Impozáns toronypárjával a gótikus székesegyház uralja a város folyóparti panorámáját. A dóm, amely Németországban a kölni dóm után méretében a második legnagyobb, noha bombakárokkal, de átvészelte a második világháborút, mi több a helyreállítás sem váratott sokat magára. Napjainkban mégis egy másik, nemrég gondosan restaurált egyházi épületben, az Unser Lieben Frauen (Miasszonyunk) kolostorban kialakított múzeum kelti fel az érdeklődést a történelme során hányatott sorsú városban.
A hit viharában
A kolostort 1017-ben alapították, az építkezés 1063 és 1078 közt, Werner érsek idején kezdődött. A munka folytatása 1129-től a később szentté avatott magdeburgi érsek, Xanteni Norbert nevéhez fűződik. A kolostort ő adta át az általa alapított premontrei rendnek. Magdeburgban már 1524-ben a város lakóinak nagy része áttért evangélikus hitre és a városi tanács 1547-ben úgy határozott, hogy a katolikus kolostorokat – köztük a premontreit is – megszünteti, sőt, minden szentmisét betiltott. Miután ez 1550-ben a császár katonai beavatkozásához vezetett, a tanács visszakozott és a kolostor még 1597-ig, az utolsó katolikus prépost haláláig a rend kezében maradt. Az is a reformáció korának sajátságaihoz tartozik, hogy noha a kanonokok közül egyre többen áttértek az új hitre, mégis a közösség tagjai maradtak. A kolostortemplomban eltemetett Norbert érsek kultuszának tetőpontját 1582-ben érte el, amikor XIII. Gergely a szentek sorába emelte. S mert a premontreiek nem akarták alapítójuk hamvait a túlnyomóan protestáns környezetben hagyni, 1626-ban a Prágához tartozó Strahovi-kolostorba helyezték át. A harmincéves háború alatt ugyan átmenetileg (1628–1632) visszatértek a premontreiek, de tartani nem tudták magukat. Utóbb a kolostorban 1945-ig iskola működött.
Évszázadok során
Latin kereszt alaprajzú a kolostortemplom, a keletelt szentély alatt kripta helyezkedik el, ennek következtében a hosszanti és a kereszthajó találkozásánál kialakított tér és a fő apszis padlószintje jóval magasabb a hajókénál. A bazilika középhajója egy téglalap és négy négyzetes alakú mezőből áll. A főhajót a mellékhajókkal árkádok kötik össze, amelyeken leolvasható az építéstörténet következő fázisa: a kora gótikus csúcsíveket szinte díszletként helyezték a román kori félkörívek elé és fölé. Az 1220-as évek átépítésekor kapta a templom kora gótikus boltozatát. A két magas, hengeres nyugati torony között súlyos tömeghatású, négyzet alaprajzú épületrész áll, érdekes kontrasztot alkotva a karcsú tornyokkal – itt még a karoling és korai román eredetű Westwerk (a nyugati karzat, ahonnan a császár vagy más kegyúr vett részt a misén) jelenik meg. Így nyerte el a templom Xanteni Norbert alatt máig látható sziluettjét.
A kolostortemplom északi szárnya. Fotó: Hans-Wulf Kunze/Klosterkirche Kunstmuseum
Új életre kelve
A templomot 1977-ben hangversenyteremmé alakították, előtte a református egyházközség istentiszteleteire használták. A szentélybe koncertorgonát építettek be, amely tömegével azt kitöltötte, tönkre téve a szentély belső terének képi megjelenését, és figyelmen kívül hagyva az orgonakarzat hagyományosan nyugati elhelyezését.
A jelenlegi felújításkor viszont, tekintettel a másutt meglévő és használható orgonákra, a hangszer egyelőre nem került be a szentélybe. S bár viták kísérik a döntést, e pillanatban úgy tűnik, az építészeti térélmény diadalmaskodhat.
Nem kevésbé érdekes a templomtól északra fekvő kerengőre szervezett kolostorépület története. A földszinti kerengő eredeti román kori részletekben gazdag – érdemes közelebbről megnézni a hármas osztású árkádok oszlopfőit –, beleértve a „tonzúra” néven ismert kútházat, míg az emelet eredeti román részletei elvesztek, a mai látvány lényegében egy 1848 körüli, korai historizáló restaurálás eredménye. Az emeleten ma a múzeum időszaki kiállítási terei fogadnak. Az eredeti melléképületekből – prépostság, kórház, gazdasági épületek – már csak néhány faldarab maradt fenn a kolostort körülvevő, a múzeumi gyűjteményhez tartozó szoborparkban. A XII. századi kerengőhöz északon a volt refektórium csatlakozik, keleten és nyugaton a klauzúra. A nyugati szárny a második világháborúban teljesen megsemmisült, a történelmi források szerint itt a középkorban díszes, festett és színes üvegablakokos káptalanterem volt. A múzeumi funkcióra gondolva az újjáépítés során itt már múlt század hatvanas éveiben kávézót rendeztek be.
A kolostor északi szárnyában kialakított új kiállítási tér. Fotó: Nilz Böhme/Klosterkirche Kunstmuseum
A tetőtér beépítésével egyidejűleg a teljes északi szárnyat felújították – a csaknem vakítóan fehér belső helyiségek hidegsége semlegességében ideális környezetet teremt a kiállított szobrászati műveknek.
Nyitókép: Az egykori templom hosszhajója a nyugati kapu irányába. Fotó: Hans-Wulf Kunze/Klosterkirche Kunstmuseum