Az egyedi fegyvert A kard regénye című tudományos-ismeretterjesztő könyv írása közben sikerült azonosítania a szerzőnek, Kovács Olivérnek, a kötetben az első nagyközönségnek szóló közlés is olvasható róla. A bronzkori kard, amely Kr. e. 1300–1200 táján készülhetett, 1893-ban került a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményébe, miután a Margit-sziget közelében a Duna fenekéről került elő.
A Duna nélyéből előkerült bronzkori fegyver
Fotó: Kovács Olivér
Hampel József régésznek, az Érem- és Régiségtár akkori igazgatójának beszámolójában rajzot adott közre a kardról, illetve meglehetősen szűkszavú információt: „Érdekes a Dunából kikotort két kard, melyet rajzban is bemutatunk (168. 1.) Az egyik markolatos és pengéje görbe, a mi szokatlan jelenség az őskorban, legerősebb kihajlásán 1-1 centiméternyire tér el az egyenestől.” A 1893.18.2. leltári számot kapott kardról később az a vélemény született, hogy utólagosan torzíthatták el a pengéjét, így mivel a pengében található ív kivételével a viszonylag gyakori kardtípushoz hasonló, a következő több mint száz évben nemigen keltette már fel a kutatók érdeklődését.
Újra-felfedezésére csak 2023 nyarán, A kard regénye előkészítő fázisában került sor, mert bár igaz, hogy
a bronzból készült kardok némiképp valóban meghajlíthatók, egyre erősebbé vált a gyanú, hogy ilyen irányban és ennyire egyenletesen egyetlen penge sem deformálható.
A Magyar Nemzeti Múzeum és a Nemzeti Régészeti Intézet minden segítséget megadott a kérdés tisztázásához, s az utóbbi laborjában elvégzett szemlék és mikroszkopikus vizsgálatok azt bizonyították, hogy a kardot eleve hajlítottra öntötték, a forma nem utólagos torzulás vagy torzítás eredménye. A Szent Margit nevet (igazodva a nemzetközi gyakorlathoz) a Margit-szigethez közeli lelőhely miatt kapta.
Különleges kardok a visegrádi Mátyás Király Múzeum kiállításán
Fotó: Kovács Olivér
A markolat kopottsága tanúskodik arról, hogy a kardot sokáig használták.
Ám mégsem lehetett sokkal hatékonyabb, mint a kor többi kardja, ezért nem lett belőle típusfegyver. Az immár csak a külső ívükön élezett valódi szablyák (kivéve a kínai daokat) csak kétezer évvel később, a Kr. u. VII. században születtek meg feltehetően a Kaukázus – Kaszpi-tenger táján, majd kerültek be – elsőként az avarokkal – Európába.
A Szent Margit-protoszablya év végéig, A kard öt évezrede című kiállítás zárásáig tekinthető meg Visegrádon a Királyi Palotában, azaz a Mátyás Király Múzeumban.
Nyitókép: Kovács Olivér újságíró-muzeológus a Szent Margit-protoszablyával