentősen megnőne, a jogalkotás és a kulcsfontosságú politikai döntések terén az eddig kizárólagos döntéshozatali jogkörrel bíró Európai Tanáccsal, az állam- és kormányfők csúcsszervével egy szintre kerülne.

Guy Verhofstadt

Guy Verhofstadt (europarl.europa.eu, fotó: Luc Daelemans)

 

A javaslat elfogadása esetén az Európai Parlament jogszabály-kezdeményező jogosultságot is kapna. Lényeges változás lenne, hogy

a Tanács döntéseinél megszüntetnék a fontos ügyekben ma meglévő egyhangúság követelményét,

azt minősített többségi szavazással cserélnék fel. A javaslat új területeken, például a környezet és a biológiai sokféleség védelmével, az éghajlatváltozással kapcsolatos ügyekben irányoz elő kizárólagos uniós hatáskört.

Védelmi unió, benne egy gyors reagálású katonai egység létrehozását is javasolják. Az Európai Bizottság hatáskört kapna a jogállamiság megsértésének szankcionálására. Ha az Európai Parlament megszavazza a szerződésmódosítást, arról a végső szót – egyhangú döntéssel – a Tanács mondja ki.

Petr Fiala cseh miniszterelnök (Wikipedia)

 

A szerződésmódosításnak azonban több tagállam vezető politikusainak reakciója szerint csekély az esélye. Petr Fiala kormányfő szlovák kollégájával folytatott prágai tárgyalásai után kijelentette:

Csehország nem híve a tagállami vétó eltörlésének,

s általában az EU alapszerződései módosításának sem. Hasonló értelemben nyilatkozott Robert Fico szlovák miniszterelnök is, aki szerint ha a tagállami vétó eltörlésére irányuló törekvésekre

mind a négy visegrádi ország nemet mond, annak súlya lesz.

Magyarország nem fogja támogatni az uniós szerződés módosítását célzó európai parlamenti javaslatot, az ugyanis jelen formájában

nagy veszélyt jelent a kis- és közepes méretű országok, így Magyarország számára is

– jelentette ki Trócsányi László, a Fidesz európai parlamenti képviselője, korábbi igazságügyi miniszter. Utódja, Varga Judit szerint egy föderalista birodalom felé tolódna el az Unió, ha eltörölnék az Európa lelkét jelentő konszenzus kultúráját, az egyhangú döntéshozás intézményét a Tanácsban.

 

Nyitókép: az Európai Parlament ülésterme (Wikipedia)